wiadomości frankowicze Wyróżnione

Zapadł Wyrok TSUE w Sprawie C-140/22: Pełna Ochrona dla Frankowiczów [ PEŁNA TREŚĆ WYROKU ]

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-140/22, który stanowi znaczące zwycięstwo dla konsumentów posiadających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, zwanych „frankowiczami”. Trybunał orzekł, że w przypadku nieważności umowy kredytu hipotecznego z powodu nieuczciwych warunków, konsument nie jest zobowiązany do składania formalnego oświadczenia przed sądem, aby skorzystać z ochrony przewidzianej w dyrektywie Rady 93/13.

Kluczowe Punkty Wyroku:

  1. Nieważność Umowy Kredytu: TSUE stwierdził, że umowa kredytu hipotecznego zawierająca nieuczciwe warunki jest nieważna od momentu jej zawarcia. To oznacza, że nieważność ta działa wstecz, niezależnie od momentu złożenia oświadczenia przez konsumenta.
  2. Brak Obowiązku Składania Oświadczenia: Trybunał podkreślił, że konsument nie musi składać formalnego oświadczenia przed sądem, aby korzystać z ochrony dyrektywy 93/13. Oznacza to, że konsument automatycznie korzysta z ochrony przewidzianej w dyrektywie.
  3. Zakaz Pomniejszania Rekompensaty: TSUE orzekł, że rekompensata żądana przez konsumenta nie może być pomniejszona o równowartość odsetek, które bank otrzymałby, gdyby umowa pozostała w mocy.
  4. Brak Odsetek Kapitałowych dla Banku: W wyroku stwierdzono, że bank nie może domagać się od konsumenta odsetek kapitałowych od udostępnionego kredytu.

Reakcje i Konsekwencje: Ten historyczny wyrok jest widziany jako duże zwycięstwo dla frankowiczów, którzy od lat zmagały się z problemem nieuczciwych warunków w umowach kredytowych. Wyrok ten może mieć dalekosiężne konsekwencje dla sektora bankowego, zmuszając instytucje finansowe do przemyślenia swoich praktyk i warunków umów kredytowych.

O TSUE: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest najwyższym sądem w Unii Europejskiej, zajmującym się interpretacją prawa unijnego i zapewnieniem jego jednolitego stosowania we wszystkich państwach członkowskich.

 

Pełna treść wyroku TSUE C-140/22 – POBIERZ PLIK PONIŻEJ

PL-WYROK-C-140-2022

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Anna Lipińska

Dziennikarka z zamiłowania. Dobrze czuje się w tematyce gospodarczej. Jej rodzinie szczególnie bliskie są zmagania z nieuczciwymi praktykami banków. Specjalizuje się w tłumaczeniu wyroków oraz orzeczeń sądów, tak aby były zrozumiałe dla osób nie będących prawnikami.

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz