wiadomości frankowicze

Porównywarki kancelarii frankowych czyli Wirtualna pułapka NA FRANKOWICZÓW

Wraz ze wzrostem zainteresowania pozywaniem banków za kredyty we frankach szwajcarskich na rynku nastąpił wysyp podmiotów oferujących obsługę spraw frankowych. Obok renomowanych i wyspecjalizowanych kancelarii frankowych, prowadzonych przez adwokatów lub radców prawnych, pojawiły się oferty pseudokancelarii (najczęściej sp. z o.o.) oraz mało znanych kancelarii, działających dotąd w zupełnie innych gałęziach prawa (np. specjalizujących się w rozwodach). To właśnie spółki i mało doświadczone kancelarie pojawiają się w internetowych porównywarkach cen, na które można co rusz natrafić w sieci. Wbrew pozorom, nie jest to wiarygodne źródło wiedzy, bo najbardziej doświadczone kancelarie frankowe (posiadające na koncie każda po ponad 800 wygranych spraw dotyczących kredytów w CHF) nie figurują w internetowych porównywarkach.

  • W sieci nastąpił wysyp internetowych porównywarek cen kancelarii frankowych. Figurują tam głównie oferty pseudokancelarii (zwłaszcza spółek z o.o.) oraz mało doświadczonych kancelarii prawnych wchodzących dopiero na rynek lub specjalizujących się w innych dziedzinach.
  • Renomowane i najbardziej doświadczone wyspecjalizowane kancelarie frankowe prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych nie zamieszczają swoich ofert w porównywarkach internetowych. Klientów pozyskują w sposób tradycyjny, poprzez rekomendacje oraz na podstawie ponadprzeciętnych rezultatów prowadzonych spraw, o których informują rzetelnie na swoich stronach internetowych.
  • Poszukując dobrej kancelarii do obsługi sprawy frankowej warto w pierwszej kolejności postawić na doświadczenie. Cena obsługi prawnej jest również ważna, ale to kwestia drugorzędna, biorąc pod uwagę stawkę o jaką idzie gra.
  • Tylko doświadczona kancelaria frankowa jest w stanie sprawnie i skutecznie poprowadzić sprawę do szybkiego prawomocnego wyroku unieważniającego wadliwą umowę kredytową. Najlepsze kancelarie mają dziś na koncie każda po ponad 800 wygranych z bankami i spektakularne sukcesy w postaci kończenia spraw w rekordowo krótkim czasie (z doświadczoną kancelarią prawomocny wyrok jest osiągalny nawet w około 1 rok).
  • Powierzając sprawę mało doświadczonej kancelarii (z pozoru tańszej) ryzykujesz przegraną w sądzie, wieloletni niekończący się proces oraz konieczność zapłaty gigantycznej premii za sukces, sięgającej w skrajnych przypadkach kilkudziesięciu procent od korzyści z wygranej.

Uwaga na internetowe porównywarki cen kancelarii frankowych

Niejedna osoba, poszukując kancelarii do obsługi swojej sprawy frankowej, dała się zwieść ofertom zamieszczanym w internetowych porównywarkach cen, a teraz żałuje że nie poszukała na własną rękę dobrej kancelarii. Porównywarki cen pozornie wydają się najprostszym sposobem na znalezienie taniej kancelarii do poprowadzenia sprawy frankowej. Tanio nie oznacza jednak dobrze, szybko i skutecznie.

Jak działają porównywarki? Należy wypełnić zamieszczoną na danej stronie aplikację, podając podstawowe informacje na temat kredytu oraz preferencje co do kancelarii, a także dane kontaktowe do siebie. Kolejnym etapem jest zazwyczaj kontakt ze strony konsultanta, który proponuje konkretne podmioty do obsługi sprawy. Nie trzeba chyba mówić, że wedle zapewnień konsultanta są to najlepsze i najtańsze na rynku oferty.

Nie ma w tym ani krzty prawdy, bo renomowane i najbardziej doświadczone w sprawach frankowych kancelarie, prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych, nie zamieszczają swoich ofert w porównywarkach, gdzie dominują spółki/pseudokancelarie oraz mało doświadczone kancelarie prawne wchodzące dopiero na rynek lub działające do niedawna w zupełnie innych dziedzinach.

Dlaczego doświadczenie kancelarii jest ważniejsze niż cena?

Sprawy frankowe są mocno skomplikowane i wymagają od prawnika zarówno praktyki procesowej, jak i wiedzy specjalistycznej z pogranicza prawa, finansów i bankowości. Banki w sprawach frankowych reprezentowane są często przez międzynarodowe kancelarie prawne, które pokonać w sądzie jest w stanie tylko doświadczona kancelaria dysponująca kadrą profesjonalnych pełnomocników wyspecjalizowanych ściśle w sporach z bankami.

W artykułach medialnych często można przeczytać o spektakularnych wygranych Frankowiczów oraz o imponujących statystykach wyroków sądowych. Sukcesy na tym polu odnoszą głównie najbardziej doświadczone kancelarie frankowe, które zaczynały działać w tym obszarze na długo przed przełomowym wyrokiem TSUE z 2019 roku w sprawie Dziubak vs. Raiffeisen. Powierzając swoją sprawę doświadczonej kancelarii można mieć pewność, że zostanie ona poprowadzona sprawnie, skutecznie i zakończy się szybko. Wszystko za sprawą ogromnej praktyki, wiedzy, dopracowanej do perfekcji argumentacji oraz strategii procesowej. Najlepsze kancelarie mają dziś na koncie każda po co najmniej 800 wygranych spraw frankowych. Prawomocne wyroki uzyskują nieraz w rekordowo krótkim czasie około 1 roku.

Oczywiście dla każdego ważna jest cena obsługi sprawy frankowej. Ale trzeba zastanowić się jak wysoka jest stawka i czy warto ryzykować porażkę w sądzie lub czekać na wyrok długie lata z powodu powierzenia swojej sprawy mało doświadczonej kancelarii lub co gorsza pseudokancelarii. Szczególnie ostrożnym trzeba być w stosunku do ofert spółek z o.o., które nie dysponują kadrą profesjonalnych pełnomocników, a do prowadzenia spraw frankowych wykorzystują prawników bez aplikacji lub studentów prawa.

Podmioty te nastawione są na prowadzenie naraz dużej liczby spraw najniższym możliwym kosztem, dlatego powszechną praktyką jest powielanie treści pism procesowych z innych postępowań i wykorzystywanie dostępnych w internecie szablonów oraz wzorców. Takie metody nie przemawiają do sędziów, którzy oczekują indywidualnego podejścia do każdej sprawy. Ryzyko oddalenia pozwu lub porażki w sądzie jest w takiej sytuacji znacznie wyższe.

Renomowanej i doświadczonej kancelarii frankowej nie znajdziesz w internetowych porównywarkach cen

Jak wspomniane zostało wcześniej, renomowane kancelarie frankowe dysponujące największym doświadczeniem i posiadające na koncie po 800 – 900 wygranych spraw z bankami nie zamieszczają swoich ofert w porównywarkach internetowych. Występują tam głównie spółki podające się za kancelarie frankowe oraz mało znane kancelarie poszukujące na gwałt klientów. Jeżeli zatem zależy Ci na wysokim standardzie obsługi, a przede wszystkim na skutecznym poprowadzeniu sprawy do szybkiego i pomyślnego wyroku, musisz dobrze zweryfikować strony internetowe poszczególnych kancelarii.

Dobre kancelarie frankowe w sposób transparentny przekazują informacje na temat swojego doświadczenia i rezultatów prowadzonych spraw. Na stronach internetowych oraz na blogach firmowych zamieszczają skany wyroków oraz opisy poszczególnych postępowań, podając m.in. takie szczegóły jak sygnatura sprawy, nazwa sądu, nazwisko prawnika prowadzącego sprawę. Na podstawie rocznych i miesięcznych podsumowań można dowiedzieć się ile dana kancelaria wygrała spraw frankowych, jak szybko uzyskuje wyroki i jakie banki pokonuje w sądach.

Porównywarki nie są wiarygodnym źródłem wiedzy na temat doświadczenia kancelarii i ceny

W ofertach zamieszczanych za pośrednictwem internetowych porównywarek cen pojawiają się często zmanipulowane dane na temat rzekomych sukcesów danej kancelarii. Podmiotom prowadzącym porównywarki zależy na nakłonieniu do podpisania umów jak największej liczby Frankowiczów, bo od każdej sfinalizowanej umowy pobierają prowizję za pośrednictwo. Dlatego przymykają oko jeśli informacje dotyczące doświadczenia danej kancelarii rozmijają się z prawdą.

Nie zadają sobie też trudu, aby weryfikować prawdziwość danych przekazywanych przez podmiot zamieszczający swoją ofertę oraz dokonywać ich aktualizacji. Chociaż na pierwszy rzut oka propozycja wydaje się atrakcyjna, a podmiot doświadczony w prowadzeniu tego typu spraw, to po głębszej analizie okazuje się, że nie potwierdzają tego wpisy na stronach internetowych.

Porównywarki nie są wiarygodnym źródłem wiedzy zarówno w zakresie doświadczenia, jak i cen obsługi prawnej. Częstą praktyką jest podawanie zniżonych kosztów, aby przyciągnąć klienta. Przykładowo w porównywarce figuruje cena tylko za I instancję sądową (sprawy frankowe są na ogół dwuinstancyjne) z sugestią, że to całość kosztów. Inny trik to ukrywanie ekstra kosztów w postaci dodatkowej prowizji.

W takich aplikacjach pojawiają się też kuszące oferty poprowadzenia sprawy „za 0 zł”, czyli bez opłaty wstępnej, pochodzące głównie od spółek z o.o.  Są one szczególnie niebezpieczne, bo wiążą się z koniecznością zapłaty po zakończeniu sprawy gigantycznej premii za sukces, sięgającej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent od korzyści z wygranej. W życiu nie ma nic za darmo, więc brak opłat wstępnych z pewnością spółki zrekompensują sobie z nawiązką w olbrzymiej premii, z której muszą pokryć także koszty pośrednika (podmiotu prowadzącego porównywarkę internetową). Te ostatnie korzystają z natarczywej płatnej reklamy, zatem zyski muszą być na tyle duże, że jest to dla wszystkich opłacalne. Oczywiście idzie to z kieszeni Frankowiczów.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz