Wyroki frankowicze

Być może słyszałeś o tym, że coraz więcej Polaków decyduje się na to, aby pozywać banki o umowy kredytowe we frankach. Czy wiesz jednak, że coraz częściej odnoszą oni sukcesy w swoich bataliach? Kolejne wyroki sądów bowiem unieważniają kredyty frankowe lub przynajmniej wyłączają klauzule niedozwolone, które banki przemyciły w umowach z kredytobiorcami. Jesteś jednym z frankowiczów? W takim razie na pewno i dla Ciebie ta kwestia jest bardzo paląca. Dlatego też nasz portal zgromadził prawomocne wyroki sądów różnych instancji.

Wyroki sądów w kwestii umdów o kredyty we frankach

Co daje Ci wiedza na temat tego, że sąd przychylił się do racji powodów, czyli klientów banków, którzy poczuli się przez nie oszukani? Przede wszystkim jedną ważną rzecz – nadzieję, że można skutecznie zawalczyć o swoje prawa. Jest to bardzo ważne, gdyż kredyt we frankach dla wielu osób okazał się jedną z najgorszych finansowych decyzji w życiu, która przez lata będzie jeszcze rzutować na ich codzienność. Coraz częściej zaś sądy uznają, że umowy zawarte w takim kształcie, jaki proponowały banki, są nieważne, gdyż niektóre zapisy były albo niejasne, albo celowo wprowadzały kredytobiorców w błąd. A w związku z tym, że jeszcze do niedawna wielu z tych ludzi nie mogło liczyć na żadną pomoc, taki sygnał płynący z orzecznictwa nastraja zdecydowanie pozytywnie.

Drugą wartością, jaką zyskujesz wraz z wyrokami w sprawie kredytów we frankach, jest realna broń do podjęcia walki o ich unieważnienie. Choć w polskim prawodawstwie sądy zasadniczo nie uczestniczą w tworzeniu prawa, to jednak orzecznictwo dostarcza ważnych wskazówek. Prawomocne wyroki w takich sprawach, które są szczególnie palącą kwestią z perspektywy większej części społeczeństwa lub też w precedensowych rozprawach, są często traktowane jako tzw. zasady prawne. Nie są to przepisy, jakie rozumiemy, myśląc o kodeksie, jednak są pewnym sygnałem i swojego rodzaju drogowskazem do orzekania w podobnych rozprawach. Jest to szczególnie ważne, kiedy orzeczenia pochodzą z Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Te zaś wyraźnie wskazywały, że m.in. te zapisy w umowie, uznane przez sądy powszechne za niesprawiedliwe, mogą być traktowane jako takie, które w ogóle nie zostały w niej zawarte.

Co zawierają prezentowane wyroki?

Poniżej przedstawiamy szereg różnych prawomocnych wyroków, które zostały wydane przez polskie sądy. Wiele z nich dotyczy spraw indywidualnych, dotyczących kredytów we frankach, jednak niektóre prezentują ogólne stanowiska orzecznictwa w sprawie frankowiczów. Wchodząc na każdą podstronę, nie znajdziesz jednak samej treści wyroku, która zazwyczaj, jeśli do tego dodać uzasadnienie, potrafi być dość obszerna. Pod każdym linkiem dostępne są przystępne opracowania, nakreślające ogólnie sytuację, która doprowadziła do tego, że kredytobiorca, jak i bank, znaleźli się przed sądem. Dzięki nim każdy zainteresowany dowie się najważniejszych informacji, w tym:

  • jaki bank był stroną w tym sporze,
  • jakie ustalenia z umowy kredytowej zostały uznane przez sąd za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • jakie jest postanowienie sądu w danej sprawie (np. unieważnienie kredytu frankowego, nakaz wypłaty powodowi lub powodom określonej sumy zadośćuczynienia czy odfrankowanie umowy),
  • ogólny opis uzasadnienia konkretnego orzeczenia w sprawie,
  • jakie akty prawne czy też poszczególne przepisy znalazły zastosowanie w konkretnej sprawie.

Nie zabrakło również opisu sposobów, w jaki banki mogły np. zmieniać wysokość raty. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że były to często powtarzalne praktyki, każdy, kto ma podpisaną umowę kredytową z danym bankiem może znaleźć pewne podobieństwa. Mogą one być punktami zaczepienia w potencjalnym postępowaniu przed sądem.

Jak się przekonasz, przeglądając tylko same tytuły, znajdziesz tu sprawy przeciwko takim bankom jak:

  • BOŚ Bank,
  • BNP Paribas Bank S.A.,
  • ING Bank,
  • Bank Millennium,
  • Getin Bank,
  • Raiffeisen (Polbank).

Baza wyroków natomiast jest stale poszerzana, dzięki czemu zwiększa się też ilość ww. punktów zaczepienia.

Jeśli więc jesteś ciekaw, jak inni frankowicze walczą o swoje prawa przeciwko bankom za ich nieuczciwe praktyki i klauzule, które były na szkodę kredytobiorców, to zaglądaj na nasz portal. Dbamy o to, aby przedstawione zestawienie było jak najbardziej aktualne. Wiemy bowiem, jak każdy sukces osób, które są w podobnych sytuacjach, może motywować do podjęcia konkretnych kroków.

Jak się przekonasz, choć wiele tych spraw jest do siebie podobnych, to w niektórych przypadkach pojawiają się też indywidualne ustalenia w umowie, które sądy również mogą uznać za niezgodne z prawem. Wszelkie wątpliwości zaś rozstrzygane są zwykle na korzyść kredytobiorcy (konsument bowiem przy profesjonaliście, którym jest bank, jest chroniony przez Kodeks Cywilny).

Śledź więc na bieżąco prawomocne wyroki frankowiczów, zbieraj informacje, które także Tobie mogą się przydać w batalii przeciwko bankowi, a być może kiedyś to właśnie orzeczenie w Twojej sprawie pojawi się na naszej stronie. Niezależnie, czy interesuje Cię unieważnienie kredytu, odfrankowanie umowy, czy też wyłączenie niedozwolonych klauzul – wszystko to znajdziesz na tej stronie.