poradnik frankowicza

Mało doświadczone Kancelarie Frankowe kuszą Frankowiczów niskimi kosztami – czym to grozi

Frankowicze od pewnego czasu mogą przebierać w ofertach kancelarii oferujących im pomoc. Nierzadko są to propozycje kuszące, bo prawnicy podejmują się obsługi sprawy bez opłat wstępnych lub proponują wsparcie prawne za symboliczną opłatę. Nie zawsze jednak za ceną idzie jakość, a decydując się na tanią kancelarię ryzykujemy przegraniem sprawy w sądzie. Doświadczone kancelarie frankowe działające w tej branży od kilku lat nie rywalizują na rynku niskimi cenami, bo klienci sami do nich trafiają na podstawie rekomendacji i udokumentowanych sukcesów w postaci licznych korzystnych wyroków. Przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu do swojej sprawy taniej, ale mało doświadczonej kancelarii, warto rozważyć wszelkie za i przeciw.

Doświadczone kancelarie vs. nowi gracze w branży

Najlepsze kancelarie frankowe od kilku lat reprezentują w sądach Frankowiczów. Niektóre zaczynały swoją aktywność już w latach 2014/2015, a unieważnienia umów kredytowych uzyskiwały na długo przed słynnym wyrokiem TSUE z 3 października 2019 r. (sprawa C-260/18 Dziubak przeciwko Raiffeisen). Przedmiotowe orzeczenie TSUE miało przełomowy charakter i wpłynęło również na to, że wiele kancelarii prawnych działających dotąd w zupełnie innych obszarach (np. prawo rodzinne, spadkowe, karne itd.) zdecydowało się przebranżowić.

Krótki staż w branży nie dyskwalifikuje kancelarii i nie wyklucza wygranej z bankiem w sądzie, jednak statystyki wyroków przemawiają za wyborem doświadczonych kancelarii frankowych. Najbardziej wyspecjalizowane kancelarie działają wyłącznie w obszarze obsługi spraw przeciwko instytucjom finansowym, ze szczególnym uwzględnieniem kredytów frankowych. Dzięki wąskiej specjalizacji przez lata mogły one wypracować know-how w walce z bankami, skuteczną argumentację oraz sposoby zapobiegania różnym sztuczkom, polegającym m.in. na przedłużaniu postępowań.

Tymczasem, kancelarie oferujące szerokie spektrum usług prawnych, nie mają możliwości skupić się wyłącznie na jednym obszarze, śledzić na bieżąco zmieniające się nieustannie orzecznictwo sądów oraz wyroki TSUE i SN. Nierzadko idą one na łatwiznę, powielając treści pozwów i pism procesowych oraz nie dostosowując ich do indywidualnej sytuacji klienta, bo zwyczajnie nie mają na to czasu. Brak indywidualnego podejścia wykorzysta z pewnością bank, a obszerna i chaotyczna argumentacja niekoniecznie przemówi do sądu.

Tanie kancelarie wykorzystują przypadkowe wzorce pozwów i pism procesowych

Pomimo że mechanizm kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty był podobny w różnych bankach, jednak treść umów kredytowych różni się, nie wspominając o okolicznościach faktycznych w danej sprawie. Z tego względu, teść pozwu i innych pism procesowych powinna mieć indywidualny charakter, a nie opierać się na uniwersalnych wzorcach. W sprawach frankowych występuje wiele niuansów, które mogą mieć decydujące znaczenie podczas rozstrzygania sporu przez sąd. Dlatego wysoce ryzykownym jest zdanie się na pomoc niedoświadczonej kancelarii, która w dodatku opiera się na szablonach pozwów, nie ma własnej argumentacji i wypracowanej taktyki.

Pozew frankowy nie tylko musi być precyzyjny, ale także odzwierciedlać specyfikę danej sprawy. Kluczowe znaczenie ma także prawidłowe wyliczenie roszczeń wobec banku, co mogą zagwarantować wyłącznie wyspecjalizowane kancelarie frankowe, dysponujące działem wsparcia ekonomicznego. Prawidłowo określona kwota roszczeń wpływa na skrócenie czasu procedowania sprawy przez sąd, gdyż eliminuje konieczność powoływania biegłego z zakresu rachunkowości.

Nierzadko wśród prawników pokutuje przekonanie, że pozew musi być długi. Niektóre mniej doświadczone kancelarie chwalą się pozwami liczącymi kilkaset stron. Sprawy frankowe wymagają jednak od prawnika skutecznej i przekonującej argumentacji, a nie powielania tekstu z innych postępowań. Obszerny i chaotyczny pozew niekoniecznie przekona sędziego, a w wyniku nadmiaru treści może on pominąć ważne aspekty sprawy.

Skuteczny pozew powinien formułować w sposób zwięzły i precyzyjny roszczenia kredytobiorcy wobec banku oraz przedstawiać argumentację przemawiającą za słusznością roszczeń. Dla sądu nie liczy się objętość pozwu, ale jego jakość. Dobry pozew to taki, który nie daje pola do własnych interpretacji, a dokładnie wskazuje czego domaga się strona powodowa.

Prawnicy „od rozwodów” zajmują się teraz prawem bankowym – czym to grozi?

Wiele kancelarii prawnych zajmujących się dotychczas prawem rodzinnym próbuje konkurować z doświadczonymi kancelariami frankowymi niską ceną usług. Tymczasem nie posiadają one doświadczenia i wiedzy wystarczającej do prowadzenia tak skomplikowanych postępowań, jakimi są spory na tle kredytów frankowych.

Zdarza się, że adwokaci prowadzący sprawy rozwodowe oferują w tej samej cenie reprezentowanie kredytobiorców frankowych. Nierzadko jako sukces przedstawiają wyroki o zapłatę rat kredytowych za ostatnie 10 lat, tymczasem banki skutecznie wykorzystują przysługujące im środki zaskarżenia do uchylenia tych nakazów.

Zobacz: Najszybsze prawomocne wyroki Frankowiczów w Polsce – Lista październik 2021

Jedynym sposobem na definitywne pozbycie się toksycznego kredytu i wielopłaszczyznowe rozwiązanie sporu z bankiem jest unieważnienie umowy kredytowej, w wyniku czego bank musi zwrócić kredytobiorcy całość wpłaconych od początku umowy rat. Doświadczone kancelarie frankowe mają na koncie setki unieważnień umów kredytowych różnych banków i to one dają największe prawdopodobieństwo uzyskania korzystnego wyroku.

Tanie kancelarie stawiają na aplikantów i studentów

Dla powodzenia sprawy bardzo ważne jest, aby w sądzie reprezentował nas profesjonalny pełnomocnik tj. adwokat lub radca prawny. Kancelarie prawne, które niedawno zajęły się obsługą spraw frankowych, nie dysponują wystarczającą kadrą prawników doświadczonych w tego typu sprawach, dlatego stawiają na aplikantów i studentów prawa.

W internecie bez trudu można znaleźć ogłoszenia o zatrudnieniu do obsługi spraw frankowych studentów prawa za groszowe stawki. Nie można oczekiwać profesjonalizmu od kancelarii stosujących podobne praktyki. Jest to jednak cena ponoszona w związku z niskimi opłatami za obsługę sprawy frankowej. Czy warto powierzać tak ważną sprawę taniej kancelarii, nie dającej gwarancji, że zajmie się nią doświadczony prawnik?

Lepszym wyjściem jest postawienie na kancelarie dysponujące prawnikami z kilkuletnim doświadczeniem w sprawach kredytów frankowych i wyspecjalizowanych w walce z bankami. Opłaty poniesione na wynajęcie dobrego prawnika z pewnością zrekompensują korzyści uzyskane w wyniku wyroku unieważniającego lub odfrankowiającego umowę kredytową.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz