Frankowicze najważniejsze wiadomości Wyróżnione

JEST! WYROK DZIUBAK VS RAIFFESIEN XXV C 2514/19

Sprawa Państwa Dziubak dziś 03.01.2020 znalazła swój finał w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zgodnie z przewidywaniami Sąd unieważnił umowę co oznacza zwycięstwo Państwa Dziubak ale także zwycięstwo wszystkich frankowiczów w Polsce!

Justyna i Kamil Dziubakowie zaciągnęli w Raiffeisen Banku 40-letni kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego w listopadzie 2008 r. Okazało się jednak, że klauzula indeksacyjna w ich kredycie, mówiąca o tym, skąd bank bierze kurs do przeliczania salda kredytu i poszczególnych rat, ma charakter niedozwolony (abuzywny). Państwo Dziubak złożyli pozew do sądu

3 października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną opinię ws. kredytu państwa Dziubaków.

Orzeczenie jest następstwem pytań, które do TSUE skierował Sąd Okręgowy w Warszawie w 2018 r., który zajmował się sprawą kredytu państwa Dziubaków. Warszawski sąd miał wątpliwości prawne, dlatego skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

Ranking Kancelarii Frankowych

W największym skrócie, TSUE w październiku ub.r. nie wykluczył ani możliwości „odfrankowienia” kredytu, ani unieważnienia umowy. Wykluczył możliwość samodzielnego uzupełnienia przez sąd umowy kredytowej przepisami alternatywnymi wobec klauzul uznanych za niedozwolone. Dał też do zrozumienia, że sąd powinien mieć bardziej na względzie to, czego oczekuje frankowicz, a nie to, co w opinii sądu będzie dla niego najkorzystniejsze.

Do sprawy przyłączył się RPO, który poparł frankowiczów. Korzystne stanowisko międzyczasie wydał także UOKIK wskazując prawidłową interpretację wyroku TSUE

Dziś 03.01.2020 Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił kredyt, który zawarli Państwo Dziubak z bankiem Raifeissen. 

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.9]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz