Wyróżnione

Dlaczego warto wybrać dobrą kancelarię do sprawy frankowej?

Poszukiwania kancelarii do prowadzenia sprawy frankowej zwykle rozpoczynają się od przeglądania stron internetowych poszczególnych kancelarii, gdyż jest to sposób najszybszy i najprostszy, by w ogóle dowiedzieć się jakie podmioty zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług. Szukając prawnika frankowicz musi jednak mieć świadomość, że potrzebuje dobrej kancelarii frankowej do obsługi swojej sprawy, dlatego należy poświęcić nieco czasu by wytypowane kancelarie zweryfikować.

O tym czy dane kancelarie frankowe są dobre przekonać się można analizując działania i wyniki w sprawach frankowych takich podmiotów, jak również nie bez znaczenia jest fakt, czy jedyną specjalizacją kancelarii są właśnie sprawy frankowe. Warto ponadto zwrócić uwagę, czy na swojej stronie kancelaria publikuje wyroki w wygranych przez siebie sprawach wraz z sygnaturami, oraz czy opisuje w jaki sposób udało się jej wygrać dane postępowanie z bankiem.

O tym, że kancelaria jest dobra w sprawach frankowych świadczy również to, że nie boi się przedstawiać i umieszczać informacji o prawnikach, którzy zajmują się reprezentowaniem kredytobiorców. Na te wszystkie kwestie frankowicz musi więc zwrócić uwagę, gdy chce znaleźć dobrą kancelarię, bo jak wiadomo, tylko dobra kancelaria to znaczące zwiększenie szansy pomyślnego rozwiązania sporu z bankiem.

Doświadczenie- główny atut dobrej kancelarii frankowej.

Powierzając swoją sprawę dobrej kancelarii, kredytobiorca zyskuje przede wszystkim pewność, że w sądzie jego interesy będzie reprezentował specjalista z doświadczeniem, który w przypadków procesów z bankami, mających za przedmiot umowy kredytów frankowych, jest wręcz na wagę złota. Doświadczony prawnik wie bowiem jak procesy frankowe wyglądają, jakie argumenty banki podnoszą oraz jakie podejście prezentują sędziowie w zakresie roszczeń wysuwanych przez frankowiczów.

Nie jest tajemnicą, że w przypadku spraw frankowych nadal na wielu płaszczyznach występują rozbieżności, choć Sąd Najwyższy i Trybunał Sprawiedliwości UE stara się je eliminować, rolą pełnomocnika jest więc taki dobór argumentacji w procesie, by przekonać sąd do poglądu najbardziej korzystnego dla swojego klienta, a tylko doświadczony pełnomocnik potrafi zrobić to skutecznie. Doświadczenie jest również niezbędne by podjąć skuteczną polemikę z twierdzeniami wysuwanymi przez pełnomocników banków.

Od kilkunastu miesięcy raczej powszechnie się uznaje, że umowy kredytów frankowych są obciążone wadami, przez co roszczenia frankowiczów są uzasadnione, powyższe nie jest jednak równoznaczne z tym, że banki „złożyły broń” i że wszystkie procesy zainicjowane przez kredytobiorców przegrywają.

W sądach banki podnoszą coraz to nowe argumenty by roszczenia frankowiczów nie zostały uwzględnione, jak również potrafią wykorzystać nawet najmniejszy błąd i w ten sposób próbują przekonać sąd do swoich racji, doświadczony prawnik z takimi sytuacjami jednak bez większych trudności sobie poradzi, gdyż doskonale zna problematykę procesów frankowych i potrafi dostosować argumentację nie tylko do sędziów, lecz również do twierdzeń strony przeciwnej.

Z doświadczonym pełnomocnikiem kredytobiorca może więc czuć się bezpiecznie, a przede wszystkim, znacznie zwiększa swoje szanse na wygranie z bankiem, bo choć frankowicze w większości spraw wygrywają, to jednak nie jest to równoznaczne z tym, że sądy uwzględniają roszczenia kredytobiorców niejako automatycznie.

Wygrana i szybsze zakończenie sprawy.

Nie ulega wątpliwości, że dobra kancelaria frankowa to taka, która posiada duże doświadczenie, a zatem taka kancelaria może pochwalić się również sporą ilością wygranych procesów frankowych. Jak już powyżej zasygnalizowano, wygrana w procesie z bankiem wcale nie jest oczywista i jeżeli sprawa nie zostanie właściwie poprowadzona to niestety, ale roszczenie nie zostanie uwzględnione, a uzyskanie korzystnego wyroku w drugiej instancji jest już wówczas bardzo trudne.

Od wyroku wydanego przez TSUE w październiku 2019 r., można zauważyć systematyczny wzrost liczby postępowań frankowych, a także korzystnych dla kredytobiorców wyroków, co oczywiście jest zasługą wspomnianego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, nie da się jednak ukryć, że sprawy frankowe to nadal „nowość” i bardzo wiele kancelarii, które oferują swoją pomoc frankowiczom, nie posiada doświadczenia w prowadzeniu tego rodzaju postępowań, bo nie miały tak naprawdę kiedy go zdobyć.

Przeczytaj: Czy każdą umowę frankową można obecnie unieważnić?

Natomiast kancelarie, które mogą pochwalić się sporym doświadczeniem w sprawach frankowych, a jest ich w sumie niewiele, to kancelarie, które na rynku działały jeszcze zanim zapadł korzystny dla kredytobiorców wyrok i zanim pozywanie banków w związku z zawartymi umowami kredytowymi, stało się popularne.

Korzystanie z usług kancelarii, która sprawami frankowymi zajmuje się od lat jest dla frankowicza dobre z tego powodu, że taka kancelaria ma sprawy frankowe bardzo dobrze opracowane. Lata praktyki i zmiennego orzecznictwa sądów powodują, że prawnika znającego temat praktycznie od podszewki, trudno czymkolwiek zaskoczyć, a więc im większe doświadczenie prawnika, tym większa szansa na wygraną procesu z bankiem.

Doświadczenie w prowadzeniu procesów frankowych przełożyć się również może na szybkość postępowania, jeśli bowiem prawnik jest dobrze przygotowany i posiada dobre argumenty, to znacznie łatwiej i szybciej może uzyskać korzystny dla kredytobiorcy wyrok, jest to więc kolejny argument by pełnomocnika wybierać rozważnie i by korzystać z usług tylko tych kancelarii, które pomocy frankowiczom udzielają od lat.

Nie wszyscy sędziowie posiadają doświadczenie w orzekaniu w sprawach frankowych, a zdarza się również, że prezentują poglądy, które dla kredytobiorców nie są korzystne, doświadczony prawnik będzie jednak wiedział jak sprawę poprowadzić, by skończyła się z korzyścią dla klienta.

Proces mniej uciążliwy.

Pewniejszy wynik postępowania i szybsze zakończenie sprawy sądowej to nie jedyne plusy płynące ze współpracy z dobrą, czyli doświadczoną, kancelarią frankową, gdyż doświadczony prawnik działający w sprawie to również większa szansa na uzyskanie zabezpieczenia na czas postępowania sądowego.

Zabezpieczenie w sprawie frankowej polega na zawieszeniu obowiązku spłaty kredytu podczas trwania procesu, a więc uzyskując zabezpieczenie, kredytobiorca może przestać spłacać kredyt jeszcze zanim sąd wyda wyrok w sprawie, a bank nie może z tego powodu wypowiedzieć zawartej umowy kredytowej. Uzyskanie zabezpieczenia wymaga złożenia stosownego wniosku w którym należy uprawdopodobnić roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, gdy więc prawnik wie jakich argumentów użyć by sąd do wniosku się przychylił, bo wielokrotnie zabezpieczenia uzyskiwał, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że w kolejnej sprawie również zabezpieczenie uzyska.

Uzyskanie zabezpieczenia jest więc niewątpliwie dobrym rozwiązaniem dla kredytobiorcy, pamiętać jednak należy, że wybór kancelarii do prowadzenia sprawy frankowej nie może opierać się tylko i wyłącznie na podstawie uzyskiwanych przez kancelarię zabezpieczeń, gdyż ich liczba nie jest miarodajna do oceny doświadczenia danej kancelarii. O udzieleniu zabezpieczenia każdorazowo decyduje sąd, biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy, w pozornie podobnych więc sprawach sąd niekoniecznie wyda takie same postanowienia co do udzielenia zabezpieczenia, dlatego też nie można kierować się tylko tym parametrem poszukując prawnika.

Z reguły dobra i doświadczona kancelaria nie będzie miała trudności z uzyskaniem dla kredytobiorcy zabezpieczenia, bo wie jakich argumentów użyć by przekonać sąd do swojego stanowiska, jednak kancelarie, które mówią, że uzyskują wiele zabezpieczeń, a o korzystnych orzeczeniach milczą, najpewniej w procesie tak dobrze już sobie nie radzą.

Korzystanie z usług dobrej kancelarii z całą pewnością daje kredytobiorcy swego rodzaju przewagę, gdyż doświadczenie jakim taka kancelaria dysponuje, powoduje, że proces może szybciej się zakończyć, wzrasta szansa na uzyskanie korzystnego orzeczenia, a i w trakcie postępowania zachodzi wyższe prawdopodobieństwo, że sąd przychyli się do składanych wniosków, np. wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

Kredytobiorca musi jednak mieć świadomość, że kancelarii z dużym doświadczeniem w sprawach frankowych wiele nie ma, choć sporo kancelarii w taki właśnie sposób przedstawia swoją działalność, dlatego zawsze podawane informacje należy zweryfikować i to na wielu płaszczyznach. Dobra kancelaria będzie więc działać na rynku od kilku lat, a przynajmniej powinna działać przed październikiem 2019 r., nie powinna ukrywać informacji o prowadzonych sprawach frankowych, czyli powinna być transparentna, a jej jedyną specjalizacją powinna być pomoc frankowiczom.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

2 komentarze

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz

  • No dobrze ale jeśli mamy powiedzmy słabszego prawnika i popełni on błąd to czy on za to nie odpowiada. Podobno wszyscy adwokaci i radcowie prawni mają ubezpieczenia?