Wiadomości wiadomości frankowicze

Frankowicze w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu: Najnowsze Statystyki i Czas Oczekiwania na Wyrok

O Sądzie Okręgowym we Wrocławiu krążą już legendy o długo trwających procesach, czy kontrowersjach w orzeczeniach. Powtarzane z ust do ust informacje jednak nie zawsze pokazują rzeczywisty obraz. Ten najlepiej przedstawiać w oparciu o fakty i dane statystyczne prosto ze źródła. Pozyskaliśmy właśnie najnowsze informacje dotyczące spraw frankowych, które toczą się w SO we Wrocławiu zarówno w I, jak i w II instancji. Dane te pokazują, że mimo iż sąd wyraźnie przyspieszył, to wciąż napływa więcej spraw, niż się kończy. Czas oczekiwania na wyrok natomiast zależy nie tylko od obłożenia referatu, ale i od szczęścia oraz czynnika ludzkiego, jakim jest sędzia prowadzący sprawę. A ci pracują w różnym tempie, co oznacza, że w niektórych przypadkach wyroki zapadają już po kilku miesiącach, a w innych po kilku latach. Jest nadzieja, że sytuację poprawi nieco ustawa frankowa, która może wejść w życie jeszcze w tym roku, a w ciągu miesiąca wprowadzony będzie do wrocławskiego sądu program pilotażowy umożliwiający składanie pism procesowych poprzez portal informacyjny. Najpierw program ruszy jednak w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, co może znacznie przyspieszyć postępowania w II instancji. Sprawdźcie, jak dokładnie wygląda obecnie sytuacja we wrocławskim sądzie.

  • W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu sprawy frankowe rozstrzygane są w 4 wydziałach. Są to: I Wydział Cywilny, XII Wydział Cywilny, X Wydział Gospodarczy oraz II Wydział Cywilny Odwoławczy.
  • W SO we Wrocławiu toczy się obecnie 7,6 tys. spraw frankowych w I instancji i około 100 spraw w II instancji, a postępowaniami frankowymi zajmuje się 42 sędziów. Mimo tego, że orzekanie w sądzie przyspieszyło, wciąż wpływ nowych pozwów przekracza liczbę wydawanych wyroków.
  • Wydane wyroki sądowe pokazują duże różnice w czasie trwania postępowań toczących się w tym sądzie. Zdarza się, że po 9-10 miesiącach zapadają prawomocne wyroki, ale niektóre sprawy trwają nawet około 4 lat.
  • Szybszego tempa w sprawach frankowych mogą nadać nowe regulacje i cyfryzacja. Sąd został objęty programem pilotażowym, który najpierw obejmie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Pisma procesowe będzie można składać elektronicznie.

Najnowsze statystyki spraw frankowych w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu obok Warszawy, Gdańska czy Poznania i jeszcze kilku innych większych miast należy do czołówki pod względem ilości toczących się postępowań frankowych. Jak pokazują ogólnodostępne statystyki za 2024 rok, rozstrzygnięto tam w ciągu minionego roku 3,6 tys. spraw, co w porównaniu z rokiem go poprzedzającym jest bardzo dobrym wynikiem i świadczy o przyspieszeniu pracy sądu. W roku 2023 roku bowiem zakończonych spraw było 2,4 tys., czyli o 52% mniej niż rok później. Jednak dane, które aktualnie pozyskaliśmy bezpośrednio ze sądu, tego nie potwierdzają.

Najnowsze szczegółowe dane z Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dwóch pierwszych miesięcy tego roku oraz te za rok 2024 dotyczące nowych pozwów frankowych, ilości wydawanych wyroków oraz sędziów zajmujących się orzecznictwem w procesach frankowych i ich obłożenia sprawami frankowymi. Udostępniamy Państwu te dane tak, jak zostały nam przedstawione z podziałem na poszczególne wydziały, w których tego rodzaju sprawy się toczą.

Sprawy frankowe w I instancji SO we Wrocławiu

Postępowania frankowe w I instancji toczą się w 3 wydziałach Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Najbardziej obłożone są 2 wydziały zajmujące się roszczeniami od Frankowiczów posiadających status konsumenta. Są to: I Wydział Cywilny i XII Wydział Cywilny. Sprawy frankowe jednak rozstrzyga także X Wydział Gospodarczy, który zajmuje się roszczeniami wysuwanymi przez przedsiębiorców.

Łącznie do wszystkich tych referatów w 2024 roku wpłynęły 3 884 sprawy, z czego 3 881 pochodziło od konsumentów i 3 od przedsiębiorców. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku również zarejestrowano napływ nowych pozwów od konsumentów. Było ich 431. Wydanych wyroków w okresie od 1 stycznia do 28 lutego było natomiast 348, z czego 2 dotyczyły przedsiębiorców. W 2024 roku natomiast wydano w I instancji 2 146 wyroków, w tym 4 zaoczne. Oto jak wyglądają te statystyki w poszczególnych wydziałach.

I Wydział Cywilny SO we Wrocławiu

W I Wydziale Cywilnym sprawy frankowe rozpoznaje 13 referatów, w których toczy się łącznie 4 135 spraw. W samym 2024 roku wpłynęło 1 931 nowych pozwów frankowych i wydano 960 wyroków, w tym 3 zaoczne. W okresie pierwszych dwóch miesięcy tego roku przybyło 201 spraw i tyle samo wydano wyroków.

Obłożenie poszczególnych sędziów sprawami jest nierównomierne, co widać w poniższym zestawieniu. Poniższe liczby przedstawiają ilość spraw przypadających na przypisanego danej liczbie sędziego.

 

Sędzia Liczba spraw frankowych
Cieszyński Rafał 345
Fiałkowska-Sobczyk Aneta 99
Łężna Agnieszka 324
Maciński Adam 335
Prędota Anna 312
Romanowska Dominika 376
Sobczak-Chrzanowska Magdalena 289
Solecki Łukasz 350
Strzebinczyk-Stembalska Anna 264
Śmigiel Marcin 324
Świderska Agnieszka 313
Urbaniak Sławomir 446
Wysocka Iwona 358

* statystyki SO Wrocław – marzec 2025

Z wykazu tego wynika, że najbardziej obłożonym sprawami frankowymi sędzią w I Wydziale Cywilnym SO we Wrocławiu jest sędzia Sławomir Urbaniak mający aż 446 spraw, a najmniej postępowań frankowych prowadzi sędzia Aneta Fiałkowska-Sobczyk, bo tylko 99.

XII Wydział Cywilny SO we Wrocławiu

W XII Wydziale Cywilnym rozpoznawaniem spraw frankowych również zajmuje się 13 referatów i aktualnie toczą się tam 3 442 sprawy, a więc jest nieco mniej obłożony niż I Wydział Cywilny. W 2024 roku wpłynęło do wydziału 1950 nowych spraw, a od początku stycznia do końca lutego przybyło ich jeszcze 230. W ubiegłym roku zapadło tam 1 186 wyroków, w tym 1 zaoczny. W pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku wydano 147 wyroków, w tym 2 zaoczne.

W XII Wydziale Cywilnym podobnie jak w poprzednim obłożenie sędziów sprawami również jest nierównomierne, co widać w poniższej tabeli.

Sędzia Liczba spraw frankowych
Adamska Katarzyna 274
Barański Ziemowit 144
Cieślińska Izabela 319
Kontrym Małgorzata 315
Malik Jolanta 295
Mękal Agnieszka 314
Nawrocki Radosław 345
Paluch Adrian 310
Rudkowska-Ząbczyk Ewa 258
Rzeszutek-Jaworska Magdalena 163
Stawikowska Anna 293
Sznajderska Marzena 120
Tybur Katarzyna 292

* statystyki SO Wrocław – marzec 2025

Sędzią, który zajmuje się aktualnie największą ilością spraw frankowych, jest sędzia Radosław Nawrocki z ilością 345 spraw. Natomiast najmniej ma sędzia Marzena Sznajderska, bo tylko 120.

X Wydział Cywilny Gospodarczy SO we Wrocławiu

Roszczeniami przedsiębiorców w sprawach frankowych zajmuje się tylko jeden referat sędziowski z sędzią Pawłem Bilińskim. W 2024 roku do rozpoznania wpłynęły 3 sprawy. Natomiast obecnie na wokandzie są tylko 2 sprawy, ale nie wydano żadnego wyroku. Nie mamy informacji, co się stało z jedną sprawą. Być może pozew został wycofany.

Sprawy frankowe w II instancji SO we Wrocławiu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym rozpoznaje też sprawy frankowe w II instancji, które trafiły tam na skutek apelacji od wyroków sądów rejonowych. Frankowymi postępowaniami odwoławczymi zajmuje się 15 referatów i toczy się tam aktualnie 101 spraw.

W 2024 roku wpłynęły tam 92 pozwy, a w 2 pierwszych miesiącach tego roku 13. W ubiegłym roku zapadło 111 wyroków, a od początku stycznia do końca lutego tego roku było tych wyroków 16. Widać więc, że w tym przypadku ilość wydawanych wyroków jest większa niż napływ nowych pozwów.

Oto jak wygląda obłożenie sprawami sędziów.

