kredyt we frankach pozew

Frankowiczu uważaj – nie każda kancelaria nadaje się do prowadzenia sprawy frankowej.

Bardzo duża popularność spraw frankowych, czyli postępowań prowadzonych przeciwko bankom przez kredytobiorców posiadających kredyty we frankach szwajcarskich, powoduje, że w zawrotnym wręcz tempie pojawiają się kancelarie, które właśnie w tego rodzaju sprawach się specjalizują.

Konkurencja na rynku niewątpliwie jest dobra i sprzyja rozwojowi, dla kredytobiorcy, który chce skorzystać z fachowej pomocy taka sytuacja może jednak prowadzić do zmieszania, w końcu o wygranym postępowaniu nie rzadko rozstrzyga dobry pełnomocnik, jak więc pośród gąszczu specjalistów znaleźć prawdziwego profesjonalistę?

Poszukiwania kancelarii, a ściślej pełnomocnika, do prowadzenia sprawy frankowej rozpocząć powinieneś od zasięgnięcia języka wśród rodziny i znajomych, gdyż być może ktoś z twoich bliskich również borykał się z kredytem frankowym i może polecić prawnika, który prowadził jego sprawę.

Nie jest to jednak w 100% pewne źródło ponieważ nie każdy potrafi ocenić kompetencje prawnika tym bardziej w tak skomplikowanych sprawach jak sprawy kredytów frankowych.

Uwaga: Należy bardzo uważać na wszelkich handlowców poszukujących klientów na portalach typu facebook itp. Ostatnio to bardzo popularna praktyka. Klientów próbują pozyskać w ten sposób głównie spółki z o.o. lub s.a . 

Takie działania połączyć należy z przeglądaniem stron internetowych konkretnych kancelarii, gdyż jeśli nawet ktoś zaufany poleci osobę do prowadzenia twojej sprawy, zawsze warto ją zweryfikować i poznać jej sposób działania, w końcu każdy z nas ma inne preferencje na które zwraca uwagę i które są dla niego ważne.

Jeśli do prowadzenia twojej sprawy nie uda ci się nawiązać współpracy z prawnikiem z polecenia, najprościej będzie ci znaleźć prawnika za pomocą internetu, uważaj jednak, gdyż tutaj czyha na ciebie kilka pułapek.

Przeglądając strony internetowe konkretnych kancelarii zwróć uwagę przede wszystkim na to czy dana kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu spraw frankowych oraz czy w  zespole tej kancelarii znajdują się osoby posiadające uprawnienia adwokata bądź radcy prawnego.

Uwaga: Kancelarii wyspecjalizowanych w sprawach frankowiczów, posiadających bogate doświadczenie jest bardzo niewiele. Listę kancelarii specjalizujących się w sprawach frankowiczów publikujemy w zakładce KANCELARIE FRANKOWICZE

Niestety bardzo często słowo „kancelaria” jest utożsamiane z prawnikiem, osobą posiadającą konkretną wiedzę, wykształcenie i uprawnienia zawodowe, a prawda jest taka, że do prowadzenia kancelarii wcale nie trzeba posiadać konkretnego, prawniczego, wykształcenia.

Kancelarię może prowadzić praktycznie każdy, problem polega jednakże na tym, że jeżeli dana osoba, właściciel takiej kancelarii, nie posiada uprawnień adwokata bądź radcy prawnego, to nie może reprezentować cię w sądzie, a szukając prawnika na tym przecież ci zależy.

Ranking Kancelarii Frankowych

Owszem, w takim przypadku takie kancelarie zwykle współpracują z profesjonalnym pełnomocnikami, którzy wraz z klientem idą do sądu i ich reprezentują, zastanów się jednak czy chcesz by twoją sprawę prowadziła osoba, której nie znasz? Bardzo często w takich przypadkach klient swojego pełnomocnika poznaje bowiem dopiero w sądzie, na przysłowiowe pięć minut przed rozprawą. 

Uwaga: Pomoc frankowiczom zaczęły oferować spółki z o.o. oraz s.a które wcześniej zajmowały się odzyskiwaniem odszkodowań lub nawet pośrednictwem finansowym. Są to firmy widzące biznes w prowadzeniu spraw kredytów we frankach, przeważnie nie posiadające doświadczenia. Często firmy takie pośredniczą pomiędzy prawnikiem aby zminimalizować jego odpowiedzialność w razie błędów. Jeśli chcemy powierzyć swoją sprawę sp. z o.o. lub s.a musimy wiedzieć, że teoretycznie udziały w takich spółce w momencie gdy będzie prowadziła ona sprawy wielu frankowiczów może nabyć ktoś komu nie koniecznie zależy na porażce banku…

Gdy już uda ci się znaleźć kancelarię, którą tworzą profesjonalni pełnomocnicy i która specjalizuje się w sprawach frankowych, powinieneś zweryfikować czy faktycznie dana kancelaria może pochwalić się doświadczeniem w prowadzeniu sporów z bankami w związku z zawartymi umowami kredytowymi.

Na stronie kancelarii mogą znajdować się różne informacje, które są jednak dalekie od prawdy, zawsze warto zatem poszukać informacji o danym pełnomocniku na forach internetowych, opinia innych klientów konkretnego prawnika przybliży ci również w pewnym stopniu jak dana osoba pracuje i jaką jest osobą.

Uwaga: Ceny w kancelariach dla frankowiczów niskie nie są jednak warto pamiętać, że lepiej zapłacić nawet 25.000zł aby odzyskać np 140.000zł niż zapłacić 3-4 tyś za przegranie sprawy. Obecnie premie za sukces po zakończeniu sprawy wynoszą do 3-8% – każda oferta która posiada wyższe success fee powinna być starannie przemyślana. 

Następnym krokiem jest osobiste spotkanie z pełnomocnikiem, do takiego spotkania również warto dobrze się przygotować. Na spotkaniu poznasz osobę, która potencjalnie będzie prowadzić twoją sprawę, dopytaj więc w jaki sposób prowadzi postępowania, jaki preferuje sposób komunikacji z klientem, a więc w skrócie dowiedz się jak wyglądać będzie ewentualna przyszła współpraca.

Jeśli masz jakieś konkretne oczekiwania wobec swojego pełnomocnika to jest to dobry moment by je przekazać i powiedzieć jak chcesz by taka współpraca wyglądała, pozwoli to w przyszłości uniknąć ewentualnych konfliktów.

Również na takim spotkaniu warto dopytać jakie doświadczenia konkretny prawnik posiada w prowadzeniu spraw frankowych, ile w ogóle takich spraw prowadził oraz z jakim rezultatem, z reguły nie ma problemu z uzyskaniem tego typu informacji.

W przypadku kancelarii adwokackich lub radców prawnych o dobrej renomie, które prowadzą sprawy frankowiczów od wielu lat często umowę podpisuje się korespondencyjnie, bez spotkania z adwokatem i po wypowiedziach na forum frankowiczów można przyjąć, że jest to częsta praktyka.

Znalezienie odpowiedniego pełnomocnika do prowadzenia sprawy frankowej nie jest łatwe i wymaga nieco zaangażowania, nie powinieneś tej sprawy jednak bagatelizować. Ograniczenie się do nawiązania współpracy z osobą posiadającą tytuł adwokata bądź radcy prawnego, ufając, że skoro posiada odpowiedni tytuł to dobrze poprowadzi twoją sprawę, również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie ma prawnika, który zna się na każdej dziedzinie prawa równie dobrze, a tobie przecież zależy by uzyskać pomoc na najwyższym poziomie.

Uwaga: Przed zleceniem sprawy zawsze sprawdź od kiedy dany adwokat, radca prawny prowadzi działalność. Wiele kancelarii powstało 2017-2019 r. i już przedstawiają się jako specjaliście w branży. Warto wpisać nip kancelarii w wyszukiwarce dostępnej na stronie CEDIG i sprawdzić prawnić jak długo kancelaria prowadzi działaność. Kancelarie które prowadzą sprawy frankowiczów od początku robią to od ok 2014 r. i takich kancelarii należy poszukiwać 

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

1 Opinia

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz

  • Dziękuję za ten wpis. Jest bardzo pomocny dla laika. Moim zdaniem najgorsze jest to, że prawnikom płaci się z góry. To jest dla mnie nie zrozumiałe. Gdy oddajemy auto do mechanika płacimy po wykonanej usłudze a tutaj po raz kolejny trzeba zaufać i zapłacić z góry.