wiadomości frankowicze

Uchwała SN dla frankowiczów – NOWY TERMIN 11.05.2021

Po raz kolejny przełożona została data wydania uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Teraz posiedzenie Izby ma się odbyć 11 maja.

Uchwała dla frankowiczów przełożona po raz drugi

Sąd Najwyższy podał w komunikacie prasowym, że planowane na 13 kwietnia posiedzenie Pierwszy Prezes SN (PPSN) Małgorzata Manowska przełożyła po pierwsze „w trosce o życie i zdrowie sędziów”, w związku z sytuacją epidemiczną, a po drugie ze względu na fakt, iż 29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma wydać wyrok w sprawie kredytów frankowych, zainicjowany pytaniami prejudycjalnymi Sądu Okręgowego w Gdańsku. Pierwotnie uchwała pełnego składu Izby Cywilnej SN miała zapaść 25 marca, ale przełożono ją wówczas, tłumacząc to chorobą Pierwszej Prezes SN.

Uzasadnienie najnowszej decyzji o przełożeniu względami epidemicznymi dotyczy nie tylko ogólnej sytuacji panującej pod tym względem w Polsce, ale także licznych przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników samego Sądu Najwyższego.

W swojej informacji SN podkreślił, że każdy z 28 członków pełnego składu Izby Cywilnej podczas posiedzenia musi być osobiście obecny na sali, zaś w związku z sytuacją lokalową w siedzibie Sądu, posiedzenie to nie może zostać przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

 

Ranking Kancelarii Frankowych

 

W oczekiwaniu na wyrok TSUE

Z kolei pytania prejudycjalne SO w Gdańsku do TSUE dotyczą częściowo tego samego zakresu, w którym swoją uchwałę ma wydać Izba Cywilna SN. Chodzi o to, od kiedy należy liczyć bieg terminu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału oraz czy bankom przysługuje wynagrodzenie z tytułu korzystania z kapitału.

Co prawda przedstawione przez PPSN zagadnienia prawne, którymi zajmie się Izba Cywilna Sądu Najwyższego dotyczą sposobu interpretacji prawa krajowego, ale wyrok TSUE nada im kontekst interpretacyjny. Stąd też, wielu prawników już wcześniej spodziewało się, że w oczekiwaniu na wyrok z Luksemburga, SN wstrzyma się ze swoją uchwałą. Sąd Najwyższy w komunikacie o przełożeniu posiedzenia Izby Cywilnej podkreślił, że celem podjęcia takiej decyzji jest również umożliwienie sędziom uwzględnienia w ich uchwale interpretacji prawa europejskiego, wynikającej z wyroku TSUE.

Jeśli z naszego tekstu dowiedziałeś się czegoś ciekawego POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU dla Ciebie to tylko kliknięcie, dzięki któremu zawsze będziesz miał dostęp do najnowszych informacji w sprawach frankowiczów, a dla nas zachęta do dalszego tworzenia pomocnych treści. Dziękujemy! 

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Anna Trojak

24h na dobę analizuje najważniejsze dla Frankowiczów wydarzenia i dba aby informacje te trafiły jak najszybciej do odbiorców. Wraz z ekspertami, doradza Czytelnikom w sprawach konsumenckich, prawnych. Informuję o zmianach przepisów i ciekawych wyrokach sądów w sprawach frankowych.

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz