wiadomości frankowicze

Największe banki dostały już po 15 tysięcy pozwów od Frankowiczów i liczba nadal szybko rośnie

Znane są już najnowsze dane dotyczące indywidualnych postępowań sądowych, jakie toczą się przeciwko poszczególnym bankom, które w przeszłości udzielały kredytów frankowych. Aż 3 banki notowane na warszawskiej giełdzie osiągnęły „imponujący” wynik ponad 15 tysięcy sporów frankowych. Które banki są najchętniej pozywane przez frankowiczów i jak ten trend wpływa na ich kondycję finansową? Czy frankowicze powinni śledzić na bieżąco sprawozdania banków, w których mają kredyt frankowy? I czy jest realne zagrożenie, że któryś z kredytodawców podzieli niedawny los Getin Noble Banku?

Na „froncie” frankowym bez zmian: liderzy wciąż ci sami

Instytucje, które wiodą prym pod względem liczby toczących się postępowań, to kolejno: PKO BP, mBank i Millennium Bank. Podium w II kwartale jest więc niemal niezmienne w stosunku do I kwartału br. Nastąpiła kosmetyczna korekta w zakresie miejsc na „pudle”– PKP BP wyprzedził mBank, który w poprzednim zestawieniu był niekwestionowanym liderem. Millennium Bank, podobnie jak w pierwszych trzech miesiącach roku, utrzymuje się na pewnej, trzeciej lokacie.

Ile postępowań toczy się przeciwko liderom rankingu? PKO BP może „pochwalić się” wynikiem 15 870 postępowań, co stanowi wzrost o 1850 pozwów względem I kwartału br. Z kolei mBank uzyskał rezultat 15 701 postępowań w porównaniu do 14 419 spraw w poprzednim zestawieniu – zanotowany wzrost to 1282 pozwy. Millennium Bank na koniec II kwartału uczestniczył w 15 007 postępowaniach, co stanowi wzrost o 1469 pozwów względem okresu styczeń-marzec.

Następne miejsce tuż za podium jest zagadką. Można tylko podejrzewać, że uplasował się na nim Getin Bank, który jednak spóźnił się z półrocznym sprawozdaniem – nie wiadomo więc, ile postępowań toczyło się przeciwko niemu w II kwartale br. W pierwszych trzech miesiącach roku bank brał udział w 9554 sporach z frankowiczami, dzięki czemu nieznacznie wyprzedzał Santander Bank (9476 pozwów w I kwartale) w niechlubnym zestawieniu.

Liczba postępowań wobec Santandera to po aktualizacji 10 324, należy się więc spodziewać, że wynik Getin Noble Banku również jest już pięciocyfrowy. Pozostałe banki notowane na warszawskiej giełdzie, które uczestniczą w sporach z frankowiczami, mają zdecydowanie chudszy portfel kredytów waloryzowanych kursem helweckiej waluty, oczywiste jest zatem, że nie zbliżą się nawet liczbą sporów do „wielkiej piątki”.

Nie można jednak zapominać, że frankowicze procesują się również z instytucjami, które nie prowadzą już działalności operacyjnej w Polsce. Są to między innymi BPH S.A., Raiffeisen Bank czy Deutsche Bank, które w przeszłości hojną ręką udzielały kredytów powiązanych z kursem franka. BPH S.A. i Deutsche Bank nie mają zwyczaju regularnie informować opinii publicznej o liczbie postępowań, w których uczestniczą.

Taka taktyka ma pewnie sens – w końcu po cóż pokazywać wahającym się jeszcze kredytobiorcom, ile osób decyduje się wystąpić przeciwko tym bankom w sądach? Bankiem, który zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy w zakresie toczących się przeciwko niemu postępowań, jest Raiffeisen Bank International. Instytucja poinformowała, że w I półroczu br. uczestniczyła w 8791 sprawach, a szacunkowa wartość jej portfela frankowego brutto to 2 mld euro.

Bank prognozuje, że liczba pozwów będzie się w jego przypadku zwiększać o 250-300 miesięcznie, zawiązał też rezerwy na ryzyko prawne kredytów frankowych, które wynoszą 497 mln euro. Wartość rezerw dotworzonych w pierwszym półroczu br. to 138 mln euro.

Największe banki w Polsce dotwarzają rezerwy na franki

Jeżeli przyjrzymy się dynamice procentowego przyrostu nowych postępowań sądowych, zauważymy niewielkie wyhamowanie. W przypadku PKO BP przyrost nowych spraw w I kwartale wynosił 13,53%, natomiast w II kwartale już „tylko” 13,2%. Gdy spojrzymy jednak na liczbę pozwów, które przybyły temu bankowi w tych okresach, zauważymy, że w II kwartale PKO BP „wzbogacił” się o więcej postępowań niż w okresie styczeń-marzec.

Pomiędzy końcem ubiegłego roku a końcem marca br. PKO BP powiększył swoją statystykę o 1671 indywidualnych postępowań sądowych. Pomiędzy I a II kwartałem nastąpił skok o 1850 pozwów. Dynamika przyrostu zatem zwolniła, ale zainteresowanie pozwaniem PKO BP okazało się większe.

Nieznacznie słabszy wynik niż w pierwszym kwartale zanotowały natomiast mBank i Millennium Bank. Może to być spowodowane oczekiwaniem kredytobiorców na wyroki TSUE w zakresie przedawnienia roszczeń oraz opłaty za korzystanie z kapitału. 8 września br. TSUE wydał orzeczenie m.in. w sprawie o przedawnienie roszczeń kredytobiorcy, które było jednoznacznie korzystne dla konsumentów. 12 października unijny organ pochyli się nad kwestią przedawnienia roszczeń banku oraz jego ewentualnego prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.

Jeżeli i w tych kwestiach TSUE wyda prokonsumencki wyrok, należy spodziewać się ponownego „wystrzelenia” statystyk i zanotowania przez banki kolejnych rekordów w zakresie toczących się przeciwko nim postępowań. To z kolei będzie się prawdopodobnie wiązało z koniecznością dotwarzania rezerw na ryzyko frankowe.

Niedawno mBank poinformował, że zamierza powiększyć swoje rezerwy na franki aż o 2,3 mld złotych, dzięki czemu jego pokrycie rezerwami portfela tej grupy kredytów wyniesie blisko 53%. Konsekwencją tego kroku jest prognozowany ujemny bilans za cały bieżący rok, na co wpływ będą mieć nie tylko franki, ale również koszt ustawowych wakacji kredytowych.

Kwestia franków i wakacji kredytowych nie pozostaje obojętna dla kapitałów własnych Millennium Banku, który w lipcu został zmuszony okolicznościami do uruchomienia planu naprawczego. Koszt ustawowych wakacji kredytowych poważnie odbił się na kondycji banku, uszczuplając jego kapitał o 25% w zaledwie jeden kwartał.

Millennium Bank wyliczył potencjalne koszty wakacji kredytowych na 1,8 mld złotych, co grozi spadkiem współczynników kapitałowych poniżej progu ustalonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kredytobiorcom frankowym, którzy spłacają zobowiązanie w tym banku, doradza się bieżące śledzenie sytuacji i zainteresowanie się szybkim zakwestionowaniem swojej umowy, nim problemy podmiotu się pogłębią.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Anna Trojak

24h na dobę analizuje najważniejsze dla Frankowiczów wydarzenia i dba aby informacje te trafiły jak najszybciej do odbiorców. Wraz z ekspertami, doradza Czytelnikom w sprawach konsumenckich, prawnych. Informuję o zmianach przepisów i ciekawych wyrokach sądów w sprawach frankowych.

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz