Frankowicze najważniejsze wiadomości

Kredyt we frankach – Co robić?

Kredyt we frankach - Co robić?

Dla wielu osób kredyt we frankach wydawał się ogromną szansą na lepsze życie – niektórzy inwestowali w dom, inni w firmę, a także w szereg różnych celów, na które potrzebowali większej gotówki. Wielu z nich jednak nie mogło się spodziewać, że być może będzie to jedna z najmniej trafnych decyzji finansowych w ich życiu. Nie wynika to bynajmniej z braku roztropności – banki bowiem kusiły atrakcyjnymi stawkami referencyjnymi. Problem w tym, że dla tych instytucji nie liczyła się owocna współpraca, a jedynie korzyść – stąd też w umowach o kredyt pojawiały się klauzule, które nie były uczciwe z perspektywy kredytobiorców, a ich brzmienie niekoniecznie musiało wzbudzać podejrzenia u przeciętnego konsumenta.

Od momentu udzielenia pierwszych pożyczek w szwajcarskiej walucie minęło już wiele lat, a w tym czasie frank zdążył podrożeć o ponad dwukrotnie. Sami ekonomiści nie pozostawiają złudzeń. Jego wartość wciąż może mocno wzrosnąć, ciężko doświadczając osoby, które zostały skuszone pozornie intratnymi propozycjami kredytu.

Jesteś jednym z frankowiczów i nie wiesz, co robić? Z dnia na dzień, pełen obaw, przyglądasz się kursowi franka, bojąc się każdego jego wystrzału na giełdzie? Nie jesteś sam w tej walce – takich osób, jak Ty, jest wiele. I coraz więcej z nich decyduje się na to, by stanąć przed sądem w obronie swoich praw.

Nasz portal jest prawdopodobnie największą funkcjonującą stroną internetową, na której osoby posiadające kredyt we frankach mogą znaleźć przydatne informacje, mogące pomóc im w rozprawach o unieważnienie umowy lub zniesienie niekorzystnych zapisów. Wyciągamy na forum publiczne prawomocne wyroki rozpraw frankowiczów, którzy pozwali banki i odnieśli sukces. Dzięki temu zaś, że wszystkie wątki można komentować, możesz wymienić się swoimi opiniami i doświadczeniami z innymi osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji, co Ty.

Czy warto pozwać bank w związku z kredytem we frankach?

Często kredytobiorcy obawiają się wystąpienia z pozwem przeciw bankowi. Najczęściej wynika to z faktu, że instytucje te odgrażają się pociągnięciem powoda do uiszczenia opłat sądowych, które w tym przypadku mogą być naprawdę wysokie. Takie działanie, w połączeniu ze stałym ryzykiem wzrostu wartości franka działa skutecznie na wiele osób. Sęk w tym, że orzecznictwo jest coraz korzystniejsze dla frankowiczów, więc złożenie pozwu nie jest już ryzykiem, a często uzasadnionym dążeniem do poszanowania własnych praw.

Na naszej stronie możesz znaleźć prawomocne wyroki, także te najaktualniejsze, w których sąd przychylił się do skargi powoda. Szczególnie ważne jest stanowisko Sądu Najwyższego, który w tej sytuacji wyraźnie poparł stanowisko kredytobiorców. Banki bowiem, jak już wyżej wspomniano, wykorzystały niedozwolone lub niejasne klauzule, które mogły dowolnie interpretować i, nie ukrywając, robiły to najczęściej na niekorzyść swoich klientów. Dlatego też coraz częściej uważa się, że pozwanie banku w sprawie kredytu frankowego jest jak najbardziej zasadne.

Co jeszcze przemawia za tym, że masz duże szanse na to, aby wygrać batalię przed sądem? Przede wszystkim – uzyskany kredyt został udzielony w złotówkach, które Ty jako taką walutę pożytkowałeś na określony cel. Twoje zobowiązania również były wyrażane w polskiej walucie. Ostatecznie to ona też wpłynęła na Twoje konto, kiedy już uzyskałeś pożyczkę. Logicznie rzecz ujmując, rata kredytu nie powinna być we frankach, a w PLN.

Wciąż obawiasz się coś zrobić w swojej sprawie? Musisz sobie więc odpowiedzieć na jedno, szczególnie ważne pytanie – czy stać Cię na kolejne lata ryzyka z wahaniami wartości franka? Musisz w tym przypadku wziąć pod uwagę nie tylko kwestię finansów, ale także Twojego zdrowia. Stres bowiem ma niebagatelne znaczenie dla niego i każdy moment niepewności może odbić się na Twojej kondycji, prowadząc nierzadko do ciężkich chorób. Może więc warto pójść w ślady innych frankowiczów i zadbać o swoją przyszłość, mając pewność co do wysokości raty?

Co możesz zyskać, jeśli wstąpisz na drogę sądową? Przede wszystkim brak obawy przed tym, że frank może gwałtownie zdrożeć, a ten trend może utrzymać się przez dłuższy czas, odbijając się przy tym na wysokości kolejnych transz. Z drugiej strony pozytywny wyrok może też oznaczać uwolnienie się od niekorzystnego kredytu, a także zniesienie hipoteki.

Nim jednak złożysz pozew do sądu, musisz wykonać jeszcze jeden krok. Powinieneś bowiem wykazać, że podjąłeś też działania jako konsument. Otóż konieczne jest złożenie reklamacji do banku na kredyt. Możesz się spodziewać, że odpowiedź będzie negatywna, jednak pamiętaj – kredytodawca zawsze będzie dążyć do udowodnienia swojej racji. Prawdopodobnie też dostaniesz „potwierdzenie” jego tezy w formie wykazu orzecznictwa przychylnego bankom. Niewykluczone też, że znajdą się tam opinie prawne skoligowanych z Twoim kredytodawcą prawników. Jest to głównie zabieg psychologiczny, mający na celu odwiedzenie Cię od tego, byś wystąpił z pozwem. Wynika to z faktu, że, jak wykazuje praktyka sądów i ciesząca się coraz większym poparciem doktryna, masz duże szanse na to, by taką rozprawę wygrać.

Twoje szanse przed sądem są tym większe, że w całej Polsce funkcjonują kancelarie prawnicze, które specjalizują się we wspieraniu osób, znajdujących się w podobnej sytuacji, co Ty. Należy jednak uważać na to, aby odpowiednio dobrać takich specjalistów – niektóre z firm bowiem uczyniły „pomoc” frankowiczom dochodowym biznesem, często pozostawiając swoich klientów bez odpowiedniego i skutecznego wsparcia.

Jak wybrać prawnika do sprawy frankowej?

Wybór prawnika, którego specjalnością jest reprezentacja klienta mającego kredyt we frankach, wcale nie jest tak łatwy. Jest bowiem wiele kancelarii, a także firm, które, jak wspomniano wyżej, poszukują łatwego zysku, w rzeczywistości nie dbając o interes klienta. W rzeczywistości jest tylko kilka takich firm, które od lat 2013–2014 działają w kilku polskich miastach, oferując skuteczną pomoc przed sądem.

Jak je znaleźć? Najłatwiej korzystając z przygotowanej przez nas listy zaufanych kancelarii, którą również znajdziesz na stronie. Dzięki naszemu portalowi zyskasz dokładne informacje na temat ich lokalizacji, a także dane kontaktowe, dzięki którym będziesz mógł zasięgnąć informacji bezpośrednio u samego prawnika. Możesz też skorzystać z naszego forum, na którym klienci prawników wymieniają się doświadczeniami.

Czego się natomiast wystrzegać? Przede wszystkim wszelkich firm, będących spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkami akcyjnymi, a także windykacyjnych. Niestety, wiele z takich działalności zorientowało się, że frankowicze są w stanie poświęcić naprawdę dużo, by uwolnić się od negatywnych skutków kredytu frankowego. Na naszej stronie znajdziesz też szereg porad, które pomogą Ci wybrać odpowiednią kancelarię.

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów

1 Opinia

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz

  • Kredyt we frankach szwajcarskich to był, jest i będzie jeszcze większy problem. Jeśli masz kredyt CHF to masz zobowiązanie które prawdopodobnie zostanie z Tobą do końca życia a w wielu przypadkach kredyt we frankach szwajcarskich będą posiadały nawet dzieci obecnych frankowiczów. Na świecie coraz częściej występują wojny, epidemie, zamachy za każdym razem franki idzie w górę.

    Ostatnimi czasy przekonaliśmy się też, że banki nawet w tak kryzysowej sytuacji jak pandemia koronawirusa dbają jedynie o swoje interesy i w żaden sposób nigdy nie pomogą frankowiczom. Wcześniej była też ściema, że z posiadaczamy kredytów we frankach szwajcarskich będą chcieli negocjować ugody. Teraz już wiadomo, że żadnych ugód nie będzie bo ze względy na ciągły wzrost kursu franka szwajcarskiego to jest dla banków doskonały interes. Na pomoc rządu jak widać, nie można liczyć w żadnej sytuacji i to się nigdy nie zmieni tym bardziej teraz. Jeśli rząd będzie komuś pomagał to tylko bankom aby nie upadła gospodarka a na pewno nie frankowiczom.

    Paradoksalnie pandemia wyjaśniła w sposób ostateczny, że do sądu trzeba iść i nie ma co z tym zwlekać. Teraz jest na to bardzo dobry moment bo banki już kombinują jak tutaj wykorzystać sytuację i podsunać do podpisu frankowiczom dokumenty, które później utrudnią odzyskanie pieniędzy w sądzie.