poradnik frankowicza

Jaka kancelaria dla frankowiczów w Krakowie?

Mieszkasz w Krakowie i zmagasz się z kredytem we frankach szwajcarskich? Zastanawiasz się, którą kancelarię prawną wybrać do prowadzenia Twojej sprawy sądowej? W grudniu 2023 roku, wybór odpowiedniej kancelarii specjalizującej się w problematyce kredytów frankowych w Krakowie, podobnie jak w innych dużych miastach, pozostaje wyzwaniem. Wiele kancelarii i firm oferuje wsparcie w uwolnieniu się od obciążeń związanych z CHF. Jednak nie warto podejmować pochopnych decyzji, zwłaszcza w przypadku firm z pozornie atrakcyjnymi warunkami finansowymi, które mogą prowadzić do wieloletniego zmagania się z toksycznym zadłużeniem.

Statystyki  pokazują, że w pierwszych trzech kwartałach roku zapadło 11 187 wyroków dotyczących kredytów frankowych. Aż 97% z tych spraw (10 850 przypadków) zakończyło się korzystnie dla kredytobiorców. Banki odniosły sukces jedynie w 2,7% przypadków (303 sprawy), a sądy drugiej instancji zmieniły wyroki pierwszej instancji w zaledwie 0,3% spraw (34 przypadki). Liczba prawomocnych wyroków wynosiła 2135, z czego 99% (2114 spraw) było korzystnych dla kredytobiorców. Te dane, przedstawione przez czołowe kancelarie frankowe, pokazują, że ryzyko przegranej z bankiem istnieje, ale jest niewielkie.

Nie mniej jednak po bardzo korzystnych wyrokach TSUE dla Frankowiczów jakie zapadły w 2023 r. sprawy frankowe są coraz częściej prowadzone przez adwokatów i radców prawnych bez doświadczenia. W przypadku zlecenia sprawy takim prawnikom ryzyko przegranej sprawy frankowej i problemów z rozliczeniem z bankiem mocno rośnie. Jak więc wygrać dobrą kancelarię, podczas gdy każdy prawnik zapewnia, że jest ekspertem od spraw frankowych?

 • Kancelaria do obsługi sprawy frankowej nie musi mieć siedziby w Twoim mieście. Lokalizacja jest sprawą drugorzędną, bo w pierwszej kolejności liczy się doświadczenie i udokumentowane sukcesy kancelarii w walce z bankami na gruncie kredytów w CHF.
 • Warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert poszczególnych kancelarii i zweryfikowanie, które mają największe doświadczenie w obsłudze spraw frankowych.
 • Koniecznie trzeba sprawdzić, czy kancelaria uzyskuje korzystne wyroki w sprawach frankowych (unieważnienia umów kredytowych lub odfrankowienia kredytów) przeciwko różnym bankom. Ważne również czy sprawy prowadzone są sprawnie, a wyroki zapadają w krótkim czasie.
 • Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do pośredników działających w formie spółek z o.o., którzy pozyskują klientów dla mało doświadczonych kancelarii i firm prawniczych. Wabią one Frankowiczów ofertami poprowadzenia sprawy za „zero złotych” lub za symboliczną opłatę wstępną, ale żądają po wygranej olbrzymich premii za sukces, sięgających nieraz 30% od sumy korzyści z wygranej.

Lokalizacja kancelarii sprawą drugorzędną – najważniejsze doświadczenie

U wielu Frankowiczów pokutuje przekonanie, że kancelaria do obsługi sprawy frankowej powinna być „pod domem”. Jest to myślenie błędne, bo prawnik nie musi być z tego samego miasta. Sprawę o unieważnienie umowy kredytowej zaciągniętej przez Frankowicza zamieszkałego w Krakowie z powodzeniem może poprowadzić kancelaria frankowa z siedzibą w innym mieście.

Lokalizacja siedziby kancelarii jest sprawą drugorzędną, zwłaszcza że obecnie większość spraw można załatwić bezpiecznie za pomocą kanałów zdalnych. Wiele kancelarii frankowych podsiada szyfrowane systemy umożliwiające przesyłanie w obie strony dokumentów, np. skanów umowy kredytowej lub pism procesowych. Umożliwia to m.in. zlecenie bez wychodzenia z domu analizy dokumentacji kredytowej pod kątem szans na powodzenie sprawy oraz odbiór dokumentów od kancelarii. Kontakt z prawnikiem zwykle jest utrzymywany za pośrednictwem telefonu, maila i komunikatorów. Nawet jeśli zaistniałaby potrzeba bezpośredniego kontaktu z prawnikiem, warto się poświęcić za cenę powodzenia sprawy. Skorzystanie z pomocy lokalnego adwokata lub radcy prawnego bez wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu spraw frankowych oznacza duże ryzyko porażki w sądzie.

Jak zweryfikować czy kancelaria ma doświadczenie w sprawach frankowych?

Aby dokonać właściwego wyboru dobrego prawnika z doświadczonej kancelarii frankowej warto poświęcić nieco czasu i przeanalizować dane dostępne w internecie. Każda kancelaria frankowa posiada stronę internetową, nierzadko prowadzi blog firmowy, kanał na YouTube oraz jest obecna w mediach społecznościowych. Na podstawie informacji zamieszczonych w tych zasobach można z łatwością zweryfikować czy kancelaria posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych, czy jest to jej jedyna specjalizacja oraz od kiedy działa w tym obszarze.

Najbardziej doświadczone kancelarie frankowe zaczynały prowadzić sprawy przeciwko bankom o kredyty w CHF na długo przed przełomowym wyrokiem TSUE z października 2019 roku – te z najdłuższym stażem zaczynały już w 2013 roku. Odpowiedź na pytanie od kiedy kancelaria obsługuje sprawy frankowe można uzyskać po datach wpisów na blogu oraz w mediach społecznościowych.

Bardzo ważną kwestią jest wąska specjalizacja kancelarii, ograniczona do prowadzenia spraw przeciwko bankom, w szczególności na gruncie kredytów frankowych. Tylko takie kancelarie mogą poświęcić w pełni czas na monitorowanie zmieniającego się orzecznictwa, wypracowywanie strategii procesowych i argumentacji przeciwko poszczególnym bankom. Kancelarie posiadające szerokie spektrum działania, wykraczające poza kwestie sporów z instytucjami finansowymi (np. obsługujące sprawy rodzinne, karne itp.) nie mają szans aby dobrze poprowadzić sprawy frankowe, wymagające specjalistycznej wiedzy z zakresu bankowości i finansów. Tego czy kancelaria działa wyłącznie w obszarze kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty, czy też oferuje usługi z innych dziedzin prawa, można się dowiedzieć na podstawie strony internetowej, gdzie prezentowany jest zakres usług.

Poza doświadczeniem liczą się także udokumentowane sukcesy w sprawach frankowych. Najlepsze kancelarie frankowe posiadają obecnie ponad 1000 korzystnych wyroków dotyczących kredytów w CHF. Należy wybierać tylko kancelarie, które publikują wyroki uzyskane w swoich sprawach, podają sygnatury postępowań, nazwiska prawników oraz w sposób transparentny prezentują zastosowaną w sprawie strategię procesową i argumentację, a także omawiają jak przebiegała sprawa. Cechą dobrych kancelarii jest przejrzyste informowanie o rezultatach swoich działań. Poza opisami poszczególnych spraw, publikują one podsumowania miesięczne i roczne, na podstawie których można się dowiedzieć ile spraw wygrały. Należy uważać na kancelarie, które nie publikują wyroków, a jedynie w prywatnych wiadomościach przekazują informacje o korzystnych wyrokach uzyskanych przez inne kancelarie, sugerując że to ich wygrane.

Istotnym kryterium przy wyborze kancelarii jest także czas prowadzenia postępowań. Większość dobrych kancelarii, omawiając wyroki podaje ile trwało dane postępowanie. Niektóre informują o czasie w jakim zapadł wyrok także w podsumowaniach miesięcznych i rocznych. Warto sprawdzić, czy prawnik uzyskuje wyroki szybko i sprawnie. W ostatnich miesiącach zapadło wiele wyroków w ekspresowym tempie kilku miesięcy od złożenia pozwu. Zdarzały się też rozstrzygnięcia prawomocne, uzyskiwane w postępowaniach dwuinstancyjnych w kilkanaście miesięcy. Takie rezultaty mają najlepsze w kraju kancelarie, na które warto się zdecydować wybierając prawnika do obsługi swojej sprawy frankowej.

Na jakie kancelarie uważać?

Już wyżej wspominaliśmy, że wybór pierwszej z brzegu kancelarii prawnej niewyspecjalizowanej w sprawach frankowych to duże ryzyko porażki. Należy także stronić od ofert podmiotów działających w formie spółek z o.o., które pozyskują klientów dla mało doświadczonych kancelarii lub firm prawniczych. Oferują one obsługę sprawy frankowej bez opłaty wstępnej, co wydaje się pozornie atrakcyjne, bo nie trzeba z góry wykładać ani złotówki na wynajęcie prawnika. Takie oferty są jednak bardzo niebezpieczne, bo po ewentualnym wygraniu sprawy trzeba zapłacić olbrzymią premię za sukces naliczaną od korzyści z wyroku.

O ile renomowane kancelarie frankowe pobierają premię za sukces w maksymalnej wysokości 3-6%, spółki życzą sobie nawet 30%. Nierzadko, w przypadku wyroków unieważniających umowy w oparciu o teorię dwóch kondykcji, naliczają premię od podwojonej podstawy (suma zasądzonych rat kredytowych plus kwota zmniejszenia do 0 salda zadłużenia). W efekcie, na koniec za poprowadzenie sprawy przyjdzie zapłacić kilkakrotnie więcej niż pobierają tradycyjne kancelarie frankowe.

Ponadto, decydując się na powierzenie sprawy takiemu podmiotowi nie ma gwarancji, że poprowadzi ją profesjonalny pełnomocnik. Podmioty te minimalizują koszty np. zatrudniając za groszowe stawki studentów prawa. Ryzyko porażki jest więc tutaj całkiem spore, a możliwości dochodzenia odszkodowania za błędy lub zaniechania znacznie ograniczone, bo są to zazwyczaj spółki z minimalnym kapitałem 5 tys. zł, nieobjęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Liderzy rynku kancelarii frankowych w Krakowie – pod koniec 2023 roku

Wśród liderów rynku specjalistycznych usług prawnych związanych z unieważnianiem umów kredytowych warto wymienić dwie kancelarie:

 1. Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego
  • Liczba wygranych w listopadzie 2023: 80
  • Liczba ogólna wygranych spraw: prawie 1400
  • Obszar działalności: Prowadzi sprawy w całej Polsce
  • Specjalizacja: unieważnianie umów o kredyty we frankach w każdym banku w Polsce. Najwięcej wygranych z bankami takimi jak PKO BP, mBank i Millennium Bank, a także obsługa spraw przeciwko bankom nieobecnym na polskim rynku, takim jak Deutsche Bank
 2. Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni
  • Liczba wygranych w listopadzie 2023: 63
  • Liczba ogólna wygranych spraw: prawie 1400
  • Obszar działalności: cała Polska, od Szczecina po Tarnów
  • Specjalizacja: Unieważnienie kredytów we frankach we wszystkich bankach w Polsce.  Najwięcej wygranych spraw z bankami takimi jak PKO BP, mBank, Millennium Bank, Raiffeisen Bank, Santander Bank a także obsługa spraw przeciwko bankom, które są następcami prawnymi innych podmiotów udzielających kredytów

Obie kancelarie prowadzą wiele spraw przeciwko bankom i mogą pochwalić się wysoką skutecznością w unieważnianiu umów kredytowych. Kancelaria adwokata Sosnowskiego oferuje również darmowy kalkulator frankowy, który pozwala porównać finansowe skutki zawarcia ugody z bankiem z skutkami unieważnienia umowy oraz skaner umów o kredyty we frankach, który automatycznie przy użyciu sztucznej inteligencji wykrywa klauzule abuzywne w umowach Frankowiczów.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz