wiadomości frankowicze Wyróżnione

Uchwała SN III CZP 25/22 zagrożona – Prokurator Generalny wnioskuje o wyłączenie sędziów [PILNE]

Już dziś o godzinie 12.00 Izba Cywilna Sądu Najwyższego, zdominowana przez sędziów powołanych po 2017 roku, ma wydać kluczową w sprawach frankowych „dużą” uchwałę SN. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez portal prawo.pl Prokurator Generalny podjął zdecydowany krok. Złożył wniosek o wyłączenie z orzekania wszystkich sędziów powołanych po 2017 roku, co może mieć istotny wpływ kwestię wydania przedmiotowej uchwały w dniu 25.04.24 r.

Argumentacja Prokuratora Generalnego jest podobna jak ta zamieszczona w oświadczeniu dziewięciu sędziów powołanych przed rokiem 2017, którzy 19 kwietnia wyrazili wątpliwości co do konstytucyjności składu orzekającego. Zaznaczyli, że uchwała podejmowana przez skład zdominowany przez „nowych” sędziów nie spełnia podstawowej funkcji ustrojowej, co może prowadzić do prawnych rozbieżności i ryzyka odpowiedzialności odszkodowawczej dla Skarbu Państwa.

Scenariusz wygląda na skomplikowany, gdyż „stara” gwardia sędziów, która w ostatnich dniach deklarowała powstrzymanie się od orzekania razem z „nowymi” sędziami, przez to samo oświadczenie praktycznie wykluczyła się z możliwości decydowania o wyłączeniu nowo powołanych kolegów. Tym samym, „nowi” sędziowie, będący przedmiotem wniosków o wyłączenie, również nie powinni uczestniczyć w rozstrzyganiu kwestii dotyczących innych sędziów objętych wnioskami.

Jedynym sędzią, który nie uczestniczył w tych oświadczeniach i teoretycznie mógłby rozpatrzyć wnioski, jest sędzia Dariusz Dończyk, który jednak również podpisał wcześniejsze oświadczenie o nieorzekaniu z „nowymi” sędziami. Stąd wynika, że nie będzie miał możliwości decydowania w tej sprawie, co skutkuje brakiem odpowiedniego składu do wydania uchwały.

W związku z tym, cała sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, a perspektywa wydania uchwały w sprawie frankowej w zaplanowanym terminie wydaje się mało prawdopodobna. Wszystkie oczy będą teraz skierowane na Sąd Najwyższy, aby zobaczyć, jak rozwiąże ten unikalny i precedensowy problem proceduralny.

Relacja VIDEO na żywo z SN dostępna będzie pod adresem

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]