wiadomości frankowicze

Raiffeisen Bank wysyła wezwania do zapłaty za kredyty we frankach! Gdy je dostaniesz musisz działać szybko!

Ostatnio Raiffeisen Bank lawinowo wysyła swoim Frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda w nich zapłaty kapitału kredytu, który przy jego udzielaniu został kredytobiorcy wypłacony. Komu i dlaczego bank takie wezwania wysyła i co to może oznaczać? Co zrobić w takiej sytuacji? Na co zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na niekorzystne skutki prawne? Podpowiadamy

Wezwanie do zapłaty – co oznacza i komu Raiffeisen Bank je wysyła?

Frankowicze przyjmują wezwania do zapłaty kapitału wysłane przez Raiffeisen Bank z ogromnym zdziwieniem, ponieważ często w sprawie z powództwa kredytobiorcy bank ten twierdzi, że umowa kredytowa jest ważna i nie powinno się jej kwestionować. Tymczasem wysyłając wezwanie do zapłaty i domagając się zwrotu kapitału, zdaje się temu zaprzeczać.

Frankowicz powinien jednak wiedzieć, że bank przyjął taką strategię w celu obrony swoich interesów i uniknięcia przedawnienia roszczeń. W przypadku banku bowiem te roszczenia o zwrot kapitału mogą przedawnić się już po 3 latach. I chociaż sądy z reguły mając na względzie zasadę słuszności, nie uwzględniają zarzutu przedawnienia w tym wypadku, bank woli się zabezpieczyć, przerywając w ten sposób bieg terminu przedawnienia.

Z tego względu wysyła do swoich Frankowiczów wezwania do zapłaty. Dotyczy to najczęściej tych, którzy już pozwali bank lub złożyli do banku reklamację w sprawie wadliwej umowy, bądź też złożyli zawezwanie do próby ugodowej czy wezwanie do zapłaty.

Otrzymanie wezwania do zapłaty może oznaczać też, że bank zamierza pozwać Frankowicza, wysuwając przeciwko niemu roszczenie o zapłatę kapitału. Wcześniej w takich pozwach bank domagał się także innych roszczeń, takich jak wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału czy jego waloryzację.

Teraz jeszcze takie roszczenia może również wysuwać, licząc na to, że sąd się do nich przychyli, ale korzystne orzeczenia TSUE w tej sprawie spowodowały, że banki często rezygnują z tego typu roszczeń dodatkowych, a nawet jeśli je wysuwają, sądy je oddalają.

Jakie działania podjąć w przypadku otrzymania wezwania do zapłaty od Raiffeisen Bank?

Otrzymanie wezwania do zapłaty kapitału powinno skłonić Frankowicza do szybkiego działania. Przede wszystkim powinien on natychmiast poinformować o tym swojego pełnomocnika. Trzeba bowiem wiedzieć, że pełnomocnik, który wspiera działania Frankowicza w sprawie z jego powództwa, takiego wezwania czy pozwu ze strony banku nie otrzyma. Bank wysyła je bowiem jedynie na adres korespondencyjny Frankowicza.

A jeśli zdecyduje się złożyć przeciwko kredytobiorcy pozew, sprawa z powództwa banku będzie zupełnie nową sprawą, a czasem zdarza się nawet, że będzie toczyć się w innym sądzie niż poprzednia z powództwa Frankowicza.

Już więc otrzymanie od banku wezwania do zapłaty powinno skłonić Frankowicza do natychmiastowej reakcji, czyli poinformowania o tym fakcie swojego pełnomocnika, który będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, aby powstrzymać bank przed złożeniem pozwu. Nie zawsze się to udaje, ale nawet jeśli bank złoży pozew, pełnomocnik po udzieleniu mu pełnomocnictwa także w tej nowej sprawie będzie mógł działać w imieniu Frankowicza i skutecznie go bronić przed sądem.

Co konkretnie zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty?

Po poinformowaniu o tym fakcie swojego pełnomocnika z kancelarii prawnej należy niezwłocznie:

  • Zeskanować otrzymane wezwanie do zapłaty razem z kopertą i wysłać do pełnomocnika.
  • Pobrać z bankowości elektronicznej listę operacji i również przesłać ją pełnomocnikowi.
  • Przekazać pełnomocnikowi dokładną datę otrzymania wezwania do zapłaty. Jest to niezwykle istotne, aby pełnomocnik mógł złożyć odpowiedź na to wezwanie w wyznaczonym terminie.

W jakim celu i jak pobrać listę operacji z rachunku bankowego?

Listę operacji pobiera się z rachunku dedykowanego do spłaty kredytu. Powinna ona dotyczyć okresu płatności, licząc od ostatniej raty uwzględnionej w uprzednio przesłanym zaświadczeniu bankowym do raty najświeższej. Należy uwzględnić przy tym zarówno pobrane raty kapitałowo-odsetkowe, jak i prowizje, składki na ubezpieczenie, czy inne opłaty, jeśli takie zostały pobrane. Po pobraniu listy operacji trzeba wysłać ją do swojego pełnomocnika, podając przy tym numer sprawy. Jest to istotne dla dalszych kroków, które będzie mógł on podjąć, składając odpowiedź na otrzymane wezwanie.

Prawnicy nie radzą podejmowania przez Frankowicza żadnych samodzielnych kroków po otrzymaniu takiego wezwania, czyli samodzielnego odpowiadania na takie wezwanie czy wpłacania do banku pieniędzy, których ten się domaga.

Co zrobić gdy Raiffeisen Bank pozwie Frankowicza?

Może się zdarzyć, że mimo działań podejmowanych przez pełnomocnika po otrzymaniu przez Frankowicza wezwania do zapłaty, bank i tak zechce kredytobiorcę pozwać. W przypadku otrzymania pozwu należy niezwłocznie o tym fakcie poinformować kancelarię i swojego pełnomocnika oraz udzielić mu nowego pełnomocnictwa w tej drugiej sprawie.

Oczywiście Frankowicz ma możliwość wyboru innego pełnomocnika w nowej sprawie, ale nie ma to większego sensu, ponieważ lepiej zaufać temu, który już reprezentuje go w sądzie w postępowaniu przeciwko bankowi. Zna on sprawę na tyle, że będzie mógł podjąć szybkie działania. Nowy pełnomocnik może działać wolniej, ponieważ będzie musiał zapoznać się ze sprawą, a to może potrwać.

Jeśli więc Frankowicz zechce zaufać swojemu pełnomocnikowi także i w tej drugiej sprawie, powinien on jak najszybciej udzielić mu pełnomocnictwa i przesłać do niego skan pozwu wraz z wszystkimi załącznikami. Dokumenty muszą być czytelne i ułożone w uporządkowany sposób najlepiej w jednym pliku, aby pełnomocnik mógł się z nimi szybko zapoznać. Następnie należy postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Jakie strategie stosują kancelarie prawne do obrony Frankowiczów?

W przypadku, gdy Raiffeisen Bank wystosuje do Frankowicza wezwanie do zapłaty kapitału i kredytobiorca zgłosi ten fakt swojemu pełnomocnikowi, ten najczęściej w celu obrony Frankowicza podejmuje działania obejmujące wezwanie banku do zapłaty oraz przygotowanie oświadczenia o potrąceniu.

Wspomniane wcześniej wezwanie do zapłaty dotyczy dalszych spłat rat kredytu już po złożeniu pozwu, które wcześniej nie zostały ujęte. Takie wezwanie do zapłaty wysyła się w odpowiedzi na wezwanie banku. W wezwaniu tym zostaje przedstawiony bankowi konkretny termin, w którym powinien on dokonać płatności. W przypadku jej braku w wyznaczonym terminie pełnomocnik Frankowicza sporządza oświadczenie o potrąceniu.

Czym jest oświadczenie o potrąceniu i po co się je sporządza?

Oświadczenie o potrąceniu to dokument materialno-prawny, w którym umieszcza się sumę wszystkich wpłaconych do banku kwot, których zwrotu Frankowicz się domaga. Od tej sumy potrącana jest kwota kapitału udzielonego kiedyś kredytu. Sporządzone w taki sposób oświadczenie kancelaria wysyła do Frankowicza. Musi on je wydrukować, podpisać i wysłać do banku listem poleconym z potwierdzeniem nadania i żądaniem potwierdzenia odbioru.

Sama Kancelaria z reguły takich oświadczeń do banku nie wysyła z tego względu, że udzielone jej pełnomocnictwo obejmuje jedynie czynności procesowe i takiego rodzaju czynności wymagałyby udzielania dodatkowego pełnomocnictwa. Szybciej więc będzie jeśli Frankowicz wyśle taki list sam, podpisując przygotowane przez kancelarię oświadczenie. Skan podpisanego oświadczenia łącznie z potwierdzeniem nadania należy wysłać również do swojego pełnomocnika w kancelarii. Podobnie należy postąpić z otrzymaniem w czasie późniejszym potwierdzenia odbioru takiego oświadczenia przez bank. Dokumenty te mogą bardzo przydać się w sądzie w przypadku gdyby bank pozwał kredytobiorcę.

Wezwaniem do zapłaty ze strony Raiffeisen Banku nie należy się zbytnio przejmować, ponieważ są to rutynowe działania banku podejmowane w celu przerwania biegu terminu przedawnienia. Okazuje się, że bank ten wysyła je często nawet do klientów ze spłaconym już kredytem, którzy go pozwali.

Nie oznacza to jednak, że takie wezwanie można zignorować. Wprost przeciwnie, trzeba natychmiast poinformować o tym fakcie swojego pełnomocnika. Szybka reakcja może w niektórych wypadkach zapobiec pozwaniu Frankowicza przez bank, a jeśli nawet bank się na to zdecyduje, pełnomocnik będzie wiedział, co zrobić, aby skutecznie obronić kredytobiorcę. Nie można jednak zaniedbać tego rodzaju działań w ściśle określonym terminie, bo to mogłoby się obrócić przeciwko Frankowiczowi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Basia Kownacka

Interesuje ją wszystko co dotyczy prawnych aspektów sporów przeciwko instytucjom finansowym w zakresie roszczeń z tytułu kredytów powiązanych z walutą obcą oraz nieuczciwych praktyk rynkowych. Pod lupę bierze wszelkie kroki podejmowane przez banki w związku ze sporami frankowymi. Bacznie wsłuchuje się w głos Frankowiczów oraz ich rodzin. Chętnie podejmuje tematy społeczne, historie ludzi zmagających się ze spłatą kredytów frankowych. Masz temat? Napisz

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz