Frankowicze poradnik

Kancelaria prawna, kredyt we frankach- którą wybrać?

Korzystne dla frankowiczów wyroki sądów powodują, że kolejni kredytobiorcy rozważają złożenie pozwu odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytu frankowego. Jest to dobra decyzja, bo skoro banki wprowadzały w błąd, to powinny oddać niesłuszne pobrane pieniądze. Mówimy tu o bardzo dużych kwotach więc gra jest warta świeczki. Sprawy frankowe do prostych nie należą i jest bardzo niewielu specjalistów, którzy potrafią je prowadzić we właściwy sposób. Zainteresowanie tematem jest coraz większe, a jak wiemy rynek nie lubi próżni. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej kancelarii prawnych i podmiotów, które oferują pomoc w tym zakresie i liczą, że frankowicze będą im powierzać swoje sprawy.

Jak wybrać dobrą kancelarię do obsługi kredytu we frankach?

Skorzystanie z pomocy bardzo  dobrego profesjonalisty w procesie przeciwko bankowi to podstawa jeśli chcemy myśleć o wygranej. Po drugiej stronie mamy przeciwnika korzystającego z bardzo dobrej pomocy prawnej. Nie można iść tutaj w pół środki, ale szastanie pieniędzmi także nie zagwarantuje nam wygranej. Jak więc podejść do tematu wyboru prawnika rozważnie? Jak wybrać kancelarię, która faktycznie zna się na rzeczy, a nie tylko za taką się podaje?

Uwaga! Informacja o specjalizacji na stronie kancelarii nie oznacza, że dany prawnik faktycznie jest dobrym specjalistą. Zweryfikuj zawsze te informacje poszukując wypowiedzi klientów danej kancelarii w Internecie. Wpisz w wyszukiwarce nazwę kancelarii i sprawdź opinie Klientów

Jak zweryfikować doświadczenie kancelarii od kredytów we frankach?

Ze wstępnym ustaleniem specjalizacji danej kancelarii z reguły nie ma problemów. Obecnie praktycznie każda kancelaria posiada stronę internetową lub konto na portalu społecznościowym z którego dowiesz się jakiego rodzaju sprawami zajmuje się w ramach prowadzonej działalności. Wystarczy więc poszukać stosownych informacji w Internecie.

Doświadczenie kancelarii musisz jednak ocenić sam na podstawie pewnych informacji o których przeczytasz w tym artykule. Musisz też wiedzieć, że obecnie bardzo wiele kancelarii próbuje „wejść” na rynek obsługi prawnej Frankowiczów i w znakomitej większości są to kancelarie bez wystarczającego doświadczenia.

Wiele kancelarii nagle stało się specjalistami w sprawach frankowiczów. Szybko zamieścili stosowne informacje na swoich stronach, wielu prawników zaczęło nawet udzielać wywiadów w prasie na potwierdzenie swoich kompetencji. W większości są to jednak osoby nowe w branży frankowej starające się wykreować na fachowców. Klientów trzeba jakoś pozyskać więc kreacja wizerunku idzie na całego.

Ranking Kancelarii Frankowych

Osoby posiadające kredyt we frankach, są szczególnie narażone na możliwość zlecenia sprawy kancelarii, która nie ma doświadczenia w prowadzeniu spraw frankowych. Trudno jest bowiem osobie, która dotychczas nie miała do czynienia z branżą prawną, ani nie jest specjalistą od spraw frankowych, odróżnić faktycznie dobrego prawnika, od tego który jedynie udaje specjalistę.

Jest jednak kilka metod, które ułatwią nam ustalenie czy kancelaria, której chcemy sprawę powierzyć jest naprawdę dobra. Są też pewne cechy firm i kancelarii, które pozwolą z góry wykluczyć podmioty, którym sprawy zlecić nie warto.

Doświadczoną kancelarię poznasz po tym, że:

 • Kancelaria ma tylko jedną specjalizację – sprawy frankowe
 • Regularnie publikuje informacje o wygranych i opisuje jak je uzyskała
 • Publikuje skany uzyskanych wyroków oraz podaje ich sygnatury
 • Kancelaria sprawami frankowymi powinna zajmować się min. 3-4 lata
 • Nie współpracuje, ze spółkami z o.o.
 • Nie korzysta z płatnej reklamy w mediach społecznościowych
 • Nie przedstawia Nakazów Zapłaty w postępowaniu upominawczym jako sukcesy (to nie jest żaden sukces!)
 • Nie przedstawia masowo uzyskanych zabezpieczeń roszczenia jako sukcesy (sukcesem są wyroki!)
 • Prowadzi transparentną politykę informowania Klientów o swoich sukcesach

Jak zweryfikować doświadczenie kancelarii?:

 • Sprawdź stronę filmową i zobacz czy kancelaria prowadzi TYLKO sprawy frankowe (ew. sprawy przeciw bankom i instytucjom finansowym)
 • Sprawdź stronę filmową i zobacz czy kancelaria zamieszcza wyroki wraz ze skanami oraz sygnaturami
 • Sprawdź stronę firmową i zobacz z jakiej daty pochodzą najstarsze wpisy odnośnie spraw frankowych, poszukaj też starszych informacji o kancelarii w internecie
 • Sprawdź w internecie czy kancelaria nie współpracuje ze spółkami, czy sylwetki prawników nie pojawiają się na stronach sp. z o.o.
 • Sprawdź na stronie firmowej czy kancelaria nie publikuje Nakazów Zapłaty i nie informuje, że to są sukcesy kancelarii
 • Sprawdź na stronie firmowej czy kancelaria masowo nie przedstawia zabezpieczeń zamiast wyroków
 • Sprawdź na stronie firmowej kancelarii czy regularnie informuje o wyrokach (5 czy 10 wyroków to za mało)

Ważne sygnały ostrzegawcze:

 • szczególnie uważaj na kancelarie, które proponują niskie wynagrodzenie 2000 – 3000zł na początek oraz wysoką prowizję  10-15% liczoną „od uzyskanych korzyści” – to prawdopodobnie sp. z o.o.
 • szczególnie uważaj jeśli prawnik proponuje naliczenie wynagrodzenia za sukces „od korzyści”

 

 

Uwaga na pośredników

Najważniejszą kwestią o której musi wiedzieć każdy posiadacz kredytu frankowego planujący pozwać bank to, że naszą sprawie zlecamy tylko doświadczonej kancelarii adwokackiej lub radców prawnych bezpośrednio. Mówiąc krótko – „firma” z którą prowadzimy rozmowy musi mieć w nazwie „kancelaria adwokacka” lub „radca prawny”.  Nigdy nie należy korzystać z firm pośredniczących, spółek z o.o., spółek s.a lub innych podmiotów o dumnie brzmiących nazwach mających jednak na końcu dopisek „sp. z o.o.” ( pamiętaj „kancelaria prawna sp. z o.o.” – może być prowadzone przez każdego nawet przez osobę nie mającą wykształcenia prawniczego )

Nasza czujność musi być na najwyższym poziomie. Pośrednicy występujący czasem pod postacią fundacji, społeczności frankowych lub dużych spółek i grup kapitałowych korzystają z usług handlowców naprawdę potrafiących zdobyć zaufanie. To ludzie, którzy potrafią sprzedać wszystko, a ich celem nie jest pomoc frankowiczom na najwyższym poziomie, tylko uzyskanie prowizji od pozyskanego klienta. Nawet jeśli taki pośrednik zapewnia, że następnie sprawa zostanie przekazana profesjonalnej kancelarii, lub w skład ich grupy wchodzą renomowane kancelarie radców prawnych, musimy do tego podejść na chłodno i z dystansem.

Pośrednicy są dobrze przygotowani. W odpowiedzi na zapytanie ofertowe często otrzymujemy e-maila z załączonymi wyrokami, opiniami, analizami. Przesłane wiadomości są bardzo obszerne. Wszystko to ma sugerować wyjątkowy profesjonalizm a duża ilość wiadomości ma zdezorientować osobę poszukującą pomocy prawnej. Przeważnie spółki mają nadzieje, że odbiorca oferty dojdzie do wniosku, iż otrzymane wyroki są zwycięstwami danego podmiotu. Najczęściej jest to jednak powszechnie stosowana manipulacja.

Zlecenie sprawy firmie lub spółce z o.o. lub s.a wiąże się z wieloma zagrożeniami.

Kilka z nich to:

 • rozmycie odpowiedzialności za ewentualnie popełnione błędy,
 • brak bezpośredniego kontaktu z prawnikiem prowadzącym sprawę,
 • brak wymogów jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego,
 • brak związania tajemnicą zawodową,
 • konflikt interesów – możliwość obsługi jednocześnie i strony bankowej i frankowiczów.

Ponadto firmy te stosują skomplikowane umowy, często zdarzają się problemy z określeniem ostatecznego wynagrodzenia. To jedynie kilka zagrożeń a jest ich dużo więcej.

Pojawiło się wiele podmiotów, pośredników które przez handlowców starają się przekonać frankowiczów do współpracy. Organizowane są szkolenia – na żywo oraz internetowe ( webinar ) mające przekonać o wysokich kompetencjach tych podmiotów. Podczas wyboru kancelarii najważniejsze jest doświadczenie – najlepiej wybrać kancelarie które zajmują się sprawami CHF od samego początku czyli 2014 r.

Prawnicy zakładają swoje sp. z o.o.

Zagrożenie czycha nie tylko ze strony spółek kapitałowych! Na rynku doszło do sytuacji, gdzie nawet niektórzy adwokaci i radcowie prawni wchodzący dopiero w sprawy frankowe otwierają sp. z o.o. aby pozyskać Klientów. Działania takie najczęściej mają za zadanie ominąć zakaz reklamy, ale nie tylko.

Drugim groźniejszym aspektem tych działań jest ominięcie zakazów wynikających z Kodeksu Etyki Adwokackiej, w którym są regulacje chroniące klienta chociażby przed ustalaniem cen w sposób skrajnie niekorzystny – np. poprzez ustalanie wysokich kwot wynagrodzenia success fee.

Działając w ten sposób prawnik, który powinien gwarantować najwyższą jakość obsługi dobrowolnie, prawdopodobnie w celu własnych korzyści, sprowadza swoją działalność do poziomu spółek opisanych powyżej. Skrót spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest przypadkowy. Prowadzenie działalności w tej formie ma ograniczyć odpowiedzialność majątkową przedsiębiorcy w razie sporu z klientem np. w przypadku ewidentnego błędu podczas prowadzenia sprawy. Nic więc dziwnego, że prawnicy bez doświadczenia korzystają z takich rozwiązań! W końcu w takim przypadku umowę masz ze spółką a nie z adwokatem, więc w razie czego wszelkie roszczenia kierujesz do nich.

Najczęściej sp z o.o. mają kapitał zakładowy 5000zł i tylko do tak niskiej kwoty odpowiadają za swoje błędy. Dość podobnie ma się sprawa w przypadku spółek S.A. Kancelarie adwokackie natomiast mają obowiązkowe bardzo wysokie ubezpieczenia OC, które w razie pomyłki mogą zrekompensować straty po stronie klienta. Jeśli jakiś prawnik działa pod „przykrywką” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej musimy się zastanowić jakie naprawdę są jego intencje i czy chcemy komuś takiemu sprawę powierzyć, nawet jeśli przemawiają za tym inne argumenty.

Uwaga na radców prawnych i adwokatów bez doświadczenia

Przejdźmy więc do kwestii najważniejszej. Jak odróżnić dobrą kancelarię adwokacką lub radców prawnych o tej która tylko podaje się za eksperta w sprawach frankowych?

Gdy już uda ci się wstępnie znaleźć kancelarię, która zajmuje się prowadzeniem spraw sądowych z zakresu kredytów we frankach i której mógłbyś powierzyć swoją sprawę, warto poszukać w Internecie opinii na temat świadczonych przez nią usług. Wiarygodność opinii w wizytówkach Google może być trudna do zweryfikowania ale w Internecie istnieje kilka rankingów kancelarii frankowych. Niestety w 2021 r. powstało wiele nowych rankingów często tworzonych na zamówienie danych kancelarii. Godne zaufania są jedynie stare rankingi – tworzone w latach 2015-2017 r. To właściwie nie rankingi kancelarii frankowych a spisy, które miały pomóc kredytobiorcom zlokalizować prawnika w czasach gdy sprawami frankowymi nikt się nie zajmował.

Sprawę jednak najeży zbadać kompleksowo. Obecnie istnieje całe mnóstwo portali na których możesz znaleźć opinie o prawnikach – adwokatach i radcach prawnych. Zapoznanie się z takimi opiniami pozwoli więc zorientować się w jaki sposób faktycznie działa dana kancelaria, jakie zdanie mają o niej jej byli klienci, dowiesz się więc wszystkich tych rzeczy o których prawnik na spotkaniu ci nie powie. Zwróć uwagę na wiarygodność tych opinii. Jeśli opinii jest zbyt wiele oraz wystawiane są w niewielkich odstępach czasowych możesz być niemal pewny, że opinie te nie są wiarygodne. Podobnie użytkownicy Google wystawiający tylko 1 pozytywny komentarz danej kancelarii to raczej nie jest źródło godne zaufania.

Dobrym źródłem informacji o kancelariach są stare wpisy na różnych forach dla Frankowiczów. Dzięki nim możesz nie tylko sprawdzić opinie o kancelariach ale także będziesz widział, które kancelarie prowadzą sprawy od dawna.

Gdy sprawdzasz informacje i widzisz, obecnie jakaś kancelaria lub podmiot korzysta z płatnych reklam, gdziekolwiek wejdziesz w Internecie nawołują do skorzystania z ich usług, to wcale nie świadczy o nich dobrze. Najlepsze kancelarie mają nadmiar klientów z polecenia i z pewnością żadna z nich nie stosuje płatnych reklam, ani w wyszukiwarkach, ani tym bardziej w mediach społecznościowych. Jeśli ktoś w tak „desperacki” jak na prawników sposób szuka klientów warto się zastanowić jaka jest tego przyczyna.

O co zapytać na pierwszej rozmowie z kancelarią?

Podczas pierwszego spotkania z prawnikiem warto zapytać ile analogicznych spraw do twojej prowadziła bądź prowadzi dana kancelaria i z jakim skutkiem. Bardzo prawdopodobne jest, że usłyszymy tylko o sukcesach, ale będziemy mogli porównać te informacje z tymi, które zgromadziliśmy podczas przeszukiwania Internetu.

Jest to cenna informacja, jednak liczba wygranych spraw nie jest tutaj w 100% miarodajna. Po pierwsze, wiele z zainicjowanych postępowań jeszcze się nie zakończyło, gdyż niestety rozpoznanie takiej sprawy zajmuje sądowi zwykle 2-3 lata. Po drugie, każda sprawa jest jednak nieco inna i o orzeczeniu mogą przesądzać niuanse, niemniej warto uzyskać takie informacje by dowiedzieć się jak dana kancelaria działa w tym zakresie. Należy przy tym pamiętać, że najbardziej doświadczone kancelarie zajmowały się sprawami frankowiczów już w 2014 r. i posiadają nawet wyroki prawomocne.

Każda dobra kancelaria posiada z pewnością przynajmniej kilkadziesiąt korzystnych rozstrzygnięć w I instancji.

 

Wielkość oraz lokalizacja kancelarii

Istotną kwestią jest wielkość kancelarii. Wiele osób zastanawia się czy kancelaria prowadzona przez 1-2 prawników jest gorsza niż taka co ma prawników 60. Oczywiście o jakości usług świadczonych przez kancelarię nie przesądza to ilu prawników w niej pracuje, gdyż obsługa prowadzona przez jednoosobową kancelarię może być nawet na wyższym poziomie niż w przypadku dużych firm prawniczych.

Obecnie możemy zaobserwować, że najlepsze wyniki w prowadzeniu spraw frankowiczów mają kancelarie kilku lub kilkunastoosobowe. Jeśli jednak trafimy do kancelarii prowadzonej przez jednego lub dwóch adwokatów i dowiemy się, że mają oni w obsłudze 500 spraw frankowych koniecznie sprawdźmy jak wygląda pozostały zespół kancelarii.

Jeśli obok 2 prawników z doświadczeniem występuje wielu aplikantów, lub też zespół wydaje się zbyt mały jak na prowadzenie tak dużej liczby spraw, powinniśmy skrupulatnie przemyśleć zlecenie sprawy. W tym miejscu najeży wspomnieć, że nie powinniśmy ulegać przy tym pokusie zlecenia sprawy wielkim firmom od odszkodowań. Pomimo, że wszem i wobec ogłaszają one, że obsługują setki albo i tysiące frankowiczów w środowisku panuje zgodny pogląd, że zlecenie sprawy takiej firmie to zły wybór i to z bardzo wielu względów.

Lokalizacja kancelarii nie powinna być dla nas problemem. Nawet jeśli prawnika nie mamy pod nosem przy obecnej komunikacji i charakterystyce spraw frankowych nie musimy wybierać prawnika z naszego miasta. Warto przy tym pamiętać, że dobre kancelarie frankowe zlokalizowane są głównie w większych miastach.

Jeśli zdecydujesz się np. na korzystanie z usług kancelarii, która ma siedzibę w Warszawie, a twoja sprawa rozpoznawana będzie przez sąd w Krakowie, wówczas musisz się liczyć z tym, że honorarium kancelarii za prowadzenie sprawy zostanie powiększone o koszty dojazdu i czas potrzebny na dotarcie na rozprawę, żeby więc nie było niespodzianek, kwestię wynagrodzenia i wszystkich zmiennych mających wpływ na jego wysokość, ustal już podczas pierwszego spotkania z prawnikiem. W przypadku kancelarii frankowiczów z uwagi na niewielką ilość dobrych specjalistów na rynku jest jednak bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał zlecić sprawę kancelarii, która jest z dala od twojego miejsca zamieszkania.

Wynagrodzenie i umowa kancelarii do obsługi kredytu we frankach

Ostatnią kwestią na którą powinieneś zwrócić uwagę szukając prawnika do twojej sprawy jest wynagrodzenie kancelarii frankowych a także przejrzystość umowy. Umowa musi być jasna i czytelna. Jeśli druk umowy przypomina umowę frankową z bankiem i nie można jej negocjować to zrezygnuj! Co do wynagrodzenia to jak zostało powyżej wskazane, sprawy z zakresu umów kredytowych we frankach szwajcarskich są skomplikowane i czasochłonne, co znajduje odzwierciedlenie w honorarium prawnika. Wiedz jednakże, że kwestia wynagrodzenia jest kwestią umowną, możesz więc spróbować negocjować przedstawione warunki. Tak z prawnikami negocjować można! I choć najlepsze kancelarie nie cierpiące na brak klientów skore do dużych negocjacji nie są to z reguły nie ma bowiem problemu, żebyś wynagrodzenie kancelarii płacił np. w ratach.

Nie szukaj ofert podejrzanie tanich. Sprawy frankowiczów wymagają indywidualnego podejścia, szerokiej analizy każdej sprawy. Jeśli ktoś oferuje pracę za 3000-4000zł i nawet wysoką premie za sukces masz duże szanse, że twoja sprawa będzie robiona bez należytej staranności, szablonowo lub przez osoby nie potrafiące opracować solidnych argumentów do wygrania procesu. To są potwierdzone informacje z rynku. Jeśli czekasz na obniżkę cen to mamy złe informacje. Jeszcze długo przeprowadzenie sprawy frankowej na najwyższym poziomie nie będzie tanie. Tanio możesz zlecić prowadzenie sprawy już teraz pewnie znajdzie się niejedna firma, nie spodziewaj się jednak, że za niską ceną pójdzie wysoka jakość

Uwaga! Jeśli kancelaria proponuje premie za sukces po wygranej sprawie ( success fee ) określone procentowo – zadbaj o to aby w umowie została podana górna granica tego wynagrodzenia wyrażona w złotych! Kwota ta nie powinna być wyższa niż 8%. Do wyższych propozycji podchodź z dużą ostrożnością.

W indywidualnej sprawie, nie ma czegoś takiego jak stosunek ceny do jakości. Liczy się tylko jakość. I to powinno być główne kryterium wyboru. Drugiej szansy nie będzie a błędy popełnione przez mało doświadczoną kancelarię będą nie do odwrócenia. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać oferty kancelarii najdroższych znacznie odbiegających cenowo od średniej rynkowej.

Zobacz listę kancelarii wyspecjalizowanych w sprawach frankowych LISTA KANCELARII FRANKOWICZE 

 

↓ POMÓŻ INNYM I PODZIEL SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI W KOMENTARZACH PONIŻEJ ↓

Click to rate this post!
[Total: 107 Average: 3.9]

Basia Kownacka

Interesuje ją wszystko co dotyczy prawnych aspektów sporów przeciwko instytucjom finansowym w zakresie roszczeń z tytułu kredytów powiązanych z walutą obcą oraz nieuczciwych praktyk rynkowych. Pod lupę bierze wszelkie kroki podejmowane przez banki w związku ze sporami frankowymi. Bacznie wsłuchuje się w głos Frankowiczów oraz ich rodzin. Chętnie podejmuje tematy społeczne, historie ludzi zmagających się ze spłatą kredytów frankowych. Masz temat? Napisz

8 komentarzy

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz

 • […] Dobrze skonstruowany pozew frankowy przeciwko bankowi nie opiera się jednak tylko na klauzulach niedozwolonych. Jest to skomplikowana konstrukcja, którą dobrze stworzy tylko adwokat lub radca prawny posiadający duże doświadczenie w procesach z bankami. Przed dokonaniem wyboru prawnika zapoznaj się z artykułem Kancelaria prawna, kredyt we frankach- którą wybrać? […]

 • witajcie, Sam jestem frankowiczem mam nieszczęsny kredyt w Getin Bank który gniecie mnie coraz bardziej. Od niemal tygodnia poszukuję informacji o dobrych kancelariach dla frankowiczów do unieważnienia umowy kredytu frankowego lub też odfrankowania i przyznam, że mam dość duży problem na którą kancelarię się zdecydować. Im dłużej szukam tym jestem bardziej przestraszony bo jak się okazuje to nawet wśród adwokatów i radców prawnych są kancelarie które „łowią naiwnych” nie mają żadnych sukcesów i przedstawiają się jako eksperci. Są też kancelarie prowadzone przez „prawników celebrytów” którzy mają doskonały marketing ale jak człowiek więcej poczyta to okazuje się, że wcale ich pozwy po 150 stron nie są takie doskonałe jak mówią. Pytanie którym wyznacznikiem czy rankingiem się teraz kierować aby wybrać dobrą kancelarię. Może ktoś jest w podobnej sytuacji i ma jakieś dalej idące przemyślenia? A może ktoś już wybrał z bankiem i może polecić prawnika? Czekam na wszelkie dobre i sensowne wskazówki dla nowicjusza frankowicza…

  • Jest kilka zasad. Wybierasz kancelarie tylko z listy sprawdzonych kancelarii. Jeśli nie jesteś pewien zawsze możesz popytać. Lepiej pytać przed niż w trakcie. Najważniesze zasady to

   1. Nie wybieramy firm typu sp. z o.o. lub s.a – wiem, że w wielu miejscach o tym piszą ale ludzie nie widzą do końca dlaczego tak jest. Nie chodzi tylko o to, że takie firmy biorą mniejszą odpowiedzialność za prowadzenie sprawy – właśnie dlatego tak się to organizuje, że najpierw sprawa przechodzi przez spółkę a dopiero trafia do kancelarii aby odpowiedzilaność wobec klienta była mniejsza. JEST JEDNAK INNA WAŻNIEJSZA wg mnie kwestia. Taka spółka z o.o. może nabrać spraw frankowiczów i np ogłosić upadłość i jesteś wtedy zupełnie na lodzie. W przypadku spółki akcyjnej może być jeszcze gorzej pomyśl, że udziały w takiej spółce kupuje np jakiś bank lub osoba podstawiona przez bank i przejmuje tak naprawdę kontrolę nad tym co się dzieje w twojej sprawie. Może nią pokierować dowolnie nawet nie korzystnie.

   2.Nie korzystamy z firm które mają swoich naganiaczy na facebook – jest tego teraz bardzo, bardzo dużo. Robią jakieś szkolenia cuda. Wszystko aby wzbudzić zaufanie. Tworzą społeczności – nigdy nie kierujemy się sugestiami niby firm z fb. To chyba najgroźniejsza forma poszukiwania kancelarii.

 • Jeszcze jakieś rady a może opinie o konkretnych kancelariach dla frankowiczów? Po wakacjach zabieram się za uregulowanie spraw ze swoim kredytem frankowym. Chciałbym się dobrze przygotować. Czy nie jest czasem tak, że podliczając koszty prawników to tak naprawdę niewiele zostanie dla nas po wygraniu sprawy z bankiem?

  • Ile możesz odzyskać pozywając bank to już musisz sobie policzyć. W każdym przypadku jest inaczej. Wiele zależy od wielkości kredytu. Poza tym to też zależy o co pozywasz. Jeśli o odfrankowienie kredytu to możesz odzyskać inne kwoty a inne jak pozywasz o unieważnienie umowy kredytu.

  • Sprawa prosta – zapytaj prawnika o ofertę Cena za prowadzenie sprawy + cena za każdą rozprawę licz ok 5 rozpraw + premia za sukces jeśli pobiera ( niech określi ile max może wynieść ). W ofercie prawnicy podają też informacje ile możesz odzyskać. Są to przeważnie bardzo duże kwoty więc nawet opłacając prawnika sporo zostanie. Możesz też samodzielnie sprawdzić jakie kwoty są do odzyskania nawet teraz przed komputerem https://kalkulatorfrankowicza.pl – tu tylko wklepujesz dane i masz wszystkie możliwe wyniki lub tu masz arkusz do obliczen http://pomocfrankowiczom.pl/wp-content/uploads/2019/07/Kalkulator-odsetek-10-16.xls

 • Poszukuję dobrej kancelarii do prowadzenia postępowania z kredytem frankowym w banku PKO BP. Chodzi o pewne kancelarie z doświadczeniem z górnej półki. Wiem, że procesy z bankiem PKO to trudne sprawy jednak po ostatnim prawomocnym wyroku chcę złożyć pozew i to możliwie szybko. Interesuje mnie kancelaria która ma duże doświadczenie w pomocy frankowiczom ?

 • Fajne i przydatne informacje. Niestety więszkość ludzi ogranicza się do wpisania w wyszukiwarce „kredyt we frankach kancelaria” i podzwonienia do pierwszych wyników, bez głębszego zastanowienia czy przeczytania takich porad jak w tym artykule. Później jest problem, szybka zmiana prawnika lub jeszcze gorzej firmy odszkodowawczej, a później płacz że sąd źle sądzi. Ale źle rozpoczęta sprawa frankowa jest trudna do naprawienia w dalszym etapie nawet przez genialnego prawnika. Warto brać sobie te wskazówki pod uwagę i liczyć się z tym, że dobry prawnik do sprawy frankowej swoje niestety kosztuje.