Początkowe nadzieje związane z wakacjami kredytowymi, jakie mieli frankowicze, powoli są rozwiewane przez przedostające się do mediów informacje, że ta forma wsparcia będzie zarezerwowana tylko dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotówkach. Nie każdy frankowicz zdaje sobie jednak sprawę, że ma do dyspozycji mechanizm, który jest znacznie lepszy niż ustawowe wakacje kredytowe i pozwala na długi czas zawiesić spłatę zobowiązania bez pogorszenia historii w BIK. Aby to było możliwe, kredytobiorca musi zdecydować się na pozwanie banku. Jak zawiesić spłacanie rat kredytowych i kiedy kredytobiorca ma na nie największe szanse?
Zabezpieczenie roszczeń kredytobiorcy – skuteczny sposób na zawieszenie spłaty kredytu
Kredytobiorca, który pozywa swój bank za kredyt we frankach, nie musi czekać z zaprzestaniem spłaty zobowiązania do prawomocnego, korzystnego dla siebie wyroku. Przy dobrej argumentacji pełnomocnika może zawiesić spłatę już na etapie składania pozwu, wystosowując wniosek o zabezpieczenie roszczeń względem banku.
Kto może zdecydować się na taki krok? Ta metoda swego rodzaju „frankowych wakacji od kredytu” jest zarezerwowana głównie dla osób, które regulując na bieżąco swoje zobowiązanie wobec banku, zdążyły już spłacić pierwotną kwotę otrzymanego kapitału.
Jeśli sąd w toku postępowania uzna, że umowa kredytowa jest nieważna i zasądzi wzajemne rozliczenie obu stron, dalsza spłata kredytu w trakcie trwającego postępowania powodowałaby narastanie niesłusznie naliczonej nadpłaty.
Ponieważ sprawy frankowe trwają nierzadko po 2-3 lata, a zanim wyrok się uprawomocni, może minąć jeszcze więcej czasu, sądy coraz częściej idą kredytobiorcom na rękę i umożliwiają im zawieszenie dalszej spłaty zobowiązania. W większości takie postanowienia zapadają jeśli pierwotnie pożyczony kapitał został już spłacony, zdarzają się jednak wyjątki i czasami sądy zabezpieczają roszczenia Frankowiczów, którzy kapitału jeszcze nie spłacili.
Zobacz: Ceny szaleją! Oszczędzać na ratę czy pozwanie banku o unieważnienie kredytu we frankach w 2022 r.
Zabezpieczenie roszczeń nie jest jednak zwykłą formalnością, której dopełnienie automatycznie daje kredytobiorcy prawo do zaprzestania spłat. Do wniosku należy naprawdę dobrze się przyłożyć, a w tym ogromną rolę odgrywa bardzo dobry i doświadczony pełnomocnik.
Aby wniosek o zabezpieczenie roszczenia miał nie tylko szansę na pozytywne rozpatrzenie przez sąd, ale również wytrącał bankowi argumenty z ręki, powinien posiadać następujące cechy:
- przekonująco uprawdopodobnić żądanie kredytobiorcy
- określać interes prawny
- zawierać roszczenie o zakazanie bankowi wypowiadania umowy klientowi
Dobry pełnomocnik składa również sądowy wniosek o zakazanie kredytodawcy zgłaszania wstrzymania spłaty rat kredytowych do BIK. Wniosek o zabezpieczenie roszczeń można złożyć na początku postępowania w sądzie I instancji, jak również inicjując postępowanie w sądzie odwoławczym.
W tym pierwszym przypadku wniosek o zabezpieczenie roszczeń kredytobiorcy może wydłużyć całe postępowanie sądowe nawet o kilka miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ sąd musi rozpatrzyć wniosek, a po przekazaniu stronom decyzji, jedna z nich – ta, dla której jest ona niekorzystna – składa zwykle zażalenie, które trzeba rozpatrzyć.
Kiedy są największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o zabezpieczenie roszczeń?
