wyrok TSUE frankowicze

WYROK TSUE – CO ZMIENIA W SYTUACJI FRANKOWICZÓW

Po blisko 4 miesiącach od wydania przez Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opinii w polskiej sprawie frankowej znamy termin ogłoszenia wyroku. Dnia 03.10.2019 o godz 9.30 zostanie ogłoszony wyrok.

W wydanej opinii Rzecznik wypowiedział się w sposób bardzo przychylny dla kredytobiorców, istnieje więc duża szansa, że wyrok TSUE będzie mieć podobny wydźwięk. 

Co to oznacza dla frankowiczów?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest instytucją sądowniczą Unii Europejskiej TSUE ma cechy sądu międzynarodowego, jak również sądu krajowego, jednak w odróżnieniu od typowych sądów międzynarodowych jego orzeczenia mają znaczenie wykraczające poza konkretne postępowania.

Powyższe oznacza zatem, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do podporządkowywania się orzeczeniom TSUE i mają obowiązek je respektować.

Sprawdź: Kancelarie Frankowe Wrocław oraz wizytówki kancelarii dla Frankowiczów z całej Polski

Do tej pory TSUE już wielokrotnie wypowiadał się w sprawach frankowych w stosunku do innych krajów UE i w tym zakresie prezentuje jednolitą linię orzeczniczą, korzystną dla kredytobiorców, wyrok TSUE to dodatkowy argument w sporze z bankiem i zwiększenie szans na pozytywne zakończenie sporu.

Niestety nawet po wyroku TSUE sprawy frankowiczów przed sądem będą należały do trudnych i długotrwałych postępowań, gdzie kluczową kwestią będzie wiedza oraz doświadczenie prawnika prowadzącego sprawę.

Należy się spodziewać, że po wyroku znaczna część frankowiczów ruszy do sądu co także spowoduje wydłużenie się postępowań.

Wyrok TSUE zgodny z wydaną opinią z całą pewnością wyeliminuje rozbieżności orzecznicze jakie obecnie w sprawach frankowych się pojawiają.

Wśród prawników prowadzących sprawy frankowiczów zaczęły się pojawiać także pierwsze głosy o możliwości wznowienia prawomocnie przegranych postępowań. Podają oni, że trzymiesięczny termin na złożenie wniosku biegnie od dnia, w którym frankowicz dowie się o wyroku. Jednocześnie prawnicy twierdzą, że sprawy te nie będą oczywiste i trudno ocenić teraz szanse powodzenia. Wiele jeszcze zależy od ukształtowania się lini orzeczniczej. 

Nie pozostaje zatem nic innego, jak mocno trzymać kciuki by wyrok TSUE był korzystny dla frankowiczów.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz