wiadomości frankowicze

„Kancelaria prawna” dla Frankowiczów, czy to prawdziwa kancelaria?

Walka z bankiem o unieważnienie umowy kredytu frankowego nie jest prosta, i choć frankowicze wygrywają zdecydowaną większość postępowań, to jednak za prawie każdym korzystnym wyrokiem stoi kancelaria, która pomogła kredytobiorcy. Skorzystanie z usług kancelarii, która ma doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, daje kredytobiorcy pewność co do pomyślnego zakończenia postępowania, jak również zdecydowanie usprawnia i przyspiesza takie procesy, co potwierdzają liczne wyroki sądów wydane w zaledwie kilka miesięcy od wniesienia pozwu. Poszukując prawnika do swojej sprawy frankowej, kredytobiorcy muszą jednak bardzo uważać, bo na rynku działa wiele kancelarii, które w rzeczywistości nie są prowadzone przez prawników, a powierzenie takiemu podmiotowi swojej sprawy frankowej jest bardzo ryzykowne.

Nie sugeruj się nazwą.

Wielu osobom wydaje się, że skoro zgłaszają się do firmy, która w swojej nazwie ma wskazane „kancelaria prawna”, to udają się do prawnika, w rzeczywistości jednak, takie kancelarie mogą być prowadzone nawet przez osoby, które z prawem nie mają nic wspólnego. Słowo „kancelaria” czy nawet termin „kancelaria prawna”, nie są zarezerwowane tylko dla prawników, oznacza to, że kancelarię może założyć praktycznie każdy i właśnie tak często jest w przypadku kancelarii dla frankowiczów.

Takie firmy to zwykle spółki np. z ograniczoną odpowiedzialnością, które prowadzone są przez osoby nie mające wykształcenia prawnego, i choć oferują pomoc frankowiczom w walce z bankiem, to tak naprawdę zajmują się tylko pośrednictwem.

Taka kancelaria przyjmuje więc do prowadzenia sprawy frankowe, a następnie zleca je do prowadzenia współpracującym z nią adwokatom i radom prawnym, kredytobiorca nie wie więc kto tak naprawdę będzie go reprezentować w postępowaniu z bankiem, ani czy osoba ta ma odpowiednie doświadczenie i kompetencje by właściwie taki proces poprowadzić.

Kancelarie prowadzone przez zawodowych pełnomocników, a więc adwokatów i radców prawnych, z reguły już w nazwach wskazują tytuły zawodowe, zatem jeżeli udasz się do „kancelarii adwokackiej”, „kancelarii radców prawnych”, lub „kancelarii adwokatów i radców prawnych”, masz pewność, że są to firmy prowadzone przez osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie i mają możliwość reprezentowania cię w sądzie.

Poszukując prawnika do prowadzenia sprawy frankowej, w pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na to jak brzmi nazywa pod którą taka firma działa.

Pytaj i sprawdzaj, a dobrze wybierzesz.

Jak już powyżej wskazano, szukając kancelarii do prowadzenia sprawy frankowej zwróć uwagę by prowadzona była przez zawodowych pełnomocników, a więc osoby posiadające tytuł adwokata lub radcy prawnego, jednak drugą bardzo istotną kwestią jest, by osoby te posiadały doświadczenie w procesach z bankami.

Sprawy frankowe żądzą się swoimi prawami, i choć ponad 90 procent wydawanych orzeczeń, uwzględnia roszczenia zgłaszane przez kredytobiorców, to jednak nadal są to procesy uchodzące za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających, dlatego reprezentująca cię kancelaria powinna mieć już wiele wygranych spraw z tego zakresu, najlepiej z różnymi bankami.

Doświadczenie danej kancelarii można więc sprawdzić np. zapoznając się z wpisami na jej stronie internetowej. Wiele kancelarii jest bardzo aktywnych w internecie i często opisuje postępowania, które udało jej się zakończyć w sposób korzystny dla kredytobiorców, więc w bardzo łatwy sposób możesz zweryfikować jak wiele spraw frankowych konkretna kancelaria prowadziła. Czytając wpisy umieszczone przez kancelarię, zwróć jednak uwagę, czy podawane są w nich sygnatury prowadzonych spraw, sąd rozpoznający sprawę oraz przeciwko któremu bankowi proces się toczył, jeśli te wszystkie dane są ujawniane, możesz mieć pewność, że opisy dotyczą autentycznych spraw.

Bardzo często wskazywane są również nazwiska pełnomocników, którzy sprawę prowadzili, co dla każdego kredytobiorcy stanowi bardzo istotną informację, gdyż jeśli w kancelarii pracuje wielu prawników, to można następnie w umowie zastrzec, że sprawa ma być prowadzona przez określonego (doświadczonego w tym zakresie) pełnomocnika.

W sytuacji, gdy odpowiednich informacji nie możesz odnaleźć w internecie, o doświadczenie i wygrane sprawy powinieneś zapytać podczas rozmowy z prawnikiem. Kancelarie, które rzeczywiście zajmują się prowadzeniem spraw frankowych, nie będą mieć problemów by takie dane ujawnić, a nawet, po uprzedniej anonimizacji, powinny bez problemu pokazać uzyskane w sprawach frankowych wyroki. Jeżeli natomiast z jakichś powodów kancelaria nie chce ujawnić danych na temat prowadzonych spraw, lub podaje jedynie ogólne informacje, wówczas można nabrać podejrzeń czy rzeczywiście ma doświadczenie o którym zapewnia.

Obecnie sprawy frankowe mocno przyspieszają, a korzystne prawomocne wyroki zapadają w kilkanaście miesięcy od wniesienia pozwu, jednak jeszcze do niedawna na orzeczenie trzeba było czekać nawet trzy lata, zatem dużą liczbą wygranych spraw z bankami będą mogły pochwalić się tylko te kancelarie, które w sprawach frankowych działają od lat.

Szukając prawnika warto więc zwrócić również uwagę na to jak długo kancelaria działa i zajmuje się prowadzeniem procesów z bankami, a im dłużej tym lepiej, ponieważ wówczas prawnik będzie wiedział jak zmieniało się orzecznictwo w sprawach frankowych.

Unikaj spółek prowadzonych przez nie-prawników. 

Powierzenie sprawy frankowej kancelarii prawnej, która nie jest prowadzona przez prawników, lecz w formie spółki kapitałowej, niesie dla frankowiczów dużo zagrożeń, i tylko jednym z nich jest to, że w sądzie kredytobiorcę będzie reprezentował prawnik, który nie ma doświadczenia w sporach z bankami.

Decydując się na podjęcie współpracy ze spółką, trzeba mieć świadomość, że w takich kancelariach nie ma indywidualnego podejścia do klienta, te firmy nastawione są na zysk, liczy się więc liczba prowadzonych spraw, a nie jakość ich prowadzenia. O tym, że takie kancelarie idą w „masówkę” świadczy chociażby fakt, że pobierają jednakowe wynagrodzenie od każdej prowadzonej sprawy, bez względu na jej charakter czy stopień skomplikowania, choć sprawy frankowe potrafią się bardzo różnić między sobą. Frankowicz może więc zapomnieć o indywidualnym podejściu do swojej sprawy, a to niestety może go kosztować nawet przegraną z bankiem.

Cechą charakterystyczną kancelarii-spółek jest również to, że na początku pobierają niskie opłaty, np. w wysokości 3 000 złotych, co oczywiście ma zachęcić kredytobiorców do podjęcia z nimi współpracy, lecz jednocześnie zastrzegają w umowie na swoją rzecz bardzo wysoką premię za sukces, nawet rzędu 15-20 procent uzyskanej kwoty, co powoduje, że finalnie prowadzenie sprawy przez taką kancelarię jest droższe, niż gdyby do procesu zaangażować doświadczonego adwokata lub radcę prawnego. Współpraca z kancelariami prawnymi w żadnym wypadku się więc nie opłaca.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]