poradnik frankowicza

Czy opłaca się pozwać bank przy małym kredycie frankowym?

Większość hipotecznych kredytów frankowych zaciągana była na kwoty kilkuset tysięcy złotych, ale zdarzały się także kredyty niewielkie, rzędu 80.000-100.000 złotych. Pomimo różnic w wysokości zobowiązania, wadliwość kredytów waloryzowanych do CHF doskwiera wszystkim Frankowiczom. Kredytobiorcy od wielu lat płacą zawyżone raty kredytowe. Przy mniejszych kredytach jest to co prawda słabiej odczuwalne, ale każdego kredytobiorcę dotyka problem ogromnego wzrostu salda zadłużenia. Po kilkunastu latach regularnej spłaty rat, wartość zadłużenia najczęściej przewyższa wysokość pierwotnie zaciągniętego kredytu. Posiadacze małych kredytów frankowych także mogą odzyskać spore kwoty, jeżeli zdecydują się na pozwanie banku.

 • Każdy posiadacz kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego może samodzielnie i bez wychodzenia z domu  wstępnie oszacować korzyści z pozwania banku. Dostępne online darmowe narzędzie https://kalkulatorfrankowicza.pl/ liczy szacunkowe zyski z dwóch możliwych do uzyskania w sądzie rozstrzygnięć, tj. odfrankowienia kredytu i unieważnienia umowy.
 • Decydując się na pozwanie banku trzeba brać pod uwagę koszty prowadzenia procesu oraz honorarium dla kancelarii frankowej. Sprawy dotyczące kredytów w CHF charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania i wymagają nie tylko doświadczenia procesowego, ale także specjalistycznej wiedzy z bankowości i finansów. Konieczne jest zatem skorzystanie ze wsparcia Dobrej Kancelarii Frankowej.
 • Poszukując prawnika do obsługi sprawy frankowej trzeba unikać podejrzanych ofert, szczególnie spółek z o.o. i akcyjnych. Lepiej postawić na renomowane kancelarie frankowe prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych. Najlepiej wybrać trzy oferty kancelarii posiadających co najmniej 200 korzystnych wyroków w sprawach frankowych i wysłać do nich umowę z prośbą o analizę oraz oszacowanie kosztów prowadzenia sprawy.

Posiadacze małych kredytów w CHF też mogą dużo zyskać

Skala korzyści z drogi sądowej wzrasta wraz z wartością kredytu. Posiadacze mniejszych kredytów w CHF mają często wątpliwości czy opłaca im się wchodzenie w spór sądowy z bankiem. Warto podkreślić, że każdy kredytobiorca frankowy może w sądzie walczyć o nadpłacone kwoty. Umowy frankowe oferowane przed laty przez banki posiadają liczne wady prawne, a przede wszystkim zawierają niedozwolone postanowienia, na podstawie których można domagać się w sądzie odfrankowienia kredytu lub unieważnienia umowy. Oba rozstrzygnięcia są korzystne dla kredytobiorców, chociaż niosą odmienne skutki prawne i finansowe.

Odfrankowienie kredytu oznacza utrzymanie umowy w mocy po wyeliminowaniu z niej klauzul niedozwolonych. Kredyt jest przeliczany na złotówki po pierwotnym kursie, a dodatkowo zachowane zostaje korzystne oprocentowanie oparte na wskaźniku LIBOR (od stycznia 2022 zastąpiony przez SARON). Dzięki takiemu rozstrzygnięciu bank musi zwrócić kredytobiorcy nadpłatę powstałą w wyniku przeliczania rat po kursie waluty. Dodatkowo jest zobowiązany do przedłożenia nowego harmonogramu spłat, gdzie raty są znacznie niższe.

Prawnicy nie mają wątpliwości, że unieważnienie umowy przez sąd daje kredytobiorcy najwięcej korzyści. Po prawomocnym wyroku unieważniającym umowę dochodzi do rozliczenia z bankiem. Bank jest zobowiązany zwrócić sumę wpłaconych rat kredytowych, a kredytobiorca musi rozliczyć się tylko z kwoty pożyczonego kapitału, bez odsetek. W większości przypadków kredytobiorcom brakuje do spłaty kapitału bardzo niewiele lub nawet to bank musi im oddać nadwyżkę z tytułu nadpłaconego kapitału. Kredytobiorca jest zwolniony z dalszej spłaty rat, całkowicie wolny od toksycznego kredytu, a na podstawie prawomocnego wyroku może wnioskować o wykreślenie hipoteki banku.

Sprawdź ile możesz odzyskać od banku

Wstępnych szacunków korzyści z odfrankowienia kredytu lub unieważnienia umowy można dokonać za pomocą prostej aplikacji https://kalkulatorfrankowicza.pl/. Narzędzie pozwala porównać zyski z dwóch sposobów rozstrzygnięcia sporu sądowego, a dodatkowo pokazuje korzyści z ugody na warunkach KNF. Aby uzyskać wyniki trzeba podać podstawowe parametry kredytu, takie jak:

 • waluta kredytu
 • data wypłaty
 • kwota kredytu w PLN
 • kurs CHF przy wypłacie
 • wysokość marży
 • liczba rat kredytowych
 • ewentualna wcześniejsza spłata
 • typ rat (równe lub malejące)

Po wpisaniu tych danych, natychmiastowo pojawia się zestawienie korzyści w poszczególnych wariantach. Najistotniejsze są łączne korzyści kredytobiorcy, a w przypadku odfrankowienia także wysokość raty. Aplikacja wskazuje dodatkowo, który wariant jest najmniej, a który najbardziej opłacalny.

Oto przykładowe wyliczenia korzyści dla kredytu indeksowanego do CHF w wysokości 100.000 zł, zaciągniętego w 2007 roku na 30 lat przy kursie CHF 2,40 zł oraz marży na poziomie 1,5%:

 • Łączne korzyści z ugody na warunkach KNF – 31.537,92 zł
 • Łączne korzyści z odfrankowienia kredytu – 69.870, 41 zł
 • Łączne korzyści z unieważnienia umowy – 88.597,61 zł

Najbardziej opłacalna dla kredytobiorcy opcja w tym przypadku to unieważnienie umowy. Korzyści z takiego rozwiązania są całkiem spore – odzyskać od banku można blisko 90 tys. zł. Dlatego nawet przy tak niewielkim kredycie warto pozwać bank.

Jak wybrać kancelarię frankową?

Sprawę frankową powinno się powierzyć do prowadzenia Dobrej Kancelarii Frankowej, która ma na koncie co najmniej 200 wygranych spraw frankowych i w sposób transparentny informuje o swoich wynikach. Większość kancelarii oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej wraz z wyceną sprawy. Niektóre posiadają oferty specjalne skierowane typowo do posiadaczy mniejszych kredytów. Przed powierzeniem sprawy do prowadzenia warto porównać oferty kilku kancelarii i wybrać tę, która zaproponuje najkorzystniejsze warunki współpracy.

Dobrym rozwiązaniem jest wysłanie umowy kredytowej do 3 sprawdzonych kancelarii i poproszenie o analizę wraz z oszacowaniem zysków z wygranej i kosztów prowadzenia sprawy.

Nie powinno się jednak rozsyłać swojej dokumentacji kredytowej do przypadkowych kancelarii. W szczególności należy unikać ofert podmiotów prowadzonych w formie spółek z o.o. lub akcyjnych. Zazwyczaj są to pośrednicy, którzy następnie podzelacją sprawy innym podmiotom, nierzadko nie dysponującym profesjonalnymi pełnomocnikami. Odpowiedzialność za rezultaty podjętych działań jest w takich przypadkach rozmyta i mocno ograniczona.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Frankowicz

Poznaj najnowsze informacje ważne dla frankowiczów. Opinie wyrażone w tekście wyrażają osobiste poglądy autora

Dodaj Opinie

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz