Wiadomości Wyróżnione

Frankowicze myślą, że czeka ich dramat? Sąd Apelacyjny w Warszawie zaskakuje postępami [Statystyki, Sędziowie, Wyroki]

Około 5 lat może czekać na wyznaczenie rozprawy frankowicz, którego sprawa trafiła do warszawskiej apelacji. Powodem jest oczywiście ogromne obciążenie tej jednostki sprawami cywilnymi, w dużej mierze właśnie tymi frankowymi, które niczym lawina przeszły przez Sąd Okręgowy w Warszawie i w większości przypadków doczekały się zaskarżenia, czy to ze strony banku, czy to kredytobiorcy. Wierzymy, że najbardziej rzetelne informacje na temat sytuacji w stołecznym Sądzie Apelacyjnym możemy zdobyć u źródła. Dlatego zapytaliśmy rzeczniczkę prasową sądu o kilka niezwykle istotnych kwestii, pozwalających nam lepiej zrozumieć, dlaczego kredytobiorcy muszą tak długo czekać na prawomocne wyroki w sprawach przeciwko bankom.

  • Nadmiar spraw frankowych powoduje, że Sąd Apelacyjny w Warszawie szuka efektywnego sposobu na rozładowanie kolejek. Nie wszystkie wymagają bezpośredniego zaangażowania Ministerstwa Sprawiedliwości
  • Od początku tego roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie działa pierwszy wyspecjalizowany drugoinstancyjny wydział frankowy, w którym na razie orzeka 18 sędziów. Docelowo liczba etatów sędziowskich w tym wydziale ma wynieść 20
  • W ramach wsparcia wydziałów cywilnych do rozpatrywania spraw frankowych oddelegowano sędziów VII Wydziału Gospodarczego
  • Statystyki orzecznicze Sądu Apelacyjnego w Warszawie wskazują na duże rozbieżności pomiędzy liczbą wyroków frankowych wydawanych przez poszczególnych sędziów. Rzeczniczka prasowa sądu tłumaczy, z czego to wynika.

Sąd Apelacyjny w Warszawie próbuje sobie poradzić z frankowym gradobiciem. Idzie mu coraz lepiej?

Gdy piszemy o nadmiernym obciążeniu wydziałów cywilnych sprawami frankowymi, zwykle podajemy przykład Sądu Okręgowego w Warszawie i tamtejszego Wydziału Frankowego. Prawda jest jednak taka, że jesteśmy na etapie, w którym tysiące spraw o symbolu 049 cf zaczynają opuszczać I instancję i w wyniku zaskarżenia trafiają do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Na chwilę obecną w sądach okręgowych apelacji warszawskiej na rozpoznanie czeka blisko 50 tys. sporów frankowych. Tylko w Sądzie Apelacyjnym tych spraw jest ok. 16 tys. Liczba ta odpowiada ok. 40% spraw frankowych w całej Polsce.

Z tego względu trudno porównywać sytuację Sądu Apelacyjnego w Warszawie z podobnymi jednostkami zlokalizowanymi w innych stolicach województw. Stołeczna apelacja musi dziś sobie poradzić ze skutkami zaniechań Ministerstwa Sprawiedliwości: jeszcze w 2019 roku, przed falą frankowych powództw, na rozprawę w sprawie cywilnej trzeba było w tym sądzie czekać ok. 12 miesięcy. Czas oczekiwania stopniowo się wydłużał – dziś jest aż pięciokrotnie dłuższy niż przed napływem spraw o frankowe hipoteki. Z dzisiejszej perspektywy bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że dwa zaniechania resortu sprawiedliwości w ogromnym stopniu przyczyniły się do aktualnych problemów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z opanowaniem frankowego wpływu:

  • w 2021 roku, gdy powstawał XXVIII Wydział Cywilny, tzw. Frankowy, Ministerstwo nie pokusiło się o utworzenie jego odpowiednika w apelacji. Ów wydział bardzo szybko stał się niemal fabryką wyroków, które następnie były zaskarżane do II instancji. Kwestią czasu było, aż wydziały cywilne Sądu Apelacyjnego w Warszawie zostaną zapchane pretensjami banków i kredytobiorców, chcących rewizji uzyskanych wyroków
  • resort bardzo późno zdecydował się na zmianę właściwości miejscowej sądów: miało to miejsce dopiero w połowie kwietnia 2023 roku, czyli gdy katastrofalna sytuacja w sądownictwie, związana właśnie z hipotekami frankowymi, trwała już w najlepsze. Gdyby nowela została wprowadzona szybciej, rozkład spraw frankowych od początku byłby znacznie bardziej równomierny, a Warszawa nie zostałaby zalana jedną kategorią spraw.

Zmierzamy do tego, że za obecny kryzys w warszawskiej apelacji trudno winić samych sędziów, którzy robią, co mogą, by opanować wpływ, ale mają ograniczone moce przerobowe i niedostatecznie liczną obsadę do pomocy. Przypominamy, że w tym sądzie wciąż trwają rekrutacje na stanowiska asystenckie i urzędnicze. Co więcej, dotyczą one VIII Wydziału Cywilnego, czyli niedawno utworzonej wyspecjalizowanej sekcji, która odpowiada za rozpatrywanie nowo wpływających spraw o symbolu 049 cf.

Oto wskaźnik opanowania wpływu w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie: I kwartał 2025 roku przyniósł sporą niespodziankę

Jak wygląda obecnie opanowanie wpływu w Warszawie? Rzeczniczka prasowa Sądu Apelacyjnego, SSA Alicja Fronczyk, przesłała nam dokładne dane:

Wydziały cywilne (wszystkie kategorie spraw):

rok 2023 – 51,6 proc.

rok 2024 – 58,6 proc.

I kwartał 2025 roku – 93,6 proc.

 

Wydziały cywilne – sprawy ACa (ogółem):

rok 2023 – 41,3 proc.

rok 2024 – 35,6 proc.

I kwartał 2025 roku – 66,7 proc.

 

Wydziały cywilne – sprawy ACa – frankowe – 049cf:

rok 2023 – 35,9 proc.

rok 2024 – 32,6 proc.

I kwartał 2025 roku – 65,4 proc.

Nas oczywiście interesuje wskaźnik opanowania wpływu dla spraw frankowych, który w 2024 roku zmalał o 3,3 pp względem roku 2023 do alarmująco niskiego poziomu. W I kwartale bieżącego roku pokrycie wpływu znacząco wzrosło, do czego mogło się przyczynić powstanie w apelacji Wydziału Frankowego i skierowanie do tej kategorii spraw większej grupy orzeczników. Przypuszczamy, że znaczenie miała również zmiana strategii procesowej w samych bankach, które w wielu przypadkach rezygnują ze składania apelacji w nadziei na minimalizację kosztów rozliczeń z klientami.

Uczciwie należy zaznaczyć, że spadek pokrycia wpływu w 2024 roku nie wynikał z mniejszej liczby wydanych wyroków. Przeciwnie – tempo orzecznicze sędziów warszawskiej apelacji przyśpieszyło: w 2023 roku załatwili oni 3 187 spraw o symbolu 049 cf, a rok później liczba załatwionych spraw wzrosła do 3 585. Wzrost tempa orzeczniczego to ok. 12 proc. rdr. Problemem jest natomiast to, że pomiędzy 2023 a 2024 rokiem drastycznie wzrosła liczba frankowych apelacji trafiających do sądu w Warszawie: w 2023 roku było ich 8 872, a rok później już 10 971. Wzrost liczby frankowych apelacji wyniósł więc rdr ponad 23 proc.

Z czego wynikają dysproporcje orzecznicze w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie? Rzeczniczka wyjaśnia

Przed ok. dwoma tygodniami szerzej zajęliśmy się tematem wydajności orzeczniczej u poszczególnych sędziów i wskazaliśmy na duże rozbieżności pomiędzy zasobnością poszczególnych referatów, a także liczbą wyroków wydawanych przez warszawskich orzeczników. Sąd Apelacyjny w Warszawie dość szybko zareagował na nasz tekst, prostując niektóre zawarte w nim informacje. Po publikacji oficjalnego komunikatu ze strony sądu wymieniliśmy korespondencję z rzeczniczką prasową tej instytucji i zadaliśmy kilka dodatkowych pytań celem uzyskania lepszej wiedzy na temat przyczyn znacznych rozbieżności pomiędzy statystykami „frankowych sędziów”.

Rzeczniczka prasowa Sądu Apelacyjnego w Warszawie precyzyjnie wyjaśniła nam, jakie czynniki należy brać pod uwagę, analizując te dane.

Przede wszystkim warto wskazać na fakt, że decyzją kierownictwa Sądu do rozpoznawania spraw o symbolu 049 cf (dotyczących hipotek frankowych) zostali włączeni także sędziowie z VII Wydziału Gospodarczego i Własności Intelektualnej. Choć formalnie nie są oni częścią wydziałów cywilnych, to jednak wspierają je w prowadzeniu spraw frankowych, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze ich referatów – do każdego z nich trafiło po kilkadziesiąt takich spraw. Taka organizacja pracy ma charakter pomocniczy i wynika właśnie z decyzji o odciążeniu wydziałów cywilnych. Wśród sędziów zaangażowanych we wspomaganie rozpoznawania spraw frankowych znajdują się: Zuzanna Adamczyk, Jacek Bajak, Urszula Dąbrowska, Jolanta De Heij-Kaplińska, Maciej Dobrzyński, Przemysław Feliga, Agnieszka Gołaszewska, Anna Hrycaj, Łukasz Klimowicz, Paweł Iwaniuk, Marcin Kołakowski, Małgorzata Mączkowska, Anna Rachocka, Anna Szanciło, Tomasz Szczurowski, Adrianna Szewczyk-Kubat, Tomasz Wojciechowski, Dorota Wybraniec oraz Arkadiusz Ziarko.

Dość łatwo można też wyjaśnić przypadki sędziów, którzy w referatach mają po kilkaset spraw o symbolu 049 cf i nie wydali w tym roku ani jednego wyroku. Przykładem może tu być sędzia Jolanta Stasińska, która stosunkowo niedawno została przydzielona do orzekania w ramach VIII Wydziału Cywilnego (frankowego) i pierwszą sesję w tym wydziale odbyła dopiero w dniu 22 maja 2025. Trudno zatem, aby frankowy dorobek orzeczniczy tej sędzi był w bieżącym roku wyższy.

Tajemnica zerowych statystyk niektórych sędziów w końcu została wyjaśniona

Dzięki uprzejmości rzeczniczki weszliśmy w posiadanie danych dotyczących poszczególnych sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie, orzekających w sprawach frankowych. Publikujemy je tak, jak je otrzymaliśmy, w postaci tabelarycznej, z uwzględnieniem takich informacji, jak moment rozpoczęcia orzekania sędziego w sprawach frankowych, efektywny czas pracy, ogólna liczba zakończonych spraw oraz liczba wydanych wyroków w sporach o symbolu 049 cf.

Dzięki tym danym wyraźnie widzimy, że sędziowie, którzy do końca kwietnia br. nie wydali żadnego wyroku w sprawach frankowych, niekoniecznie są nieefektywni. Dla przykładu sędzia Przemysław Feliga, który na co dzień orzeka w VII Wydziale Gospodarczym i jego rola w rozpatrywaniu spraw frankowych jest tak naprawdę wspomagająca, od stycznia do końca kwietnia br. zakończył 41 spraw. Podobnym przypadkiem jest sędzia Adam Malinowski, przewodniczący XXVIII Wydziału Cywilnego SO w Warszawie, który 1 marca br. został delegowany do apelacji. Do końca kwietnia wydał 18 wyroków, zero w sprawach frankowych. Z nadesłanych nam przez rzeczniczkę danych wynika, że faktyczne orzekanie sędzia Malinowski rozpoczął dopiero w połowie maja br. Stąd nie może dziwić taka, a nie inna statystyka orzecznicza.

Rzeczniczka prasowa sądu zwróciła ponadto uwagę na rolę efektywnego czasu pracy sędziego, który korzysta przecież z urlopów wypoczynkowych czy zwolnień lekarskich, co znów przekłada się na liczbę wydawanych wyroków. Nie można również zapominać o tym, że część sędziów skierowanych do orzekania w sprawach o symbolu 049 cf ma obniżony współczynnik przydziału ze względu na sprawowane funkcje.

Rzeczniczka prasowa sądu przekazała nam też szczegółowe informacje na temat VIII Wydziału Cywilnego (potocznie nazywanego frankowym), w którym na chwilę obecną orzeka 18 sędziów. Tu należy zaznaczyć, że niektórzy z nich pełnią funkcje administracyjne, co z kolei powoduje mniejszy przydział spraw, przekładający się na mniejszą liczbę wyroków. Stąd można przyjąć, że realnie kadra sędziowska w tym wydziale stanowi odpowiednik dla 15 pełnych etatów. W wydziale frankowym warszawskiej apelacji docelowo ma zasiadać 20 orzeczników. Z informacji, których nam udzielono, wynika, że wciąż trwają procesy zmierzające do delegowania do Wydziału Frankowego kolejnych sędziów.

Lp. Nazwisko i imię sędziego rozpoczęcie orzekania
w sprawach tzw. frankowych
efektywny czas pracy w miesiącach (bez nieobecności) liczba spraw zakończonych ogółem

(na rozprawach i posiedzeniach)

(ACa, Acz, S, AGa, ACo, Ago, WSC)

liczba wydanych wyroków
w sprawach
tzw. frankowych

(tylko ACa, na rozprawach)

od 1.01.-30.04.25

1 Adamczyk Zuzanna  VII Wydział Gospodarczy 2,967 82 8
2 Asłanowicz Paulina VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 21 marca 25 r., wcześniej w V Wydziale Cywilnym

Wiceprezes SA

3,332 53 7
3 Bajak Jacek  VII Wydział Gospodarczy 4,000 99 11
4 Bednarczyk Piotr Zakończył delegację w Sądzie Apelacyjnym 0,000 2 0
5 Borkowska Małgorzata VI Wydział Cywilny 3,833 160 24
6 Byszewska Beata I Wydział Cywilny 4,000 148 27
7 Chazan Bernard I Wydział Cywilny

Przewodniczący Wydziału

4,000 267 10
8 Chmiel Grzegorz VIII Wydział frankowy

od 01.01.2025 r., faktycznie rozpoczął orzekanie 25.03.25 r.

3,000 109 15
9 Dąbrowska Urszula  VII Wydział Gospodarczy 2,233 62 10
10 de Heij-Kaplińska Jolanta  VII Wydział Gospodarczy 3,800 93 10
11 Dobrzyński Maciej  VII Wydział Gospodarczy 3,396 83 6
12 Dominiak Monika SSO delegacja do SA od 01.03.2025 r., faktyczne rozpoczęcie orzekania 16.04.25 r. 2,000 36 5
13 Dziczek Roman  I Wydział Cywilny 3,334 111 19
14 Dzierżko Beata SSO delegacja do SA od 01.03.2025 r., faktyczne rozpoczęcie orzekania w VIII Wydziale 30.04.25 r. 1,700 26 4
15 Feliga Przemysław  VII Wydział Gospodarczy 1,900 41 0
16 Fronczyk Alicja V Wydział Cywilny

Rzecznik Prasowy

4,000 99 11
17 Gołaszewska Agnieszka  VII Wydział Gospodarczy 1,600 54 3
18 Gołaszewski Kamil VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 21.03.25 r., wcześniej w VI Wydziale Cywilnym 3,267 284 35
19 Góral Marzanna  I Wydział Cywilny 2,666 87 21
20 Grzegorzewska Iwona VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 21.03. 25 r., wcześniej w I Wydziale Cywilnym 3,433 147 26
21 Gutkowska Beata V Wydział Cywilny 3,467 125 16
22 Hrycaj Anna  VII Wydział Gospodarczy 3,300 90 11
23 Iwaniuk Paweł  VII Wydział Gospodarczy 3,434 91 14
24 Jakubowska-Pogorzelska Katarzyna  I Wydział Cywilny 3,967 150 29
25 Jaworski Adam Skończył delegację w Sądzie Apelacyjnym 0,000 1 0
26 Jefimko Edyta  V Wydział Cywilny 3,733 142 26
27 Kaniok Ewa  V Wydział Cywilny 4,000 139 24
28 Kempczyńska Aleksandra V Wydział Cywilny

Wizytator

3,667 59 9
29 Kiper Ewa  I Wydział Cywilny 3,767 157 25
30 Kisiel Katarzyna VI Wydział Cywilny

Zastępca Przewodniczącego Wydziału

3,634 116 14
31 Klimowicz Łukasz  VII Wydział Gospodarczy 3,633 101 10
32 Klimowicz-Przygódzka Ewa  V Wydział Cywilny 3,033 109 24
33 Kociołek Anna SSO, delegacja do SA od 01.01.2025 r., faktyczne rozpoczęcie orzekania 20.02.25 r. 3,833 123 26
34 Kołakowski Marcin VII Wydział Gospodarczy 3,700 68 6
35 Konsek-Bitkowska Marzena  I Wydział Cywilny 3,233 139 23
36 Kozłowska Beata I Wydział Cywilny (del. do MS) 0,000 0 0
37 Kramarska Grażyna  VI Wydział Cywilny 3,000 145 19
38 Kubuj Kinga SSA od 20.03.2025 r., faktyczne rozpoczęcie orzekania 25.04.25 r. 1,367 35 3
39 Łukaszuk Agnieszka V Wydział Cywilny Zastępca Przewodniczącego 3,567 181 19
40 Machoń Joanna  VI Wydział Cywilny 3,467 127 23
41 Malinowski Adam SSO delegacja do SA od 01.03.2025 r., faktyczne rozpoczęcie orzekania 15.05.25 r.
Przewodniczący XXVIII Wydziału w SO
2,000 18 0
42 Markiewicz Dorota VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 17.04.25 r., wcześniej w I Wydziale Cywilnym

Prezes SA

4,000 45 9
43 Mączkowska Małgorzata  VII Wydział Gospodarczy 3,767 99 9
44 Moryń Anna I Wydział Cywilny Zastępca Przewodniczącego Wydziału 3,634 241 25
45 Mroczek Edyta V Wydział Cywilny Wizytator 3,100 58 9
46 Mrozek Joanna  V Wydział Cywilny 3,733 151 27
47 Mróz Teresa  VI Wydział Cywilny

Wizytator

3,700 141 31
48 Obrębski Robert V Wydział Cywilny 4,000 137 25
49 Olczak-Dąbrowska Dagmara  I Wydział Cywilny 3,234 125 22
50 Pałdyna Tomasz VI Wydział Cywilny 3,267 150 26
51 Paszkowski Jerzy przydział do VIII Wydziału od 01.02.2025 r., faktyczne rozpoczęcie orzekania 28.02.25r. 2,400 83 13
52 Piwowarun-Kołakowska Joanna  V Wydział Cywilny 3,300 105 24
53 Polańska-Farion Katarzyna  I Wydział Cywilny 3,900 125 30
54 Przanowska-Tomaszek Joanna VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 3.03.25 r., wcześniej w I Wydziale Cywilnym 3,466 137 25
55 Pyźlak Jolanta  VI Wydział Cywilny 3,766 151 32
56 Rachocka Anna  VII Wydział Gospodarczy 3,467 90 8
57 Sadomski Jacek  VI Wydział Cywilny 3,300 145 19
58 Sarnowicz Ryszard VI Wydział Cywilny

Przewodniczący Wydziału

3,634 148 12
59 Sędrowska Ada VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 18.03.25 r., wcześniej w V Wydziale Cywilnym

Przewodnicząca VIII Wydziału frankowego

3,566 209 14
60 Sławińska Małgorzata I Wydział Cywilny 3,300 72 11
61 Sobolewska-Filcek Ksenia  VI Wydział Cywilny 3,634 152 26
62 Stasińska Jolanta SSO, zakończenie delegacji do SA z dniem 31.03.2024r., kończy sprawy w VII Wydziale, od 07.04.2025r. SSA przydział do VIII Wydziału faktyczne orzekanie od 22.05.25r. 0,800 8 0
63 Strobel Marcin VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 29.04.25 r., wcześniej w VI Wydziale Cywilnym 3,600 288 20
64 Szanciło Anna VII Wydział Gospodarczy 3,233 50 5
65 Szczurowska Emilia  I Wydział Cywilny 3,533 145 21
66 Szczurowski Tomasz  VII Wydział Gospodarczy 3,867 93 11
67 Szerel Marta VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 24.03.25 r., wcześniej w V Wydziale Cywilnym -Przewodnicząca tego Wydziału 3,632 126 19
68 Szewczyk-Kubat Adrianna  VII Wydział Gospodarczy 3,666 100 10
69 Świerczakowski Bogdan  V Wydział Cywilny 3,167 132 22
70 Talarczyk Ewa SSO, delegacja do SA od 01.04.2025 r.
Z-ca Przewodniczącego VIII Wydziału, faktyczne rozpoczęcie orzekania 28.04.25r.
0,800 18 2
71 Tyliński Grzegorz VIII Wydział frankowy faktyczne orzekanie od 21.03.25 r., wcześniej w VI Wydziale Cywilnym 4,000 268 47
72 Tyrluk-Krajewska Anna  I Wydział Cywilny 3,867 141 19
73 Wachowicz-Mazur Agnieszka  I Wydział Cywilny 3,833 147 26
74 Waś Beata  VI Wydział Cywilny

Pełnomocnik informatyczny

3,433 136 28
75 Wiatrzyk-Wojciechowska Elżbieta  VI Wydział Cywilny 3,833 139 32
76 Wiercińska Urszula VI Wydział Cywilny Wizytator 3,300 57 13
77 Wiśniewska-Sadomska Joanna  I Wydział Cywilny 3,533 141 20
78 Wojciechowski Tomasz VII Wydział Gospodarczy

Przewodniczący Wydziału

3,350 34 5
79 Wybraniec Dorota VII Wydział Gospodarczy

Zastępca Przewodniczącego Wydziału

3,767 151 2
80 Zając Agata  VI Wydział Cywilny 3,767 154 29
81 Ziarko Arkadiusz  VII Wydział Gospodarczy 3,533 96 12

Tabela: Dane statystyczne Sąd Apelacyjny w Warszawie za okres od 1 stycznia 2025 roku do 30 kwietnia 2025 roku

Frankowi sędziowie nadal bez dostępu do zapowiadanego przez resort kalkulatora roszczeń

Obecnie sędziowie z VIII Wydziału Cywilnego rozpoznają miesięcznie na rozprawach 10 spraw apelacyjnych (ACa), dodatkowo 30 spraw na posiedzeniach niejawnych. Naszą uwagę przykuła informacja o tym, że mimo wielu zapowiedzi ze strony resortu sprawiedliwości, sędziowie nadal nie dysponują kalkulatorem do rozliczeń frankowych roszczeń. Tymczasem w związku z coraz częściej zgłaszanymi zarzutami potrącenia, konieczność przeprowadzenia matematycznych wyliczeń zabiera sędziom dodatkowy czas.

Korzystając ze sposobności, zadaliśmy rzeczniczce prasowej Sądu Apelacyjnego w Warszawie pytanie na temat oceny pracy pełnomocniczki ministra ds. ochrony praw konsumentów, dr Wiewiórowskiej-Domagalskiej. Nie omieszkaliśmy też zapytać o zdanie sądu w temacie projektu ustawy frankowej. Rzeczniczka prasowa, SSA Alicja Fronczyk, przekazała nam, że Sąd Apelacyjny nie będzie dokonywał oceny działań ustawodawcy ani samej pełnomocniczki. Powodem jest „sprzeczność interesów konsumentów i banków i zantagonizowanie środowisk po obu stronach tego sporu”. Sąd obawia się, że publiczne wyrażenie ocen mogłoby podważyć zaufanie do niego jako bezstronnego arbitra.

Od rzeczniczki dowiedzieliśmy się także, iż utworzenie wyspecjalizowanego wydziału frankowego w ramach warszawskiej apelacji było inicjatywą kierownictwa tego sądu, które skontaktowało się w tej kwestii z ministrem. Samo obciążenie obowiązkiem rozpoznawania spraw o symbolu 049 cf sędziów VII Wydziału Gospodarczego i Własności Intelektualnej odbyło się już bez udziału Ministerstwa.

Ostatnią ważną kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć w naszym tekście, są mechanizmy służące monitorowaniu nadmiernych opóźnień w rozpoznawaniu spraw. W odpowiedzi na nasze zapytanie o tę kwestię, rzeczniczka potwierdziła, iż kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Warszawie ma dostęp do narzędzi pozwalających na analizę pracy sędziów. Dzięki tym narzędziom możliwy jest np. nadzór nad wyznaczaniem właściwej liczby spraw na rozprawy i posiedzenia. Ponadto analizowane są przyczyny odroczeń rozpraw, a także zmiany w terminach posiedzeń. W wymagających tego przypadkach podejmowane są działania o charakterze nadzorczym.

PODSUMOWANIE:

Trudno oceniać efektywność pracy Sądu Apelacyjnego w Warszawie po samych statystykach, pozbawionych fachowego komentarza. Zmiany kadrowe, jakie zachodzą przy rozpatrywaniu spraw o symbolu 049 cf, właściwie uniemożliwiają porównywanie poszczególnych referatów sędziowskich i wypracowanej dynamiki orzeczniczej. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, ile wyroków w sprawach frankowych sędzia jest w stanie wydać w danym przedziale czasowym, począwszy od zastosowanego współczynnika przydziału, na liczbie przydzielonych spraw niefrankowych skończywszy.

Niepokoić mogą natomiast opóźnienia w realizacji planów Ministerstwa Sprawiedliwości. O kalkulatorze umożliwiającym automatyczne rozliczenie roszczeń słyszymy od jesieni ubiegłego roku. Pilotażowy system Digitalnego Asystenta Sędziego, w skład którego wchodzi wspomniany kalkulator, miał zostać wdrożony w sześciu sądach w grudniu 2024 roku. Dołożymy starań, by dowiedzieć się, na jakim etapie jest realizacja pilotażu – uzyskanymi informacjami podzielimy się na łamach portalu.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]