Prawdopodobieństwo pozytywnej dla kredytobiorcy decyzji sądu zależy od kilku czynników – jednym z nich jest oczywiście wspomniane już wcześniej spłacenie udzielonego przez bank kapitału. Kolejnym jest aktualna sytuacja banku – jeśli z jego sprawozdań finansowych wynika, że ma problemy z płynnością spowodowane ryzykiem prawnym związanym z portfelem kredytów w CHF lub jest zagrożony upadłością, sąd weźmie pod uwagę takie czynniki.
Gdy bank ogłosi upadłość, dochodzenie roszczeń może być utrudnione, więc ich zabezpieczenie poprzez wstrzymanie dalszej spłaty znajduje usprawiedliwienie, zwłaszcza, gdy zasadność żądań kredytobiorcy jest prawdopodobna. Przykładem banku, który obecnie przechodzi przez problemy finansowe i jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania, jest Getin Noble Bank.
Przeczytaj: Getin Bank bez prezesa i bez pieniędzy przez Frankowiczów i kredyty we frankach?
Mając kredyt w tym banku i planując pozew, warto zdecydować się na wniosek o zabezpieczenie roszczeń. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instytucji, które udzielały w przeszłości kredytów frankowych, a dziś nie funkcjonują już na polskim rynku – przykładem może być Deutsche Bank.
Warto dodać, że najłatwiej uzyskać pozytywne rozpatrzenia takiego wniosku w sądach warszawskich, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „wydziału frankowego”, do którego trafiają tysiące spraw o unieważnienie kredytu z całej Polski.
Minusem składania pozwu w tym wydziale jest długi czas oczekiwania na rozprawę – obłożenie sędziów sprawami jest tu zdecydowanie powyżej przeciętnej i nic nie wskazuje, aby w następnych miesiącach sytuacja ta miała ulec poprawie. Plusem wydziału frankowego jest oczywiście ogromne doświadczenie w sprawach o kredyt w CHF i wyjątkowo sprawne orzekanie.
Jeśli więc kredytobiorca jest na tyle cierpliwy, aby poczekać kilkanaście miesięcy na pierwszą rozprawę, wydział frankowy będzie dobrym wyborem. W innych przypadkach warto rozważyć złożenie pozwu w swoim miejscu zamieszkania. Należy bowiem podkreślić, że sądy w innych miastach wojewódzkich, a nawet powiatowych, rozpatrują coraz więcej pozwów frankowych i – co za tym idzie, mają w nich coraz lepsze rozeznanie.
Dzięki działaniom TSUE i Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, linia orzecznicza w sprawach frankowych jest coraz bardziej jednolita i należy się spodziewać, że pozytywny trend z warszawskich sądów, gdzie kredytobiorcy odnoszą liczne wygrane nad bankami, będzie wkrótce charakterystyczny również dla pozostałych regionów Polski.
Zabezpieczenie roszczeń w sprawie o kredyt frankowy a rola pełnomocnika
Nie można zapominać o tym, że niezależnie od tego, do którego sądu składany będzie pozew i wniosek, pozytywne rozpatrzenie roszczeń konsumenta jest w dużej mierze zależne od doświadczenia i skuteczności pełnomocnika. Wybierając prawnika lub radcę prawnego, który poprowadzi sprawę, należy kierować się jego dotychczasowymi udokumentowanymi sukcesami w podobnych postępowaniach.
Ważne: Najgorsze błędy popełniane przez Frankowiczów podczas wyboru kancelarii do unieważnienia kredytu
Dobry prawnik frankowy ma co najmniej kilka lat doświadczenia w sporach z bankami, a jego skuteczność w sprawach konsumenckich to ponad 90%. Najlepsze kancelarie frankowe można znaleźć w miastach wojewódzkich, gdzie toczy się najwięcej postępowań przeciwko bankom.
Rzetelny pełnomocnik może nie tylko zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej w sądzie, ale również wpłynąć na skrócenie czasu całej sprawy – dzięki dopracowanej argumentacji i odpowiedniemu know-how jest w stanie opracować skuteczną strategię i sformułować pozew oraz pisma procesowe, które będą przekonująco dowodzić racji klienta.
Dodaj Opinie