Sędzia Liczba spraw frankowych
Baca-Schmitz Izabela 2
Brulińska Małgorzata 1
Burian Beata 5
Dasiewicz-Kowalczyk Małgorzata 8
Gruszczyńska-Michurska Patrycja 2
Hreczańska-Cholewa Agnieszka 6
Jaroń Jarosław 11
Karaś Grzegorz 4
Korybut-Kotulewski Piotr 12
Kuczyńska Anna 13
Kurkowski Marek 7
Kuźniar Monika 5
Stachowiak Beata 15
Stawicka-Moryc Dorota 8
Wręczycka Katarzyna 2

* statystyki SO Wrocław – marzec 2025

Powyższe dane pokazują, że również i w tym wydziale sędziowie są nierówno obłożeni sprawami frankowymi. Najwięcej spraw prowadzi sędzia Beata Stachowiak, bo aż 15, a najmniej sędzia Małgorzata Brulińska – tylko 1.

Ile czeka się na wyrok w sprawie frankowej w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem są przypadki, kiedy wyrok zapada już po kilku miesiącach, ale są też i takie, że po kilku latach. Pewny wpływ na to może mieć nierównomierne obłożenie sędziów sprawami frankowymi, ale najczęściej zależy to od podejścia samego sędziego i jego doświadczenia. Niektórzy z nich opierali się zmianie orzecznictwa na korzyść Frankowiczów i nie uznawali wyroków TSUE. Zmienili zdanie dopiero kiedy Sąd Najwyższy wydał uchwałę w kwietniu ubiegłego roku. Inni wciąż powołują świadków, czy biegłych, co powoduje przeciąganie procesu. Wydaje się więc, że dużo zależy od szczęścia Frankowicza, na jakiego sędziego trafi.

Nie bez znaczenia z pewnością jest także wybór odpowiedniej kancelarii, która będzie reprezentowała Frankowicza w sądzie. Dobrze sformułowany pozew, jasno wskazane roszczenia i właściwa argumentacja – wszystko to ma znaczenie, chociaż, jak pokazują statystyki, nawet w przypadku spraw prowadzonych przez tę samą bardzo doświadczoną kancelarię część wyroków zapada szybko, a na inne kredytobiorcy długo czekają.

Wydaje się więc, że jednak osoba sędziego, ma tutaj decydujący wpływ. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że jeśli sprawa trafiła do sądu parę lat temu, orzecznictwo nie było jeszcze tak ukształtowane jak obecnie i z tego względu często powoływano świadków czy biegłych. W nowszych sprawach dzieje się to już dużo rzadziej.

Oto przykłady wyroków wydanych przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu w sprawach prowadzonych przez tę samą doświadczoną Kancelarię Adwokacką Pawła Borowskiego z Wrocławia, które są potwierdzeniem, że nawet doświadczeni prawnicy czasem uzyskują wyroki szybko, a czasem dopiero po długim procesie. To potwierdzałoby tezę, że jednak czynnik ludzki, jakim jest sam sędzia, ma tutaj największy wpływ, bo w każdym z tych przypadków sprawę prowadził inny sędzia.

  • Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 13 listopada 2024 wydał wyrok w sprawie I C 803/24 prowadzonej przeciwko PKO BP, unieważniając kredyt we frankach i zasądzając na rzecz Frankowicza 413 tys. złotych. Sprawę prowadziła sędzia Anna Prędota. Całe postępowanie trwało tylko 7 miesięcy i zakończyło się prawomocnym wyrokiem, ponieważ bank nie wniósł apelacji.
  • Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 4 września 2024 unieważnił kredyt we frankach w sprawie XII C 2189/23 prowadzonej przeciwko PKO BP i zasądził na rzecz Frankowicza 80 tys. złotych. W sprawie tej orzekała sędzia Magdalena Rzeszutek-Jaworska. Postępowanie trwało 10 miesięcy i zakończyło się prawomocnym wyrokiem, ponieważ bank również poddał się po I instancji.
  • Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 28 maja 2024 unieważnił kredyt we frankach w sprawie o sygn. akt XII C 1138/20 prowadzonej przeciwko PKO BP i uznał roszczenia Frankowicza w wysokości 110 tys. złotych. Orzekała sędzia Katarzyna Adamska, a postępowanie trwało 41 miesięcy. Bank nie wniósł apelacji i wyrok stał się prawomocny. Postępowanie przeciągnęło przesłuchiwanie powołanych przez bank świadków, które jak potem uznał sąd i tak nie wniosło do sprawy niczego istotnego.
  • Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 16 października 2024 unieważnił kredyt we frankach w sprawie XII C 188/20, prowadzonej przeciwko Santander bank i zasądził na rzecz Frankowicza 131 tys. złotych. Postępowanie trwało aż 50 miesięcy. W sprawie tej orzekała sędzia Katarzyna Tybur, która po raz pierwszy opowiedziała się po stronie Frankowicza. Do tej pory oddalała bowiem powództwa o unieważnienie umowy. Wpływ na zmianę linii orzeczniczej, na którą powołał się sąd, miała wspomniana wcześniej uchwała SN z kwietnia ubiegłego roku.

W powyższych wyrokach widać duże rozbieżności odnośnie czasu trwania postępowań. Sprawy, które wniesiono do sądu później, szybciej doczekały się korzystnych dla Frankowiczów wyroków. Te wniesione wcześniej trwały długo, ale ostatecznie dzięki dobrym prawnikom zakończyły się również sukcesem. Musiało jednak trochę czasu upłynąć, aby niektórzy sędziowie dostrzegli podstawy prawne do zmiany w orzecznictwie.

Czy ustawa frankowa może jeszcze bardziej skrócić czas postępowań w SO we Wrocławiu?

Przygotowywana jest ustawa frankowa, której zadaniem jest przede wszystkim przyspieszenie pracy sądów. Jak mówi pełnomocniczka MS ds. konsumentów dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, prawdopodobnie przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku, a niektóre sądy już zostały lub będą w najbliższym czasie objęte programem pilotażowym. Jednym z nich jest Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Najszybciej jednak zmiany wprowadzane będą w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Dotyczyć mają głównie rozwoju cyfryzacji i umożliwienia składania pism procesowych poprzez portal informacyjny sądu. Ma to przyspieszyć prace sądu i wpłynąć na skrócenie postępowań.

Po wejściu w życie ustawy będzie możliwe także rozstrzyganie roszczeń obu stron sporu w jednym procesie, co może ograniczyć ilość spraw, a tym samym wpłynąć korzystnie na szybkość wejścia danej sprawy na wokandę. Skróceniu procesów służyć ma także wprowadzenie posiedzeń zdalnych, niejawnych, czy umożliwienie składania zeznań stron i świadków na piśmie. Jednak to od sędziego będzie zależało, czy na taką formę rozprawy, czy zeznań się zdecyduje.

Nie wiadomo więc, jak te nowości sprawdzą się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, w którym to część sędziów wydaje się wciąż zbyt konserwatywna i niechętna nawet zmianom linii orzeczniczej.

Niełatwo bowiem sędziemu, który uważa się za autorytet, zmienić zdanie w sprawie, którą wcześniej uważał za oczywistą i przyznawał rację bankowi. Niektórzy potrzebują na to więcej czasu. Prędzej czy później jednak nawet najbardziej oporni sędziowie będą musieli te zmiany uznać, co już się zresztą dzieje, a cyfryzacja jeszcze tę sytuację poprawi.

Podsumowanie

Wbrew ogólnodostępnym danym w sieci mówiącym o dużym przyspieszeniu pracy Sądu Okręgowego we Wrocławiu, dane uzyskane bezpośrednio ze źródła nie pokazują aż tak dużego przyspieszenia, aczkolwiek jest ono już widoczne.

O ile bowiem jeszcze w 2024 roku wpływało do sądu dużo więcej nowych spraw, niż wydawano wyroków, to już dwa miesiące tego roku pokazują przynajmniej w jednym wydziale pewne wyrównanie wpływów nowych pozwów z wydawanymi wyrokami. Wyjątek stanowi II Wydział Cywilny Odwoławczy, gdzie ilość wydawanych wyroków jest większa, niż napływ nowych spraw.

Zauważyć też można, że pozwy składane później często skutkują szybszymi wyrokami, niż te złożone kilka lat temu. Powodem może być skomplikowanie niektórych spraw, ale też sam sędzia, który wciąż opiera się aktualnemu orzecznictwu i przeciąga sprawę. To powoli się zmienia na korzyść Frankowiczów i niektórzy sędziowie, którzy wcześniej oddalali powództwa o unieważnienie umowy, zmieniają zdanie i wydają wyroki korzystne dla kredytobiorców. Może to budzić optymizm, że i w tym sądzie, linia orzecznicza już teraz w szybkim tempie będzie się ujednolicać.

Z pewnością przyspieszeniu pracy sądu będzie sprzyjać ustawa frankowa, która wprowadzi wiele nowości w procedowaniu spraw. Pytanie tylko, czy wszyscy sędziowie będą chętni, aby z tych nowinek korzystać. W niektórych przypadkach pewnie zajmie to więcej czasu, aż fakt ten zaakceptują. 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Basia Kownacka

Interesuje ją wszystko co dotyczy prawnych aspektów sporów przeciwko instytucjom finansowym w zakresie roszczeń z tytułu kredytów powiązanych z walutą obcą oraz nieuczciwych praktyk rynkowych. Pod lupę bierze wszelkie kroki podejmowane przez banki w związku ze sporami frankowymi. Bacznie wsłuchuje się w głos Frankowiczów oraz ich rodzin. Chętnie podejmuje tematy społeczne, historie ludzi zmagających się ze spłatą kredytów frankowych. Masz temat? Napisz

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz