poradnik frankowicza

Jaka kancelaria dla Frankowiczów z Poznania?

Znalezienie dobrego prawnika frankowego to prawdziwe wyzwanie. Na poszukujących czeka wiele potencjalnych trudności, które jednak można skutecznie pokonać – wystarczy uzbroić się w odpowiednią wiedzę. Dziś podpowiemy, gdzie szukać dobrego specjalisty od spraw frankowych w stolicy Wielkopolski.

Poszkodowanymi przez niekorzystne umowy frankowe są w dużej mierze mieszkańcy miast wojewódzkich, którzy byli zachęcani przez doradców w banku do wybrania kredytu waloryzowanego do franka. Pracownicy banku kusili kredytobiorców większą zdolnością kredytową, jaka wiązała się ze zobowiązaniem w helweckiej walucie.

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy dużych miast, gdzie ceny nieruchomości już kilkanaście lat temu były bardzo wysokie, decydowali się na wybór zaproponowany przez bank. Duża część poszkodowanych, którzy ulegli namowom instytucji finansowych, wzięła kredyt na zakup nieruchomości mieszkaniowej w Poznaniu lub bezpośrednich okolicach.

Dziś te same osoby walczą w sądach o unieważnienie umowy lub odfrankowienie kredytu, a część dopiero rozgląda się za dobrym prawnikiem lub radcą prawnym. Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy z kancelarią frankową?

Prawnik nie musi być z tego samego miasta co kredytobiorca

Niewielka odległość dzieląca kancelarię od miejsca zamieszkania frankowicza nie powinna znaleźć się nawet w pierwszej dziesiątce kryteriów branych pod uwagę przy wyborze pełnomocnika. Nie warto sugerować się samym adresem kancelarii prawnej.

W dobie telefonów i e-maili kontakt z pełnomocnikiem jest łatwy i nie wymaga na co dzień wizyty w kancelarii, dokumenty do analizy również można podesłać drogą elektroniczną, co pozwala oszczędzić czas i – w przypadku gdy kancelaria znajduje się w większej odległości – również pieniądze.

Adwokaci i radcy prawni zajmujący się sprawami frankowiczów są przyzwyczajeni do tego, że zgłaszają się do nich osoby z różnych stron Polski. Jeśli zatem natrafimy na dobrą firmę prawniczą o nienagannej reputacji, która może się pochwalić sukcesami w sprawach frankowych i jednocześnie pobiera niedużą prowizję za pomoc prawną, naprawdę nie ma sensu odrzucać takiej oferty tylko przez wzgląd na odległość.

Co cechuje dobrą kancelarię frankową?

Przyjrzyjmy się teraz cechom, jakie powinna mieć dobra kancelaria od spraw frankowych. Przede wszystkim powinna być kancelarią z prawdziwego zdarzenia, zatrudniającą wykwalifikowanych adwokatów i radców prawnych.

Jeśli firma ma formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, oznacza to, że nie jest kancelarią prawną, a pośrednikiem – koniec, kropka. Nawiązanie współpracy z pośrednikiem może kredytobiorcę bardzo dużo kosztować – umowy skonstruowane są często w ten sposób, by kusić klientów zwrotem kosztów w przypadku przegranej.

W sytuacji, gdy pełnomocnik zatrudniony przez pośrednika wygra dla nas sprawę, koszty prowizji za sukces (wraz z dodatkami, takimi jak np. gwarancja poprowadzenia sprawy w przypadku kontrpozwu ze strony banku) mogą wynieść ponad 30% całej wartości sporu.

W przypadku unieważnienia umowy kredytowej, gdzie gra toczy się nierzadko o kwoty bliskie miliona złotych, spółka z o.o. może naliczyć prowizję w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych! To kolosalne pieniądze, stanowiące wielokrotność wynagrodzenia wiodących prawników frankowych w Polsce.

Statystyki i doświadczenie kancelarii frankowej

Jeśli już udało nam się znaleźć kilka kancelarii, które bierzemy pod uwagę, warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie w sprawach frankowych, a także to, jak dobrze jest ono udokumentowane. Najlepszym wyborem zawsze są wyspecjalizowane kancelarie, których profil jest ściśle powiązany ze sprawami frankowymi.

Takie kancelarie będą mieć nie tylko dużą wiedzę z zakresu prawa bankowego, ale też bardzo rozwiniętą argumentację i dopracowane know-how, które sprawiają, że prowadzone przez nie sprawy trwają po prostu krócej. Przeciętny czas trwania sporu w sądzie o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu to 24 miesiące.

Zobacz: Które Kancelarie Frankowe mają najwięcej wygranych?

Najlepsi w branży potrafią tak poprowadzić sprawę, że łączny czas trwania sporu jest krótszy niż rok, a wyrok jest ogłaszany nierzadko już po dwóch rozprawach. To świetny wynik, który pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i nerwów.

Ile lat doświadczenia powinien mieć prawnik frankowy?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z doświadczoną kancelarią frankową? Przede wszystkim warto zapytać, od jak dawna zatrudnieni przez nią prawnicy zajmują się kredytami we franku. Najlepiej, by kancelaria miała w tej materii co najmniej 5-letnie doświadczenie, zdobywane częściowo jeszcze przed ogłoszeniem wyroku TSUE, który wpłynął na polskie orzecznictwo.

Kancelaria, która zajmuje się sprawami frankowymi od tylu lat, będzie miała sukcesy na tym polu wywalczone jeszcze w czasach, gdy unieważnienie umowy kredytowej było bardzo trudnym zadaniem. Świadczy to o profesjonalizmie kancelarii i o tym, że ma naprawdę solidne podstawy merytoryczne, by poprowadzić nawet sprawę przeciw bankowi, który znany jest z wyjątkowo trudnych do podważenia umów kredytowych.

Weryfikacja doświadczenia kancelarii frankowej

Dobre kancelarie wiedzą, jak trudno laikowi zweryfikować ich profesjonalizm. Dlatego na swoich stronach i blogach publikują uzyskane wyroki wraz z szerokim omówieniem i podaniem sygnatury sprawy. Dzięki temu kredytobiorca może zorientować się, z jakimi sprawami do tej pory mieli do czynienia prawnicy danej firmy i z którymi bankami udało im się wygrać spory.

Niektóre podmioty chwalą się, że mają na koncie kilkaset lub więcej wygranych spraw, ale nie podają konkretów. Takie postępowanie powinno u kredytobiorcy wzbudzić czujność i sprowokować pytania. Jeśli kancelaria jest rzeczywiście dobra w tym, co robi, bez problemu udostępni potencjalnemu klientowi informacje, które będą świadczyć o wygranych przez jej prawników sprawach.

Korzystny wyrok w sprawie o kredyt we frankach w 9 miesięcy? To możliwe!

Jako przykład dobrze przedstawionego opisu prowadzenia postępowania można podać opis zamieszczony na stronie jego kancelarii adwokackiej adwokat Paweł Borowski dotyczący sprawy o sygnaturze XXVIII C 494/21 prowadzonej przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.

Pozwala to ocenić sposób pracy i co najważniejsze skuteczność prawnika. Dobrym przykładem zwycięstwa nad instytucją bankową jest wyrok z dnia 13 stycznia 2022 roku, gdy sąd I instancji uznał za zasadne roszczenia klientki banku PKO S.A., a cała sprawa trwała zaledwie 9 miesięcy. Warto wspomnieć, że była to sprawa dość niestandardowa, ponieważ powódka reprezentowana przez mec. Borowskiego zdążyła już spłacić swoje zobowiązanie w 2016 roku. Na pewno duży wpływ na szybką decyzję miał brak udziału biegłego sądowego – wniosek o jego powołanie został pominięty przez sąd. Ta sprawa pokazuje, jak ogromne znaczenie ma dobra argumentacja zastosowana w sądzie, która pozwala podważyć umowy zawarte z największymi bankami w Polsce.

Reasumując, poszukiwania dobrego prawnika frankowego można sobie znacznie uprościć dzięki weryfikowaniu skuteczności kandydatów. Równie ważne jest to, aby nawiązać bezpośrednią współpracę z prawnikiem lub radcą prawnym, bez udziału pośredników. Dzięki temu będziemy mieć znacznie łatwiejszy dostęp do swojego pełnomocnika, a sam koszt obsługi prawnej będzie dużo mniej obciążający dla portfela.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz