Sąd Okręgowy w Poznaniu to ważne miejsce na mapie spraw frankowych, chociażby z tego względu, że jest to jedyny pozastołeczny sąd, w którym funkcjonuje sekcja frankowa. Działa ona od początku grudnia 2024 roku w ramach XII Wydziału Cywilnego a orzeka w niej 12 sędziów, którzy zajmują się wyłącznie rozpoznawaniem sporów dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych we franku. Jednak sprawy frankowe wciąż zalegają w referatach sędziów z kilku innych wydziałów Sądu Okręgowego w Poznaniu (chodzi o Wydziały Cywilne: I, XIII z siedzibą w Lesznie, XIV z siedzibą w Pile oraz XVIII). Jak wynika z danych przekazanych przez poznański sąd w odpowiedzi na dwa zapytaniami, które skierowaliśmy pod koniec marca, sprawami frankowymi zajmuje się tam 66 sędziów, którzy mają w referatach 13.615 tego typu spraw. W 2024 roku sąd w Poznaniu zarejestrował 9.618 nowych spraw frankowych i wydał 3.273 wyroki (współczynnik pokrycia wpływu wyniósł więc ok. 34%). W I kwartale br. statystyki dotyczące liczby wydanych wyroków oraz relacja ilości wydanych wyroków do wpływu nowych spraw wyglądały już zdecydowanie lepiej.
Co musisz wiedzieć
- ❓ Jak działa sekcja frankowa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu?
Od grudnia 2024 roku funkcjonuje tam sekcja wyspecjalizowana w sprawach frankowych z 12 sędziami, działająca w ramach XII Wydziału Cywilnego. - ❓ Ile spraw frankowych wpływa do sądu w Poznaniu i jak szybko są rozpatrywane?
W 2024 roku wpłynęło 9618 spraw, a średni czas oczekiwania na wyrok to 1 rok i 9 miesięcy. W I kwartale 2025 wydano aż 873 wyroki. - ❓ Czy są skargi na przewlekłość postępowań frankowych?
Tak, do końca marca 2025 wpłynęły 44 takie skargi, najwięcej wobec sędziów Michała Inglota i Dominika Stawickiego (po 9 każdemu).
- Sąd Okręgowy w Poznaniu zalicza się do najbardziej obleganych przez Frankowiczów sądów w kraju. W 2024 roku zarejestrował on wpływ ponad 9,6 tys. spraw frankowych, zaś w niespełna trzy miesiące roku bieżącego wpłynęło do niego już 1.345 takich spraw.
- Sprawy frankowe ma w swoich referatach 66 sędziów orzekających w pięciu wydziałach cywilnych, przy czym liczba spraw przypadających na pojedynczy referat sędziowski waha się pomiędzy 543 a 2. Łączna liczba toczących się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu postępowań frankowych wynosi 13,6 tys.
- Sędziowie-rekordziści wydali w ciągu 1 roku i 3 miesięcy po ok. 160 – 170 wyroków dotyczących sporów frankowych. W tym samym czasie złożone zostały 44 skargi na przewlekłość postępowań.
- Średni czas oczekiwania na wyrok w sprawie frankowej wynosi obecnie w Poznaniu nieco ponad 1 rok i 9 miesięcy.
- Od grudnia ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu działa sekcja frankowa podlegająca pod XII Wydział Cywilny. Orzeka w niej 12 sędziów, a liczba spraw w poszczególnych referatach sędziowskich waha się w przedziale od 543 do 26.
Sąd Okręgowy w Poznaniu – jak radził sobie w roku 2024 i na początku 2025 z nowymi pozwami i z wydawaniem wyroków
Sąd Okręgowy w Poznaniu plasuje się w ścisłej krajowej czołówce pod względem napływu nowych spraw frankowych oraz liczby wydanych wyroków. Więcej nowych pozwów otrzymują tylko Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Okręgowy w Gdańsku, oraz Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.
W związku z ogromną liczbą spraw frankowych (w niektórych referatach sędziowskich jest ich ponad 500) Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się wdrożyć w poznańskim sądzie rozwiązanie, które sprawdziło się w Sądzie Okręgowym w Warszawie tj. wyodrębnić wyspecjalizowaną sekcję dedykowaną wyłącznie do rozstrzygania sporów na tle kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego. Poznański Sąd Okręgowy został wyróżniony także z tego powodu, że wraz z Sądem Apelacyjnym w Poznaniu ma testować ministerialny projekt Digitalny Asystent Sędziego, składający się z kilku modułów (digitalizacja akt, baza wiedzy z wyroków TSUE, moduł rozliczający umowy kredytowe, przygotowywanie uzasadnień wyroków). Sekcja frankowa zaczęła działać w Sądzie Okręgowym w Poznaniu z początkiem grudnia 2024 roku, ale mimo to sprawy frankowe są nadal rozdzielone pomiędzy sędziów orzekających aż w 5 wydziałach cywilnych.
Pod koniec marca br. skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Poznaniu dwa e-maile z prośbą o udostępnienie kluczowych danych na temat napływu spraw frankowych, liczby wyroków oraz innych istotnych informacji, które pozwolą na dokonanie oceny jak wygląda sytuacja Frankowiczów procesujących się z bankami w Poznaniu.
Z uzyskanych informacji wynika, że w 2024 roku do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynęło 9.618 spraw frankowych. Natomiast liczba wydanych wyroków wyniosła w tym samym czasie 3.273. Oznacza to, że współczynnik pokrycia wpływu, obrazujący relację liczby wydanych wyroków do liczby nowych spraw, oscylował w granicach 34%, co nie jest zbyt dobrym rezultatem. W 2024 roku poznański sąd otrzymał trzy razy więcej spraw niż zakończył wyrokami. Oczywiście można przypuszczać, że tzw. współczynnik załatwialności wygląda w poznańskim sądzie nieco lepiej, bo część spraw została załatwiona w inny sposób niż wydaniem wyroku (np. umorzona na skutek zawarcia ugody albo cofnięcia pozwu).
Większy napływ nowych spraw do sądu w Poznaniu był po części efektem zmian w przepisach Kpc dotyczących właściwości miejscowej sądów w sprawach frankowych. Od kwietnia 2023 roku kredytobiorcy frankowi mogą składać pozwy tylko do sądów właściwych dla ich miejsca zamieszkania (mniej pozwów wpływa do sądów warszawskich a bardziej oblegane przez Frankowiczów są inne sądy w kraju, w tym Sąd Okręgowy w Poznaniu).
W pierwszym kwartale 2025 roku sytuacja w Sądzie Okręgowym w Poznaniu przedstawiała się już lepiej. W okresie niespełna trzech pierwszych miesięcy roku bieżącego sąd ten zanotował wpływ 1.345 nowych spraw i wydał 873 wyroki, a więc wskaźnik pokrycia wpływu wzrósł do poziomu blisko 65%. Prawdopodobnie jest to częściowo wynik mniejszej liczby nowych pozwów frankowych, w których uwzględniane są także pozwy o zwrot kapitału składane przez banki zazwyczaj w ostatnim kwartale roku.
Liczba wydanych wyroków od 1 stycznia 2025 r. do końcówki marca br. przekroczyła już średnią kwartalną z roku ubiegłego (średnio 818 wyroków wydawanych co kwartał w 2024 roku vs. 873 wyroki wydane w I kw. 2025). Pojawia się pytanie, czy jest to już efekt funkcjonowania sekcji frankowej w Poznaniu?
Sekcja frankowa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu
Jak wspomnieliśmy wcześniej, sekcja frankowa podlegająca pod XII Wydział Cywilny działa w sądzie w Poznaniu dopiero od 4 miesięcy. Kieruje nią sędzia Krzysztof Godlewski a orzeka w niej łącznie 12 sędziów. Zgodnie z zapowiedziami, nowe sprawy frankowe inicjowane po 1 grudnia 2024 roku mają trafiać wyłącznie do referatów sędziów tworzących sekcję frankową. Natomiast sprawy przydzielone już wcześniej sędziom orzekającym w innych wydziałach cywilnych mają być rozpoznawane bez zmian, czyli pozostają w starych referatach. Zobaczmy jak wygląda sytuacja w referatach poszczególnych sędziów sekcji frankowej.
- Sędzia Krzysztof Baranowski ma 274 sprawy w referacie, wydał od początku 2024 r. 95 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Krzysztof Godlewski ma 26 spraw w referacie
- Sędzia Hanna Flisikowska ma 347 spraw w referacie, 3 skargi na przewlekłość, wydała od początku 2024 r. 57 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Anna Goździewicz ma 352 sprawy w referacie
- Sędzia Sylwester Ksiądz ma 158 spraw w referacie, wydał od początku 2024 r. 112 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Anna Łosik ma 33 sprawy w referacie, wydała od początku 2024 r. 45 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Małgorzata Małecka ma 252 sprawy w referacie, 2 skargi na przewlekłość, wydała od początku 2024 r. 107 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Jacek Musielak ma 370 spraw w referacie, 2 skargi na przewlekłość, wydał od początku 2024 r. 46 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Ryszard Nowak ma 323 sprawy w referacie, 1 skargę na przewlekłość, wydał od początku 2024 r. 165 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Dominik Sękowski ma 222 sprawy w referacie, wydał od początku 2024 r. 141 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Tomasz Sroka ma 543 sprawy w referacie, wydał od początku 2024 r. 30 wyroków w sprawach frankowych
- Sędzia Dominik Stawicki ma 403 sprawy w referacie, 1 skargę na przewlekłość, wydał od początku 2024 r. 11 wyroków w sprawach frankowych
Liczba spraw frankowych w najbardziej i najmniej obciążonych referatach
Sprawy frankowe rozpoznają w Sądzie Okręgowym w Poznaniu nie tylko wymienieni wyżej sędziowie tworzący sekcję frankową, ale także sędziowie z kilku różnych wydziałów cywilnych. Takie sprawy w swoich referatach ma 66 sędziów a łączna liczba tych spraw wynosi 13.615, co oznacza, że średnio na jeden referat sędziowski przypada nieco ponad 206 spraw. Średnia nie oddaje jednak sytuacji w poszczególnych referatach, bo niektórzy sędziowie mają spraw frankowych ponad 500 a inni zaledwie 2.
Najwięcej spraw frankowych mają w swoich referatach następujący sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu:
- sędzia Tomasz Sroka – 543 sprawy frankowe
- sędzia Michał Tasarek – 521 spraw frankowych
- sędzia Dominik Stawicki – 403 sprawy frankowe
Najmniej spraw frankowych mają w swoich referatach następujący sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu:
- sędzia Kamila Pawlik-Piotrowska – 2 sprawy frankowe
- sędzia Przemysław Janowski – 4 sprawy frankowe
- sędzia Tomasz Vogt-Kostecki – 7 spraw frankowych
Statystyki dotyczące wyroków wydanych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu od początku 2024 roku
Od początku 2024 roku aż do końca marca 2025 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zostało wydanych 4.146 wyroków w sprawach frankowych, z czego w 2024 roku 3.273 wyroki a w I kwartale 2025 roku 873 wyroki. Poniżej podajemy statystyki dotyczące sędziów, którzy wydali najwięcej i najmniej wyroków w takich sprawach.
Najwięcej wyroków w sprawach frankowych wydali od początku 2024 roku następujący sędziowie:
- sędzia Justyna Mańczak wydała 179 wyroków
- sędzia Barbara Chylak wydała 176 wyroków
- sędzia Ryszard Nowak wydał 165 wyroków
Najmniej wyroków w sprawach frankowych wydali od początku 2024 roku następujący sędziowie:
- sędzia Andrzej Adamczuk wydał 1 wyrok
- sędzia Adrianna Foligowska wydała 1 wyrok
- sędzia Dariusz Małecki wydał 1 wyrok
- sędzia Anna Michałowska wydała 1 wyrok
Czy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu dochodzi do przewlekłości postępowań? Dane dotyczące skarg na przewlekłość
Jak wynika z informacji przekazanych przez kierownictwo Sądu Okręgowego w Poznaniu, średni czas rozpoznawania spraw frankowych wynosi tam 645,6 dni czyli około 1 rok i 9 miesięcy. Oczywiście, podobnie jak w każdym innym sądzie można mieć szczęście albo pecha. Jeśli sprawa zostanie przydzielona do mniej obciążonego referatu sędziowskiego, szansa na szybki wyrok jest większa. Natomiast jeśli sprawa trafi do mocno obłożonego sprawami referatu, oczekiwanie na wyrok może się znacznie wydłużyć. W przypadku jeśli sędzia przez rok nie wykona żadnej czynności w sprawie można rozważyć wniesienie skargi na przewlekłość postępowania albo inne środki dyscyplinujące sędziów np. złożenie wniosku do prezesa sądu o objęcie sprawy nadzorem.
Spośród 66 sędziów orzekających w w Sądzie Okręgowym w Poznaniu w sprawach frankowych, wobec 21 zostały wniesione skargi na przewlekłość postępowań. Łącznie w okresie od początku 2024 roku do końcówki marca 2025 roku takich skarg wpłynęło 44.
Najwięcej skarg na przewlekłość zostało wniesionych w sprawach rozpoznawanych przez następujących sędziów:
- sędzia Michał Inglot – 9 skarg na przewlekłość
- sędzia Dominik Stawicki – 9 skarg na przewlekłość
- sędzia Piotr Buczak – 3 skargi na przewlekłość
- sędzia Hanna Flisikowska – 3 skargi na przewlekłość
- sędzia Ewa Pijańska – 3 skargi na przewlekłość
Podsumowanie
Sąd Okręgowy w Poznaniu w skali kraju plasuje się tuż za podium pod względem napływu nowych spraw frankowych. W 2024 roku sąd ten zarejestrował wpływ ok. 9,6 tys. spraw dotyczących kredytów w CHF, przy czym nie są to wyłącznie pozwy składane przez kredytobiorców ale także sprawy o zwrot kapitału inicjowane przez banki.
Relacja liczby wydanych wyroków do ilości nowych spraw w ubiegłym roku nie przedstawiała się w sądzie w Poznaniu zbyt korzystnie. Być może sposobem na poprawę sytuacji będzie działalność sekcji frankowej. Na razie jest zbyt wcześnie by oceniać czy rozwiązanie to zda egzamin w Poznaniu, podobnie jak było to w Warszawie. Pojawił się jednak pierwszy pozytywny sygnał – w I kwartale 2025 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał więcej wyroków w sprawach frankowych niż wynosiła średnia kwartalna za ubiegły rok.
Główne wnioski
- Sąd Okręgowy w Poznaniu to jeden z najbardziej obleganych przez Frankowiczów sądów w Polsce – w 2024 roku wpłynęło tam 9618 nowych spraw frankowych.
- Od grudnia 2024 działa sekcja frankowa z 12 sędziami, która ma usprawnić rozpoznawanie tych spraw – już w I kwartale 2025 poprawił się wskaźnik pokrycia wpływu do 65%.
- Średni czas oczekiwania na wyrok to 1 rok i 9 miesięcy, a 21 sędziów miało w tym czasie wniesione skargi na przewlekłość – łącznie było ich 44.
- Najwięcej wyroków od początku 2024 roku wydała sędzia Justyna Mańczak (179), a najwięcej spraw w referacie ma sędzia Tomasz Sroka (543).