frankowicze najnowsze informacje 2019

Jak uwolnić się od kredytu we frankach ?

Czy warto pozwać bank w związku z kredytem we frankach? 

To pytanie, które obecnie zadaje sobie setki tysięcy osób które wzięły kredyty powiązane z walutą szwajcarską.

Minęło ponad 12 lat od czasu kiedy pierwszy kredytobiorcy mieli możliwość zawarcia umowy kredytów frankowych a od tego czasu kurs waluty szwajcarskiej wzrósł blisko dwukrotnie. Przewiduje się także, że kurs franka w najbliższych latach mocno wzroście.

Większość z frankowiczów ma przed sobą jeszcze 15-17 lat życia w niepewności co do swoich zobowiązań wobec banku.

Co mogą zrobić osoby posiadające kredyty frankowe w 2019 r. ?

Wielu frankowiczów zadaje prawnikom pytanie czy rzeczywiście jest szansa żeby kredytobiorcy pozwali banki i uwolnili się od instrumentu finansowego jakim są umowy kredytów frankowych?

Na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco. Kancelarie specjalizujące się w sprawach frankowiczów od 2014 r. prowadzą z bankami spory o prawa frankowiczów. 

Ostatnie wyroki potwierdzają, że mają racje. Najbardziej dosadnie udowadnia to ostatni wyrok Sądu Najwyższego o którym więcej możemy przeczytać pod tym linkiem. Zobacz wyrok Sądu Najwyższego

Wszystko wskazuje, że linia orzecznicza układa się korzystnie dla frankowiczów i wyroków z dnia na dzień będzie coraz więcej.

Co można zyskać pozywając bank za kredyt we frankach?

To co można zyskać to uwolnienie się od zobowiązania kredytowego, zwolnienie hipoteki, uwolnienie się od ryzyka gwałtownego wzrostu kursu franka.

Franowicze mogą zyskać przywrócenie formy umowy zgodnie z tym jak miała ona według nich wyglądać od początku i jak powinna wyglądać zgodnie z prawem.

Przeważająca większość osób, które brały kredyt poszła po złotówki kupowali nieruchomości za złotówki, zobowiązanie był wyrażone w złotówkach, dostali złotówki wobec tego tak naprawdę to zobowiązanie i zobowiązanie banku powinno być wyrażona w złotówkach. Frank szwajcarski miał tylko i wyłączenie na celu odniesienie się do bardziej preferencyjnej stawki referencyjnej, jaką był w tamtym czasie LIBOR.

Warto zdobyć się na odwagę, żeby pozbyć się stresu i niepewności przez najbliższe kilkanaście lat.

Od czego zacząć prowadzenie procesu z bankiem?

Naszą drogę w walce o swoje prawa należy zacząć od złożenia reklamacji do banku. Odpowiedź na reklamacje z pewnością będzie negatywna ale nie należy się tym zrażać. Bank powoła się na wąskie orzecznictwo, odosobnione głosy doktryny które popierają stanowisko banku i mające nas zniechęcić do prowadzenia sporu.

Jednak dzisiejsze orzecznictwo i korzystne warunki do wytaczania pozwów przeciwko bankom zachęcają do bardzo głębokiego przemyślenia możliwości złożenia pozwu przeciwko bankowi.

Do prowadzenia sprawy konieczne jest wynajęcie dobrego prawnika specjalizującego się w sprawach frankowych.

Jak wybrać prawnika do sprawy frankowej?

Warto pamiętać, że sprawy frankowe to trudny temat i większość prawników nie wie jak prowadzić sprawy frankowiczów. Chętnie jednak angażują się w nie widząc możliwość zarobku. Niektóre kancelarie dostrzegły możliwość zarobku i nagle w 2018 r. ogłosiły, że specjalizują się w sprawach frankowiczów. 

Kancelarie które jednak faktycznie specjalizują się w sprawach frankowiczów prowadzą ich sprawy od 2013-2014 r., posiadają sukcesy na tym gruncie i jest ich w Polsce tylko kilkanaście. Przed zleceniem sprawy warto sprawdzić czy kancelaria z którą prowadzimy rozmowy jest na liście zaufanych kancelarii frankowych.

Poszukując prawnika do sprawy frankowej należy unikać sp. z o.o., s.a, firm windykacyjnych czy innych pośredników. Jest szereg ważnych argumentów dlaczego należy tak zrobić które przedstawiliśmy w tym wpisie.