Choć faktem jest, że umowy o kredyt we frankach szwajcarskich praktycznie zawsze zawierają niedozwolone postanowienia umowne, które powodować mogą nieważność nawet całej zawartej umowy, banki z reguły problemu nie widzą i żadną siłą nie chcą przyznać się do błędu. Kredytobiorcy w takim przypadku nie pozostaje zatem nic innego jak wystąpić przeciwko bankowi z pozwem o zapłatę, żeby jednak to zrobić, trzeba się dobrze przygotować.
Co zrobić aby pozwać bank za kredyt we frankach?
Żeby pozwać bank o zapłatę nienależnie pobranego świadczenia, przede wszystkim ustalić musisz ile wynosi twoja nadpłata dokonana na rzecz banku, w pierwszej kolejności musisz więc oszacować różnicę pomiędzy tym ile faktycznie zapłaciłeś z tytułu zaciągniętego kredytu w walucie obcej, a ile zapłacić powinieneś, gdyby udzielony kredyt był kredytem złotówkowym.
Nie rzadko już na tym pierwszym etapie powstaje jednak spory problem jak tych wyliczeń dokonać, jeśli więc brakuje ci danych dotyczących np. ile konkretnie do banku wpłaciłeś tytułem rat kredytu lub nie wiesz jakie oprocentowanie było stosowane, zawsze możesz zwrócić się do banku, żeby udzielił ci stosownych informacji. Aby to zrobić musisz skierować do banku odpowiedni Wniosek o wydanie historii spłat kredytu CHF [ WZÓR ] – pierwszy krok do pozwania banku
Ile można odzyskać pozywając bank za kredyt CHF
Powstanie nadpłaty, a tym samym roszczenia, wiąże się oczywiście z zawarciem w umowie postanowień, które uprawniały bank do pobierania kwot, które nie były należne, równolegle więc z określaniem wysokości roszczenia, ustal na podstawie których zapisów zawartych w umowie bank te kwoty od ciebie pobierał, gdyż właśnie te niedozwolone postanowienia będą w sądzie uzasadniać zajęte przez ciebie stanowisko i wysuwane roszczenie.
Dokładnych obliczeń dokonują biegli z kancelarii frankowych reprezentujących Frankowiczów, jednak wstępne obliczenia możesz wykonać sam. W Internecie znajdziesz kalkulatory dla Frankowiczów, które pozwalają w przybliżeniu obliczyć ile możesz zyskać pozywając bank za kredyt we frankach.
Jakie dowody są potrzebne aby pozwać bank za kredyt we frankach?
Gdy już ustalisz o ile za dużo do banku zapłaciłeś i na jakiej podstawie bank te opłaty od ciebie pobrał i zdecydujesz się na złożenie pozwu o zapłatę przeciwko bankowi, musisz zatroszczyć się by w sądzie przedstawić odpowiednie dowody.
UWAGA: Sprawy frankowiczów to bardzo trudne sprawy. Jeśli już teraz zastanwnawiasz się jak wybrać kancelarię do przeprowadzenia sprawy frankowej to pamiętaj, że należy wybrać adwokata lub radcę prawnego z dużym doświadczeniem oraz potwierdzonymi sukcesami. Odradzamy wybór firm pośredniczących, sp. zo.o., s.a lub firm specjalizujących się w odszkodowaniach.
Dowodem w takim przypadku będzie przede wszystkim zawarta umowa kredytowa, nie zapomnij jednak, że równie istotne mogą się okazać załączniki dołączone do umowy, jak również aneksy, porozumienia, regulaminy czy nawet ogólne warunki umowy.
Zobacz: Sztuczna inteligencja sprawdzi umowę i powie czy frankowicz może pozwać bank.
Nie rzadko w tego typu sprawach przeprowadza się również dowód z zeznań świadków, np. osób towarzyszących przy podpisywaniu umowy kredytowej, jeśli więc masz takie osoby i posiadają one informacje, które mogą być istotne dla postępowania, już w pozwie możesz wnioskować o ich przesłuchanie.
Jakie są koszty pozwania banku za kredyt frankowy
Kolejną bardzo istotną kwestią, z której musisz zdawać sobie sprawę decydując się na pozwanie banku, są koszty sądowe.
W przypadku, gdy to kredytobiorca jest powodem, po jego stronie istnieje konieczność uiszczenia, już ze złożeniem pozwu, opłaty sądowej, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia (czyli dochodzonego roszczenia), jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych. Opłata ta nie jest jednak jedyną jaka w procesie przeciwko bankowi może się pojawić i którą koniecznie trzeba uiścić.
Postępowania tego rodzaju są bowiem zwykle bardzo skomplikowane i niestety trudno jest jednoznacznie, bez pomocy specjalistów, oszacować wysokość ewentualnej nadpłaty, dlatego bardzo często sędziowie decydują się powołać biegłych sądowych, którzy będąc specjalistami w swojej dziedzinie, są w stanie oszacować wysokość nadpłaty.
UWAGA: Najskuteczniejszą formą pozwania banku i odzyskania pieniędzy jest pozew indywidualny. Nie zgadzaj się na prowadzenie sprawy w formie pozwu zbiorowego gdyż jest to nieskuteczna i długotrwała forma procesu.
Kosztami powołania biegłego sąd obciąży jednak strony postępowania, dlatego w toku postępowania możesz zostać zobowiązany do przekazania określonej kwoty na pokrycie tego rodzaju wydatków. Ponadto, musisz mieć świadomość, że jeśli twoje stanowisko i wysuwane roszczenia nie znajdą aprobaty w sądzie, czyli innymi słowy, gdy przegrasz postępowanie, będziesz zobowiązany zwrócić stronie przeciwnej poniesione przez nią koszty procesu.
Wygrana z bankiem nie jest łatwa, ale możliwa
Jak zostało powyżej wskazane, prowadzenie postępowania sądowego przeciwko bankowi nie jest proste i wymaga dużego zaangażowania wielu osób, biorąc natomiast dodatkowo pod uwagę obłożenie sądów, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zainicjowane przez ciebie postępowanie nie skończy się po kilku miesiącach od wniesienia powództwa, lecz możliwe, że dopiero za kilka lat.
Cierpliwość i determinacja są wręcz na wagę złota w tego rodzaju postępowaniach, innego rozwiązania, poza procesem sądowy, w takim przypadku jednak nie ma.
Pod względem formalnym złożenie pozwu trudne nie jest, wszelkie potrzebne na ten temat informacje znajdziesz w Kodeksie postępowania cywilnego, biorąc jednakże pod uwagę powyższe, a przede wszystkim stopień skomplikowania tego rodzaju spraw, zawsze warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w tym zakresie.
Osoba taka nie tylko bowiem doradzi jak najlepiej do sprawy podejść i jakich argumentów użyć, lecz również, wykorzystując swoje doświadczenie, podpowie jak zwiększyć twoje szanse na powodzenie.
Dodaj Opinie