Frankowicze najważniejsze wiadomości

Serbia przewalutuje kredyty we frankach

Serbski rząd przyjął 16 kwietnia projekt ustawy, która ma rozwiązać problem kredytobiorców hipotecznych spłacających zobowiązania oparte na franku szwajcarskim. Przewiduje on zamianę waluty indeksacji na euro, redukcję długu i wprowadzenie limitu oprocentowania.

Ustawa jest owocem długotrwałych negocjacji pomiędzy bankami, przedstawicielami kredytobiorców i związkiem banków – poinformował serbski minister finansów Siniša Mali, cytowany przez belgradzki dziennik „Danas”. Specjalna regulacja zdaniem przedstawicieli rządu rozwiązuje problem osób, które sfinansowały zakup nieruchomości kredytem hipotecznym opartym na helweckiej walucie.

Serbska ustawa zakłada, że kredytobiorcy będą mogli przewalutować pozostający do spłaty dług na euro z jednoczesnym obniżeniem salda zobowiązania o 38 procent. Opcja będzie dostępna dla wszystkich klientów banków niezależnie od kwoty zadłużenia.

Zobacz: Czy TY możesz unieważnić lub odfrankowić swoją umowę o kredyt we frankach?

Jednocześnie wprowadzone zostanie ograniczenie oprocentowania kredytów po przewalutowaniu. Granicę stanowić będzie EURIBOR 3M lub 6M powiększony o marżę w wysokości 3,4 pp. Banki będą miały 30 dni od wejścia ustawy w życie na przedstawienie klientom propozycji nowych umów. Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przewalutowanie zobowiązania, będzie musiał poinformować o tym kredytodawcę i sfinalizować formalności w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentów.

W Polsce aby pozbyć się kredytu frankowego należy sprawy wziąć we własne ręce. Jak to zrobić? Dowiesz się z materiału video dostępnego poniżej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz