wiadomości frankowicze

Które kancelarie frankowe odnoszą najwięcej sukcesów w sądach w 2023 roku?

Kancelaria kancelarii nierówna – wie to każdy kredytobiorca, który spędził trochę czasu nad wyborem pełnomocnika prawnego do sprawy przeciwko bankowi. W Polsce jest niewiele podmiotów ściśle wyspecjalizowanych w sprawach o franki, a spośród tych, które funkcjonują na rynku, tylko część jest godna polecenia. Które kancelarie adwokackie i radcowskie, doświadczone w tzw. sprawach frankowych, mają najwyższą skuteczność i dlaczego tak ważne jest, aby w sporze z bankiem reprezentował nas dobry prawnik?

 • Na rynku są setki kancelarii oferujących „pomoc frankowiczom”, ale tylko garstka z nich ma w tym zakresie doświadczenie sięgające czasów sprzed wyroku TSUE w sprawie Raiffeisen vs. Dziubak
 • Frankowicz powinien unikać niewyspecjalizowanych podmiotów, a także spółek kapitałowych, które hurtowo pozyskują klientów dzięki sprytnemu marketingowi. Współpraca z takimi podmiotami może się okazać bardzo droga, a wcale nie musi być owocna
 • Najlepsze kancelarie adwokackie i radcowskie na rynku uzyskały już dla frankowiczów po blisko 1000 korzystnych wyroków i co miesiąc poszerzają swoje portfolio o kolejne zwycięstwa
 • Z dobrym prawnikiem frankowicz nie tylko sprawnie unieważni swój kredyt, ale również może liczyć na szybkie zakończenie kwestii wykreślenia hipoteki, i to nawet gdy bank w tym zakresie nie chce współpracować.

Najlepsze kancelarie frankowe w Polsce ujawniają wyniki za I kwartał. Kto jest na podium?

Za nami 5 miesięcy 2023 roku, które obfitowały w wygrane frankowiczów w sądach – te prawomocne i te wydane przez sądy pierwszej instancji. Każdy kolejny miesiąc to dla adwokatów i radców prawnych okazja do podsumowań i przedstawiania statystyk za dany okres.

To jedna z nielicznych form autopromocji, na jaką mogą sobie pozwolić kancelarie adwokackie i radcowskie: wszak nie mogą one wzorem pseudokancelarii frankowych i odszkodowawczych pozyskiwać klientów przez agresywną reklamę, spam mailowy czy nagabywanie klientów na social mediach. Liczy się przede wszystkim merytoryka i to, aby przekaz medialny nie kolidował z powagą zawodu prawnika.

Dzięki upublicznianiu statystyk potencjalni klienci tych podmiotów mogą w wiarygodny sposób przekonać się o ich skuteczności, o tym, ile spraw wygrywają oraz w jakim tempie, a także jakie korzyści są w stanie wywalczyć dla swoich klientów. Poniżej prezentujemy zebrane dane z czterech wiodących kancelarii w kraju, specjalizujących się w prowadzeniu spraw frankowych.

Nr 1: Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni

Warszawska kancelaria adwokata Jacka Sosnowskiego od 2013 roku reprezentuje frankowiczów w sprawach przeciwko bankom na terenie całego kraju. Kancelaria łącznie uzyskała już prawie 1000 wyroków, w tym znaczna część to bezwzględne unieważnienia kontraktów frankowych.

W okresie styczeń – maj 2023 roku w sprawach prowadzonych przez ten podmiot wydano łącznie 318 korzystnych wyroków. Kancelaria wygrywała praktycznie we wszystkich miastach w Polsce. Najintensywniejszym miesiącem okazał się jak dotąd marzec – wówczas sądy wydały 74 wyroki na korzyść klientów kancelarii, w tym 22 wyroki prawomocne. Od początku roku do końca maja sądy orzekły prawomocnie w 64 sprawach prowadzonych przez kancelarię (mowa o korzystnych wyrokach).

Na stronie kancelarii dostępne są przejrzyste miesięczne statystyki, zawierające sygnatury spraw, daty, nazwy pozwanych banków i oczywiście czas trwania postępowań. Kancelaria reprezentuje frankowiczów przed sądami w sprawach przeciwko wszystkim wiodącym „frankowym” bankom w Polsce, w tym przeciwko restrukturyzowanemu i wkrótce upadłemu Getinowi.

Nr 2: Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego

Wrocławska kancelaria adwokata Pawła Borowskiego pnie się ku górze i zdobywa dla swoich klientów rekordową ilość unieważnień umów frankowych – obecnie uzyskała już prawnie 950 korzystnych wyroków dla frankowiczów. Od początku roku do końca maja podmiot uzyskał 339 korzystnych dla frankowiczów wyroków, w tym 110 to orzeczenia, które są już prawomocne. Kancelaria prowadzi sprawy w całej Polsce a wygrane pochodzą z sądów na terenie całego kraju.

Najwięcej nowych orzeczeń kancelaria zdobyła w kwietniu – było ich aż 80, w tym 31 prawomocnych. Na koniec maja kancelaria miała w swoim portfolio ponad 900 zwycięstw nad bankami. Adwokat Paweł Borowski i jego współpracownicy reprezentują frankowiczów w całej Polsce, przeciwko wszystkim bankom udzielającym kredytów frankowych oraz ich następcom prawnym.

Wchodząc na stronę kancelarii, można przejrzeć miesięczne statystyki, gdzie publikowane są sygnatury spraw, których dotyczą wyroki, daty wydania wyroków, czas trwania poszczególnych sporów oraz, rzecz jasna, nazwy pozwanych banków. Kancelaria ma w swoim portfolio coraz więcej prawomocnych ekspresowych wyroków, wydanych przez sądy w mniej niż 3 lata od zainicjowania postępowania.

Nr 3: Kancelaria Prawna Garlacz

Jedną z wiodących warszawskich kancelarii frankowych jest bez wątpienia ta kierowana przez Barbarę Garlacz, radcę prawnego z 9-letnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw frankowych. Kancelaria podała już statystyki za okres od początku stycznia br. do końca kwietnia – łącznie podmiot uzyskał 164 wyroki korzystne dla frankowiczów, w tym 41 to orzeczenia prawomocne.

Najwięcej spraw kancelaria wygrała w kwietniu – było ich 45, w tym 13 prawomocnie.

Nr 4: Kancelaria Adwokacka Czabański Wolna-Sroka

Choć ta znana kancelaria adwokacka nie prowadzi szczegółowych statystyk z podsumowaniem miesiąca, informuje na bieżąco o kolejnych sukcesach, które można śledzić zarówno na jej social mediach, jak i stronie internetowej. Każdy uzyskiwany wyrok jest starannie opisany, wraz z podaniem informacji pozwalających zidentyfikować poszczególne sprawy, takich jak sygnatura, data wydania, organ wydający orzeczenie.

Kancelaria Adwokacka Czabański Wolna-Sroka obsłużyła już wiele spraw frankowych, z czego 272 zakończyły się korzystnymi dla klientów prawomocnymi wyrokami. Rzetelność materiałów opracowywanych przez prawników kancelarii i publikowanych chociażby na platformie Facebook zasługuje na uwagę i ułatwia frankowiczom zrozumienie zagadnień związanych ze sporem sądowym.

Dlaczego tak ważne jest, aby mieć dobrego pełnomocnika w sądzie, gdy spór toczy się o kredyt frankowy?

Niektórzy frankowicze wychodzą z założenia, że skoro banki przegrywają już prawomocnie 99,1 proc. spraw (dane za I kwartał br.), a sprawy z powództwa kredytobiorców są do siebie dość podobne, wybór pełnomocnika prawnego do takiego sporu ma znaczenie drugorzędne.

Nic bardziej mylnego: to właśnie osoba adwokata lub radcy prawnego jest kluczowa w sporze z bankiem; sporze, który toczy się o ogromne pieniądze i w którym bank wystawi najlepszych prawników, by obronić się przed roszczeniami klienta.

Jest wiele zagrożeń, które czyhają na frankowicza już na etapie sporu sądowego, a przegrana to tylko jedno z nich. Jeśli sprawa jest źle poprowadzona, a materiał zgromadzony przez pełnomocnika niepełny, spór sądowy może trwać latami, generując stres i koszty po stronie powoda.

Tego nie zobaczymy w statystykach sądowych: spraw, które, choć zainicjowano je przed 5, 6 laty, w dalszym ciągu są na etapie pierwszej instancji i nie widać końca zmagań stron w udowodnieniu swoich racji. Takich sytuacji w większości przypadków można uniknąć, zatrudniając dobrego adwokata lub radcę prawnego, mającego wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom o kredyty pseudowalutowe.

Jakie korzyści wynikają ze współpracy ze ściśle wyspecjalizowaną kancelarią?

 • pewność, że sprawa będzie właściwie poprowadzona od początku do końca – żaden adwokat czy radca prawny nie może zagwarantować kredytobiorcy wygranej. Może jednak zagwarantować, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by sprawa zakończyła się wygraną klienta. Dobry prawnik, dzięki wieloletniej praktyce i wypracowanemu know-how wie, jak wzorowo sporządzić zarówno pozew, jak i pisma procesowe. Potrafi tak skompletować materiał dowodowy, by nie pozostawić złudzeń co do winy banku i tego, że umowę należy trwale wyeliminować z obrotu prawnego
 • zwiększone prawdopodobieństwo wydania wyroku bez przeprowadzenia choćby jednej rozprawy – najlepsze kancelarie frankowe w kraju mają w portfolio wiele wyroków wydanych w tzw. trybie niejawnym, czyli bez przeprowadzenia rozprawy. Do wydania orzeczenia w takim trybie dochodzi zwykle wówczas, gdy materiał dowodowy w sprawie jest tak obszerny i niezbity, że sąd nie musi przesłuchiwać stron ani świadków, by wyrobić sobie swoją opinię na temat wadliwości kwestionowanej umowy
 • większa szansa na szybkie zakończenie sporu – dobry prawnik robi wszystko, aby przedstawić racje swojego klienta w sposób niebudzący wątpliwości. To ważne, zwłaszcza gdy sprawa rozpatrywana jest przez mniej doświadczonego sędziego, który może mieć chęć podeprzeć się opinią eksperta: biegłego z dziedziny bankowości. Powołanie biegłego wydłuży proces o długie miesiące, w interesie kredytobiorcy jest więc, aby sprawa odbyła się bez jego udziału. Zatrudnienie doświadczonego pełnomocnika prawnego może tu bardzo pomóc
 • zdolność do szybkiego reagowania na „podkręcone piłki” strony przeciwnej – bank podczas sporu sądowego będzie uciekał się do różnych sztuczek, by zasiać wątpliwość co do racji powoda (np. podejmie próbę zakwestionowania statusu konsumenta po jego stronie), zrobi też wszystko, by wydłużyć proces i maksymalnie go skomplikować, np. podając błędne adresy zamieszkania wskazanych świadków. Rolą pełnomocnika kredytobiorcy jest szybkie reagowanie na zagrywki banku, tak aby nie miały one większego wpływu na przebieg postępowania
 • kompleksowa obsługa przed, w trakcie i po sprawie sądowej – oferta dobrej kancelarii frankowej jest dostosowana do potrzeb klienta i skrojona tak, aby zapewnić mu opiekę prawną na każdym etapie sporu z bankiem, także już po prawomocnym wyroku, gdy strony będą zobligowane do wzajemnych rozliczeń, a kredytobiorca będzie chciał szybko wykreślić wpis banku z hipoteki kredytowanej nieruchomości. Bank nie zawsze jest skory do wydania listu mazalnego, ale doświadczony adwokat lub radca prawny wie, jak doprowadzić do wykreślenia hipoteki w sądzie wieczystoksięgowym bez takiego kwitu
 • doświadczenie w sporach prowadzonych z kontrpowództwa banku – istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pozwaniu banku kredytobiorca otrzyma kontrpozew, dzięki któremu bank będzie chciał uzyskać od klienta opłatę za udostępnienie mu środków kredytowych. Ryzyko takiego pozwu nie zostało wyeliminowane wyrokiem TSUE, ponieważ teraz banki zapowiadają, że będą rościć już nie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, a o waloryzację tegoż kapitału. Doświadczona kancelaria będzie wiedziała, jak odeprzeć te zaktualizowane roszczenia banku i szybko dostosuje swoją argumentację do wciąż zmieniającej się linii orzeczniczej, a także modyfikowanej strategii samych banków
 • uczciwe koszty obsługi prawnej – to zaskakujące, ale wynajmując renomowanego pełnomocnika prawnego do poprowadzenia sprawy przeciwko bankowi kredytobiorca może zapłacić mniej niż oddając sprawę w ręce jednej z dużych korporacji frankowych, funkcjonujących w formie sp. z o.o. lub S.A. Dobry prawnik, pracujący pod własnym szyldem, w formie spółki osobowej, rozlicza się z klientem w oparciu o opłatę początkową oraz premię za sukces, które – choć zależne od wartości przedmiotu sporu i stopnia skomplikowania sprawy – nie odbierają kredytobiorcy znacznej części zasądzonych korzyści. Całkowity koszt opieki prawnej w przypadku frankowicza ze statusem konsumenta nie przekracza zwykle 30 tys zł., podczas gdy w pseudokancelarii może wynieść wielokrotność tej kwoty, tylko dlatego, że podmiot uzależnia całość wynagrodzenia od prowizji za wygraną.

Reasumując, kredytobiorca nie powinien pozwolić, aby entuzjastyczne statystyki wygranych uśpiły jego czujność. Sprawę przeciwko bankowi wciąż można przegrać. Można też uwikłać się w wieloletni proces, który rozmyślnie będzie przeciągany przez pozwanego celem oddalenia w czasie rozliczeń finansowych z klientem. Aby zapobiec komplikacjom w sprawie, a przynajmniej zminimalizować ich prawdopodobieństwo, warto powierzyć sformułowanie pozwu i poprowadzenie sporu specjaliście, który nie da się zaskoczyć bankowi żadnym zagraniem i umiejętnie wykorzysta każde potknięcie kredytodawcy na korzyść swojego klienta.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]