poradnik frankowicza

Jaka kancelaria dla Frankowiczów z Poznania?

Radykalnie wzrosła liczba postępowań frankowych toczących się w sądach w Poznaniu – od stycznia do września br. do tamtejszego Sądu Okręgowego wpłynęło ponad 6 tys. nowych powództw od frankowiczów, co stanowi wzrost o 128 procent rok do roku. Poznań to drugie zaraz po Warszawie miasto z największą ilością nowych powództw o kredyty w CHF – jak zatem łatwo sobie wyobrazić, kancelarie frankowe cieszą się w stolicy Wielkopolski dużym wzięciem. Która kancelaria prawna będzie najlepszym wyborem w przypadku poznaniaków i jakimi kryteriami się kierować przy wyborze prawnika do sprawy o wadliwą umowę kredytową? Podpowiadamy.

  • Poznaniacy sądzą się z bankami na potęgę, a kancelarie frankowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Skala zjawiska może się nasilić po grudniowych wyrokach TSUE

  • Frankowicze z Poznania stoją przed wyborem kancelarii do poprowadzenia swoich sporów. Mogą wybierać pomiędzy doświadczonymi i renomowanymi podmiotami a pozornie tanimi, ale mniej skutecznymi pseudokancelariami w formie spółek z o.o.

  • Najlepsi prawnicy frankowi na rynku nie reklamują się. Ci, którzy pozują na ekspertów, promują się z kolei w mediach na ogromną skalę. Frankowicze mają problem: jak dotrzeć do dobrego pełnomocnika prawnego, skoro reklama nie jest w tej branży dobrym doradcą?

Banki vs. Frankowicze: w Poznaniu trwa zaciekła walka o nieważność umów

Ponad 6 tysięcy nowych powództw o kredyty frankowe złożyli kredytobiorcy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. To dane za okres od I do III kwartału 2023 roku. Wzrost zainteresowania pozwem to aż 128 proc. rdr. Powód? Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w zakresie właściwości miejscowej sądów. Ale nie tylko. To także pokłosie czerwcowych wyroków TSUE w sprawach C-570/21, C-520/21 i C-287/22. A może być jeszcze ciekawiej. Tylko w grudniu Trybunał wydał trzy kolejne orzeczenia, istotne z perspektywy krajowego ringu, na którym „biją się” frankowicze z bankami. Wszystkie trzy premiują konsumentów i są bezlitosne dla sektora bankowego. Zdaniem ekspertów może się to przełożyć na dziesiątki tysięcy nowych powództw, i to w ciągu najbliższych miesięcy. Wiele z nich trafi do Sądu Okręgowego w Poznaniu, który stał się drugim, zaraz po SO w Warszawie, najpopularniejszym frankowym sądem w Polsce.

Poznaniacy, którzy wciąż mają aktywny kredyt frankowy, a także ci, którzy spłacili swoje zobowiązanie w całości, pilnie szukają dobrej kancelarii do pozwu o stwierdzenie nieważności umowy i/lub o zapłatę. W najlepszych tego typu podmiotach na rynku można by właściwie zamontować drzwi obrotowe – klientów wciąż przybywa, a sekretariaty pracują pełną parą, by możliwie bezzwłocznie odpowiedzieć na wszystkie spływające zapytania o analizę dokumentów. To dobry czas również dla kancelarii, które nie specjalizują się w unieważnianiu umów frankowych, a bardzo by chciały. Korzystają z ogromnego popytu na usługi kancelarii frankowych i… poszerzają swoją działalność o reprezentowanie frankowiczów w sądach.

Mało tego. Na rynku jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe spółki z o.o. pośredniczące w kojarzeniu frankowiczów z tanimi, ale mającymi wolne moce przerobowe adwokatami i radcami prawnymi (a nawet studentami prawa czy aplikantami). Niczego nieświadomy konsument, pokrzywdzony już przez bank w procederze frankowym, z łatwością może paść ofiarą takich podmiotów. Kuszą one klienta bardzo niskim kosztem początkowym współpracy, później jednak każą sobie płacić gigantyczne pieniądze tytułem success fee. A to tylko jedno z zagrożeń, jakie wiąże się ze współpracą z takimi podmiotami, nastawionymi wyłącznie na swój własny zysk, gdzie wygranie sprawy jest właściwie tylko środkiem do wzbogacenia się, a nie podstawowym celem działalności. Jak frankowicz może ustrzec się przed wyborem niewłaściwego pełnomocnika prawnego, skoro Internet przepełniony jest reklamami firm, dla których kwestionowanie kredytów frankowych to interes życia?

Oto kilka wskazówek pomocnych podczas poszukiwań dobrej kancelarii frankowej

  • szczegóły mają znaczenie – czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej lub radcowskiej? Dla laika tylko nazwą. Tymczasem o ile nazwy takie jak „kancelaria adwokacka” i „kancelaria radcowska” są zastrzeżone wyłącznie dla osób wykonujących określony zawód, o tyle już nazwa „kancelaria prawna” nie jest w odpowiedni sposób chroniona, a to oznacza, że podmiot z takim szyldem może założyć niemal każdy, również osoba niebędąca prawnikiem. To samo tyczy się podmiotów mających w nazwie określenia takie jak „kancelaria frankowa”, „kancelaria odszkodowawcza” etc. Dla frankowicza istotne jest, aby w sądzie reprezentował go adwokat lub radca prawny. Powinien więc wybrać kancelarię adwokacką lub radcowską, funkcjonującą w formie spółki osobowej, a nie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjnej
  • liczy się dorobek – ile poprowadzonych spraw przeciwko bankom powinna mieć na swoim koncie kancelaria, by można ją było uznać za odpowiedni wybór? Ponieważ spory o kredyty frankowe toczą się w polskich sądach już od ok. 7-8 lat, dobre, doświadczone kancelarie mają w portfolio od kilkuset do ponad tysiąca poprowadzonych postępowań (i miesięcznie raportują po kilkadziesiąt nowych wyroków). Najlepsi na rynku mają blisko stuprocentową skuteczność, którą skrupulatnie dokumentują poprzez publikowanie skanów uzyskiwanych wyroków sądowych. Dane te, wraz z sygnaturami spraw i datami wydania wyroków, są publicznie dostępnie na stronach kancelarii bądź w ich social mediach
  • szukanie „jak najbliżej” nie ma sensu – kancelaria adwokacka czy radcowska to nie sklep spożywczy. Nie musi być jak najbliżej domu. Obsługa klienta i tak odbywa się na odległość (dokumenty można zeskanować czy przesłać tradycyjną pocztą), ponadto coraz więcej spraw toczy się w formule zdalnej, bez osobistego stawiennictwa powoda w sądzie. Nie ma więc znaczenia, czy kancelaria jest z Poznania, Warszawy czy Wrocławia – odległość od sądu, w którym zostanie złożony pozew, nie będzie mieć istotnego wpływu na koszty opieki prawnej. Najważniejsze, aby kancelaria miała już na koncie wygrane postępowania przeciwko danemu bankowi w tym konkretnym sądzie, w którym walczyć o swoje prawa będzie jej potencjalny klient
  • ekspercki charakter usług – najlepsze kancelarie adwokackie i radcowskie, rekomendowane konsumentom do powierzenia sprawy o franki, to te, które mają wąską specjalizację, ograniczoną do postępowań z zakresu prawa bankowego. Większość tych firm specjalizuje się przede wszystkim w pozywaniu banków za kredyty w walutach obcych, a ostatnio także w kierowaniu przeciwko instytucjom finansowym pozwów o WIBOR. Liderzy tego rynku rozpoczęli działalność na długo przed wyrokami TSUE w polskich sprawach frankowych (a zatem mają już po 5, 6 i więcej lat doświadczenia). W dobrych kancelariach pracuje nie jeden, a wielu specjalistów od unieważniania frankowych kredytów, co rozwiązuje problem ewentualnych kolidujących ze sobą terminów rozpraw.

Które kancelarie unieważniają najwięcej frankowych umów w 2023 roku? Wśród liderów rynku specjalistycznych usług prawnych skoncentrowanych wokół kredytów frankowych warto wymienić następujące podmioty.

Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego – 80 wygranych w listopadzie

To jedna z najbardziej znanych kancelarii frankowych na rynku. Podmiot prowadzony przez wrocławskiego adwokata Pawła Borowskiego doczekał się już prawie 1400 wygranych spraw. W samym tylko listopadzie 2023 roku adwokaci tej kancelarii wywalczyli dla swoich klientów 80 wygranych, w tym 17 to wyroki prawomocne.

Kancelaria prowadzi sprawy w całej Polsce, również w sądach oddalonych o setki kilometrów od Wrocławia. Adwokat Paweł Borowski, zarówno samodzielnie, jak i wspomagany przez współpracowników, z powodzeniem podważa umowy gigantów rynku – PKO BP, mBanku i Millennium Banku, odnosi także sukcesy w sprawach kierowanych przeciwko bankom, które nie prowadzą już działalności w Polsce (Deutsche Bank), jak również w tych, w których pozwany bank jest następcą prawnym podmiotu udzielającego kredytu (Santander w związku z umowami Kredyt Banku, Raiffeisen w związku z umowami Polbanku EFG, BPH S.A. w związku z umowami GE Money Banku).

Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni – 63 wygrane w listopadzie

Adwokat Jacek Sosnowski prowadzi kancelarię mającą już 10 lat doświadczenia w sprawach przeciwko bankom. Ten ekspert od unieważnień umów frankowych stworzył zespół adwokatów i radców prawnych, ściśle wyspecjalizowany w problematyce kredytów w walutach obcych. Doświadczenie kancelarii procentuje. Na chwilę obecną ma ona prawie 1400 wygranych spraw przeciwko bankom, a w samym listopadzie zaraportowała 63 wygrane, z czego 12 to wyroki prawomocne.

Ta warszawska kancelaria reprezentuje frankowiczów w sądach okręgowych i apelacyjnych całej Polski – od Szczecina po Tarnów. Podmiot sprawnie unieważnia umowy bazujące na wzorcach PKO BP, mBanku, Millennium Banku, upadłego niedawno Getin Noble Banku, a także kontrakty o nietypowej konstrukcji, takie jak np. te pochodzące z dawnego Polbanku EFG (obecnie Raiffeisen) czy Deutsche Banku.

Kancelaria udostępnia także darmowy i bardzo prosty w obsłudze kalkulator frankowy, umożliwiający porównanie finansowych skutków zawarcia ugody z bankiem ze skutkami unieważnienia umowy oraz tzw. odfrankowienia kredytu. Aplikację można znaleźć pod adresem kalkulatorfrankowicza.pl.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.5]

Anna Lipińska

Dziennikarka z zamiłowania. Dobrze czuje się w tematyce gospodarczej. Jej rodzinie szczególnie bliskie są zmagania z nieuczciwymi praktykami banków. Specjalizuje się w tłumaczeniu wyroków oraz orzeczeń sądów, tak aby były zrozumiałe dla osób nie będących prawnikami.

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz