poradnik frankowicza

Jak sprawdzić doświadczenie kancelarii do unieważnienia kredytu we frankach?

Frankowiczom od lat powtarza się, że dobry adwokat to podstawa w sporze sądowym z bankiem. No dobrze, ale jak odróżnić dobrego adwokata od tego, który nie ma jeszcze doświadczenia? Po czym poznać profesjonalną kancelarię frankową i jakie cechy będą ją wyróżniać na tle konkurencji? W końcu: jakie triki stosują nieuczciwe podmioty, aby przyciągnąć uwagę klientów? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Doświadczone kancelarie frankowe – czyli jakie?

Nie wszystkie podmioty zajmujące się dziś obsługą prawną frankowiczów to rzeczywiste kancelarie prawne. Ale o tym opowiemy szerszej nieco dalej w tekście. Wpierw zastanówmy się, jakie cechy powinna mieć kancelaria frankowa, by móc uznać ją za podmiot godny zaufania i warty nawiązania współpracy. Oto garść kryteriów, które powinna spełniać taka kancelaria:

  • wieloletnie doświadczenie – im dłużej kancelaria frankowa zajmuje się sprawami kredytów waloryzowanych do CHF, tym lepiej. Liderzy tego sektora bronią praw frankowiczów na salach sądowych już od 2014 roku. Jedno z pierwszych pytań, jakie powinien zadać frankowicz swojemu przyszłemu prawnikowi, dotyczy więc tego, od jak dawna prowadzi on takie sprawy
  • wąska specjalizacja – najlepsze kancelarie frankowe w Polsce to ściśle wyspecjalizowane podmioty, które zajmują się wyłącznie obsługą kredytobiorców frankowych. Na ogół taka kancelaria zrzesza kilku lub nawet kilkunastu specjalistów z tego zakresu, którzy obsługują jednocześnie ograniczoną liczbę klientów. Dzięki temu z uwagą mogą przyjrzeć się każdej sprawie i poświęcić jej niezbędną ilość czasu
  • jawne i przejrzyste dokumentowanie wygranych – profesjonalne kancelarie frankowe dokładają starań, aby udostępniać opinii publicznej uzyskiwane przez siebie wyroki. Z reguły więc publikują ich skany na stronie lub w mediach społecznościowych, podając sygnaturę akt i załączając swój komentarz. Dzięki podaniu sygnatury potencjalny klient łatwo jest w stanie zweryfikować opublikowane orzeczenie. Bardzo istotne jest aby informacja była podawana publicznie na stronie www, a nie przesyłana tylko w wiadomości e-mail gdyż daje to pole do nadużyć podmiotom, które nie mają sukcesów.
  • przejrzysta struktura – w dobrej kancelarii frankowicz jest w stanie bez problemu dotrzeć do nazwisk wszystkich zatrudnionych prawników, a także zweryfikować ich kompetencje. Dobry prawnik chce pracować również na swoją renomę, nie tylko na wizerunek kancelarii, oczywiste więc, że nie będzie chciał być anonimowym pracownikiem w jej strukturach. Dzięki temu poszczególni prawnicy czują się odpowiedzialni za prowadzone sprawy i podchodzą do nich z należytą ambicją
  • ogólnopolski zasięg – dobra kancelaria frankowa ma klientów na terenie całego kraju i zna specyfikę pracy sędziów w sądach okręgowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i wszędzie tam, gdzie trafiają tysiące pozwów przeciwko bankom
  • znajomość specyfiki umów w poszczególnych bankach – choć zasada przyznawania kredytów waloryzowanych do CHF była podobna we wszystkich bankach, umowy tych instytucji różniły się dość znacznie między sobą. Wiodące kancelarie frankowe mają na swoim koncie wygrane przeciwko wszystkim kredytodawcom, którzy w przeszłości udzielali kredytów w helweckiej walucie

 

Co zrobić aby zweryfikować doświadczenie kancelarii

Po głośnym wyroku TSUE sprzed niemal 3 lat pojawiło się na rynku mnóstwo podmiotów, które proponują frankowiczom opiekę prawną na „preferencyjnych” warunkach. Za prokonsumencką, pełną życzliwości fasadą kryją się często pośrednicy, czyli kancelarie-fabryki, które hurtowo reprezentują klientów w sądach, z bardzo różnym skutkiem. Na ogół firmy te mają formę spółek z o.o. lub spółek akcyjnych, czyli nie są kancelariami prawnymi, ponieważ kancelaria nie może mieć takiej formy prawnej. Tego rodzaju pseudokancelarie nie są związane kodeksem etyki adwokackiej, mogą sobie więc pozwolić na znacznie więcej na drodze do pozyskania klienta. Bardzo agresywnie reklamują się w mediach społecznościowych, rozsyłają również spam na skrzynki pocztowe. Ich kampanie marketingowe są pełne chwytliwych haseł, rzekomych historii prawdziwych frankowiczów, którzy dzięki nim pozbyli się już swojego kredytu. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z taką firmą?

  • weryfikacja uprawnień – przede wszystkim warto sprawdzić, kto rzeczywiście stoi za tym podmiotem i czy są to osoby posiadające uprawnienia adwokackie. Można to zweryfikować wpisując nazwiska w rejestr adwokatów lub wyszukiwarkę radców prawnych
  • sprawdzenie, od kiedy działa podmiot – znając NIP firmy, można sprawdzić, od kiedy działa ona na rynku. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych i wspólników spółki cywilnej można zrobić to przez CEIDG. Natomiast w przypadku innych rodzajów spółek, jak np. spółki jawnej można dokonać weryfikacji poprzez wyszukiwarkę na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
  • weryfikacja wyroków – jeśli kancelaria na swojej stronie podaje wyroki wraz z sygnaturą, warto mimo wszystko sprawdzić, czy należą one aby na pewno do danego podmiotu. W tym celu należy skopiować symbol sygnatury, a następnie wkleić ją (najlepiej w cudzysłowie) w wyszukiwarkę Google. Pozwoli to sprawdzić, czy ta sama sygnatura nie pojawia się na stronach konkurencyjnych kancelarii. 

Na co uważać wybierając Kancelarie Frankowe?

Może się zdarzyć, że kancelaria, z którą frankowicz planuje nawiązać współpracę, nie publikuje wyroków na swojej stronie lub blogu, za to ochoczo dzieli się nimi w korespondencji mailowej. Powinno to wzbudzić czujność kredytobiorcy (!!!) – takie działanie nie ma bowiem sensu, ponieważ dzielenie się z opinią publiczną wygranymi to jeden z nielicznych legalnych sposobów na autopromocję kancelarii. Czemu podmiot miałby z niego rezygnować? Może się okazać, że po prostu te wyroki nie należą do niego. Dlatego tak ważna jest weryfikacja.

Niektóre kancelarie mogą próbować uśpić czujność kredytobiorcy poprzez zapewnianie, że nie publikują treści wyroków na stronie przez dbałość o prywatność swoich klientów. Jest to oczywiście chybiony argument, ponieważ dane powoda można (a nawet trzeba) zakryć przed publikacją, co pozwala podzielić się wyrokiem bez podawania jakichkolwiek wrażliwych informacji.

Warto też zwrócić uwagę na sposób formułowania wypowiedzi w korespondencji mailowej. Kancelaria przysyła linki do wyroków, czy jednak wprost informuje, że to ona je wywalczyła? Może się okazać, że nie zostało to wprost określone. Niektóre podmioty bez doświadczenia w sprawach frankowych stosują tego rodzaju trik, licząc, że kredytobiorca nie zorientuje się, że dana kancelaria nie ma z tymi wyrokami nic wspólnego.

Wzmożoną czujność powinna wzbudzić także sytuacja, w której kancelaria na swojej stronie nie przedstawia wizerunków pracujących dla niej adwokatów – nie publikuje ich nazwisk, informacji o doświadczeniu i zdobytym wykształceniu. W większości takich przypadków okazuje się po prostu, że podmiot nie ma czym się chwalić, nie zatrudnia prawników wcale i podzleca pozyskane sprawy zewnętrznym firmom lub współpracuje z prawnikami niemającymi odpowiedniego doświadczenia. W obu przypadkach taką kancelarię należy omijać szerokim łukiem – zwłaszcza gdy jej formą prawną jest spółka z o.o. – w takiej firmie łatwo rozmyć odpowiedzialność za błędy.

Kancelaria, która nie zatrudnia renomowanych prawników i nie ma własnych sukcesów na polu sporów sądowych z bankami, musi czymś się wyróżnić, by przyciągnąć klientów. Robi to przy pomocy reklamy – działa więc prężnie w Internecie, udzielając się w grupkach zrzeszających frankowiczów, zakłada własne społeczności frankowe i kreuje się na eksperta w dziedzinie kredytów waloryzowanych do CHF.

Nietrudno rozpoznać taki podmiot po samym sposobie komunikowania się z potencjalnymi klientami. Teksty są przesycone przekazem marketingowym, językiem korzyści charakterystycznym dla sprzedawcy, nie dla prawnika. Po wejściu na wizytówkę Google takiej firmy można natknąć się na dziesiątki, a czasem nawet setki pozytywnych komentarzy, bardzo często od użytkowników, którzy poza tym nie skomentowali na tej platformie usług żadnej innej firmy. Opinie te pojawiają się nierzadko w niewielkich odstępach czasu, trochę tak, jak gdyby pisała je jedna i ta sama osoba, zmieniając tylko swoje imię i nazwisko.

Reasumując, wybierając kancelarię prawną do sporu z bankiem, warto stawiać wyłącznie na podmioty o nienagannej reputacji, które nie wzbudzają podejrzeń swoimi działaniami i w przejrzysty sposób dokumentują swoje sukcesy. Najlepsze kancelarie frankowe w Polsce mają już na swoim koncie po kilkaset wygranych. Nie oferują one wprawdzie prowadzenia sprawy za zero złotych, przeciwnie, wysoko cenią swoją pracę, co znajduje usprawiedliwienie w ich efektywności. Należy mieć jednak świadomość, że to przegrana strona pokrywa koszty postępowania, dzięki czemu znaczna część inwestycji w profesjonalną obsługę prawną zwróci się po sukcesie na sali sądowej.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz